ارزش حقیقی تراکنش های بانکی آب رفت/ کاهش تراکنش های بانکی با خوابیدن تب‌وتاب نوروزی

با وجود رشد ۱۸.۵ درصدی ارزش اسمی تراکنش های بانکی در فروردین‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ارزش حقیقی آنها ۹.۵ درصد کاهش یافته است.

ارزش حقیقی تراکنش های بانکی آب رفت/ کاهش تراکنش های بانکی با خوابیدن تب‌وتاب نوروزی

به گزارش خبرآنلاین ،شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در جدیدترین گزارش ماهانه خود، آمار تراکنش های بانکی در فروردین‌ماه 1403 را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، اگرچه تعداد و مبلغ تراکنش‌ها نسبت به فروردین‌ماه 1402 افزایش یافته است، این ارقام در مقایسه با اسفند سال گذشته کاهش یافته که به نظر می‌رسد دلیل اصلی آن، تعطیلات نوروز و فروکش شدن تب‌وتاب خریدهای نوروزی در این ماه باشد.

تجارت نیوز در خبری نوشت:بررسی روند تغییرات تراکنش‌های شاپرک از آنجا اهمیت دارد که امروزه استفاده از تراکنش های بانکی بسیار فراگیر شده و این موضوع، استفاده از پول نقد را تا حد چشمگیری کاهش داده است. به همین دلیل، با بررسی روند این تراکنش‌ها می‌توان به دید خوبی از شرایط افراد در فعالیت‌های اقتصادی دست پیدا کرد.

Untitled.png

ثبت 972 هزار میلیارد تومان تراکنش در فروردین‌ماه

با استناد به آمارهای جدید شاپرک، در فروردین‌ امسال بیش از سه میلیارد و 918 میلیون تراکنش بانکی انجام شده که مجموع مبلغ آنها بیشتر از 972 هزار میلیارد تومان بوده است. بر اساس آمارهای شاپرک 91.5 درصد این تراکنش‌ها از طریق دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی صورت گرفته و 5.94 درصد با ابزار اینترنتی و 2.54 درصد از طریق موبایل پرداخت شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند تعداد تراکنش‌های فروردین امسال حدود 6 درصد نسبت به فروردین‌ماه 1402 افزایش پیدا کرده است. مبلغ تراکنش‌ها نیز 18.5 درصد بیشتر از دوره مشابه در سال قبل بوده است.

از سوی دیگر، تعداد تراکنش‌های فروردین‌ 1403 نسبت به اسفند 1402 حدود 9 درصد افت کرده و مبلغ تراکنش‌ها چیزی حدود 30 درصد کاهش یافته است.

رشد کاریکاتوری تراکنش‌ها

در گزارش منتشرشده از سوی شاپرک، بخش دیگری وجود دارد که ارزش حقیقی تراکنش‌ها را بررسی می‌کند. در آمارهای این بخش، اثر تورم از ارزش اسمی تراکنش‌ها حذف شده تا تغییرات آنها بدون در نظر گرفتن تورم مشخص شود.

این آمارها نشان می‌دهند با وجود رشد 18.5 درصدی ارزش اسمی تراکنش‌ها نسبت به فروردین‌ 1402 ارزش حقیقی این تراکنش‌ها به اندازه 9.5 درصد دچار کاهش روبه‌رو شده است. فاصله قابل توجه این دو عدد، بیانگر تاثیر تورم بر تراکنش های بانکی در طول این 12 ماه است.

این موضوع حتی در مقایسه دو ماه متوالی نیز محسوس است. چراکه میزان کاهش ارزش اسمی تراکنش‌ها از اسفند سال قبل تا فروردین امسال، معادل 30 درصد بوده اما ارزش حقیقی آنها 31.8 درصد کاهش یافته است.

میانگین مبلغ تراکنش های بانکی در کمترین سطح 6 ماهه

شاخص دیگری که می‌توان با استفاده از آن آثار تورم بر تراکنش‌ها را تخمین زد، میانگین مبلغ هر تراکنش است. این شاخص با تقسیم مبلغ کل تراکنش‌ها بر تعداد آنها به دست می‌آید. بر اساس محاسباتی که صورت گرفته، به طور میانگین، مبلغ هر تراکنشی که در فروردین‌ 1403 انجام شده، حدود 11.7 درصد افزایش اسمی داشته و به رقم 248 هزار تومان رسیده است. این رقم اما در مقایسه با ماه‌های اخیر کاهشی شده و کمترین میزان در 6 ماه اخیر را ثبت کرده است.

217

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان