بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان در چین؛ وسعتی بزرگتر از تهران و نیرویی معادل ۵ نیروگاه اتمی بوشهر

بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان در چین، قادر است کشوری کوچک با ظرفیت سالانه بیش از 6 میلیارد کیلووات ساعت انرژی خود را تأمین کند. این نیروگاه به بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی در جهان تبدیل خواهد شد.
 
 تأسیسات جدید چین در منطقه‌ای بیابانی در شمال غربی استان سین کیانگ 81هزار هکتار را پوشش می‌دهد، این مساحت (مربعی به ضلع 28٫5 کیلومتر) اندکی کمتر از مساحت شهر نیویورک یا شهر تهران است.
 
مجتمع 5 گیگاواتی که روز دوشنبه به شبکه چین متصل شد، به‌اندازه کافی قدرتمند است تا نیازهای برق کشوری به وسعت لوکزامبورگ یا پاپوآ گینه‌نو را برآورده کند. برای مقایسه، ظرفیت نیروگاه هسته‌ای بوشهر 950 مگاوات یا 20 درصد ظرفیت مزرعه خورشیدی جدید چین است.
 
چین در پذیرش انرژی خورشیدی در جهان پیشتاز بوده و ظرفیت خود را در سال 2023 بیش از 50 درصد افزایش داده است.
 
مزرعه خورشیدی جدید از پروژه‌های خورشیدی Ningxia Teneggeli و Golmud Wutumeiren که هر دو در چین مشغول به فعالیتند، پیشی گرفته و به بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی در جهان تبدیل می‌شود. گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) حرکت چین را به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر، فوق‌العاده توصیف کرد. این کشور در سال گذشته نیروگاهی به‌اندازه ظرفیت خورشیدی کل جهان در سال 2022 راه‌اندازی کرد.
 
چین تقریباً 60 درصد از ظرفیت‌های تجدیدپذیر جدید را به خود اختصاص داده و انتظار می‌رود که تا سال 2028 عملیاتی شود. نقش چین در دستیابی به هدف جهانی سه برابر کردن انرژی‌های تجدیدپذیر، حیاتی است، زیرا انتظار می‌رود این کشور تا سال 2030 بیش از نیمی از ظرفیت جدید موردنیاز جهانی را نصب کند. از طرفی با این اقدام تقریباً نیمی از تولید برق چین از انرژی‌های تجدیدپذیر و منابع انرژی تأمین خواهد شد.
نیروگاه خورشیدی چین
نیروگاه خورشیدی چین
 

وسعت نیروگاه خورشیدی جدید چین از تهران بیشتر است!

تحلیلگر Longi Green Energy Technology در سال 2023 تخمین زد که نصب پنل‌های خورشیدی روی پشت‌بام‌ها و ساختمان‌ها در چین می‌تواند برق کافی را برای تأمین نیاز الکتریکی تمام خانوارهای چین و آسیای جنوب شرقی تولید کند.
 
افزایش شدید تولید پنل‌های خورشیدی در چین اخیراً به نگرانی‌هایی منجر شده است که ظرفیت مازاد می‌تواند منجر به تنش‌های تجاری ناشی از مازاد بازار جهانی شود.
 
ماه گذشته، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، در تلاش برای جلوگیری از این امر، اعلام کرد که تعرفه‌های واردات سلول‌های خورشیدی چین از 25 درصد به 50 درصد افزایش خواهد یافت.
 
منبع: msn
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان