بهترین حرکات اصلاحی فرم بدن برای رفع عیب های مختلف

حرکات اصلاحی، مجموعه‌ای از تمریناتی است که توسط فیزیوتراپیست و یا متخصص ورزشی طراحی می‌شود. این حرکات به درمان و بهبود مشکلات جسمی کمک زیادی می‌کند. حرکات اصلاحی باعث شده تا همه افراد بتوانند ورزش کنند و از فواید آن بهره‌مند شوند.

بهترین حرکات اصلاحی فرم بدن برای رفع عیب های مختلف

شاید برای شما جالب باشد که بدانید آیا درمانی با عنوان حرکات اصلاحی فرم بدن وجود دارد یا نه؟ بله ورزشی به نام پیلاتس. این ورزش با تکرار حرکات کششی قدرتی برای تسکین درد های بدن انجام می گیرد و وضعیت نامناسب بدن را به وضعیت مناسب فرم گرفته تبدیل می کند. در این صورت تمام عضلات درگیر شونده تقویت شده و ضعف ها بهبود پیدا می کنند. پس برنامه ای را در روتین زندگی طراحی داشته باشید تا با وجود محدودیت های جسمانی، باز هم اعتماد به نفس را به خود بازگردانید.

تمرینات طراحی شده اصلاحی عضلات را تقویت می کند، آسیب های پیش آمده را بهبود می بخشد و از دخالت آسیب های آتی پیشگیری می کند. شاید دچار ناهنجاری خاصی هم نباشید، اما برای افرادی هم که علاقه ای به ورزش ندارند کاملا گزینه مناسبی است چرا که با حتی کوچکترین حرکت، از ضعف درد و ناهنجاری های قابل ابتلا دوری خواهید کرد.

چه دسته ای از افراد به تکرار تمرینات حرکات اصلاحی نیاز دارند؟

چه دسته ای به حرکات اصلاحی فرم بدن نیاز دارند؟

افرادی که به عارضه های جسمانی مبتلا شده اند:

از جمله آسیب دیدگی های ورزشی ( پاره شدن مینیسک زانو در ورزشکاران فوتنالیست)

از جمله ناراحتی های اسکلتی مادرزادی ( اسکولیوز یا صافی کف پا )

از جمله مصدومیت در اثر حوادث

افرادی که در معرض ابتلا به عارضه های جسمانی قرار دارند:

رفتار های حالتی خاصی می تواند در تمامی افراد منجر به وارد شدگی آسیب به بدن آن ها شود از جمله ؛

افرادی با طرز صحیح نشستن آشناییتی ندارند.

افرادی که وضعیت راه رفتن صحیح را نمی دانند.

افرادی که خیلی زیاد قوز می کنند.

افرادی که علاقمندی خاصی به ورزش ندارند:

اگر تا همین نقطه از زندگی علاقمند به ورزش نبوده اید، می توانید انجام حرکات اصلاحی را به دور از فشار و شدت ورزشی نامناسب آغاز کنید.

مزیت حرکات اصلاحی بر سلامتی افراد چیست؟

  1. افزایش قدرت انعطاف پذیری
  2. بهبود و افزایش عملکرد های فعال ساز عضلات
  3. تقویت هماهنگی های عصبی عضلانی
  4. افزایش ثبات مفاصل
  5. بهبود و اصلاح الگو های حرکتی
  6. کاهش خطر آسیب های اسکلتی عضلانی
  7. آماده سازی بدن برای تکرار تمرینات شدت بالا
  8. افزایش توانایی بهبودی
  9. اصلاح عدم تعادل عضلانی
  10. آماده سازی بهینه بدن برای عملکرد های مداوم تکراری

آشنایی با مزیت های حرکات اصلاحی فرم بدن

آشنایی با انواع حرکات اصلاحی فرم بدن

حرکت اصلاحی برای افزایش قد:

ورزش منظم یکی از مفید ترین دلایل کمک کننده به افزایش قد می باشد. ورزش ماهیچه ها و استخوان های افراد را تقویت می کند، به وزن ایده آل رسیدن کمک کرده و ترشح هورمون رشد را به افزایش می رساند.

حرکت اصلاحی برای گودی کمر:

گودی کمر به تعریف انحنای قوسی بی اندازه کمر به داخل اشاره می کند که جدای از درد های سخت تحمل در موارد شدید آسیب های بسیاری به اعصاب ستون فقرات وارد می سازد.

شایع ترین علت شکل گرفتگی مشکل گودی کمر، ضعف عضلات میان تنه است که برای کاهش درد، افزایش عملکرد و بهبود توانایی انجام فعالیت های روزمره می توان تمرینات باسن، همسترینگ و عضلات شکم را انجام داد.

حرکت اصلاحی برای دیسک کمر:

بهبودی فتق دیسک کمر به از جمله فعالیت های ورزشی ملایمی نیاز دارد که با تقویت ستون فقرات از خطر فشار های وارده به آن پیشگیری کند. حرکات اصلاحی انعطاف پذیری ستون فقرات را افزایش داده و آسیبی را به دنبال نمی آورد.

حرکت اصلاحی برای زانوی پرانتزی:

پاهای کمانی یا همان پرانتزی با کمک گیری از تمرینات ورزشی قابل درمان است. برای این منظور بهتر است با مراقبت از زانو ها از بدتر شدن درد و از دست دادن قدرت های توانمندی پیشگیری داشته باشید از جمله ورزش ها؛ کشش و تقویت باسن و پاها

حرکت اصلاحی برای درمان زانو:

ورزش قدرت و انعطاف پذیری زانو را افزایش می دهد، درد های مفصلی را به کاهش می رساند و خستگی را از میان می برد.

حرکت اصلاحی برای صاف شدگی کف پا:

حرکات اصلاحی با تقویت عضلات کف پا از قوس آن محافظت کرده تا آهسته شرایط دردناک بهبود پیدا کند.

حرکت اصلاحی برای مچ پا:

اگر تا پس از گذشت 3 روز متوالی، تمرینات توانبخشی بهبودی ای را برای شخص حاصل نداشتند بهتر است از یک متخصص مشورت بگیرید.

حرکت اصلاحی برای گردن روی به جلو:

خارج شدن وضعیت گردن رو به جلو نیاز به تمرینات کششی و تقویتی دارد که با اصلاح وضعیت ایستایی درد های حاصل شده نیز از میان می رود.

حرکت اصلاحی برای شانه افتاده:

برای بهبود ضعف عضلات شانه ای و وضعیت غلط ایستایی نیاز به تمرینات تحرکی اصلاحی است تا شانه ها حالتی متعادل به خود بگیرند.

انواع حرکات اصلاحی فرم بدن

مراحل حرکات اصلاحی فرم بدن

مهار:

اولین مرحله مهار نام دارد که با هدف کاهش دهی فعالیت سیستم عصبی عضلانی، عضلات کم کار را تحریک به پرکاری می کند گاه این پرکاری آنقدر تشدید شده که با عمل مهار سازی می توان به بهبودی هدایت کرد. این هدف به ابزار هایی چون فوم رولر، توپ تنیس و گاهی ماساژ نیاز دارد که بهتر است تحت نظر پزشک به کار گرفته شوند.

کشیدگی یا طویل شدن عضله:

پس از آزاد سازی عضله نوبت به تمرین دهی های دوباره می رسد. این مرحله اشاره به حرکات کششی استاتیک یا کشش عصبی عضلانی دارد تا هدف رشد کشسانی عضلانی و افزایش دامنه حرکتی مفاصل اجرا صورت بگیرد. تمرینات استاتیک به تنهایی قابل انجام است اما کشش عصبی عضلانی نیاز به یک متخصص دارد.

فعال سازی عضلات:

تحریک بافت مایوفاشیال که به فاز فعال ساز عضلات کم کار مربوط است با تمرینات مقاومتی متمرکز شده به گروه خاص عضلانی آغاز می شود. تمرینات می تواند انقباضات ایزومتریک یا قدرتی باشد که برای این منظور بهتر است از ابزار های کمک کننده در حین تمرین استفاده نمایید.

ادغام:

تکنیک ادغام برای هماهنگی عصب و عضله نیاز است تا بتوان دوباره الگو های حرکتی را بازیابی کرد. این حرکات باید آهسته و متمرکزانه انجام شوند تا با افزایش مقاومت، سرعت و شدت تمرینات آسیبی به همراه پیش نیاید.

آگاهی از مراحل حرکات اصلاحی فرم بدن

در پایان برای کسب دانش بیشتر لینک های حرکات اصلاحی گودی کمر، تمرین برای لوردوز گردن و درمان  پاهای پرانتزی با ورزش کلیک نمایید و به مطالعه بپردازید.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان