ثبت ۵۹ نزاع مسلحانه در جهان در ۲۰۲۳

پس از آفریقا، مناطقی از جهان که بیشترین آسیب را از درگیری‌های مسلحانه متحمل شدند، آسیا (۱۷)، خاورمیانه (۱۰)، اروپا (۳) و آمریکا (۱) بودند.

 در سال 2023 جهان بیشترین شمار درگیری های مسلحانه از سال 1946 تاکنون را تجربه کرد.  این آمار براساس گزارش موسسه تحقیقات صلح اسلو (پریو) استخراج شده است.

به گزارش عصرایران، در سال گذشته 59 درگیری در سراسر جهان ثبت شد که تقریبا نیمی از آنها (28) در آفریقا بودند.

به نوشته روزنامه فرانسوی لوفیگارو، شمار کشورهای درگیر از 39 کشور در سال 2021 به 34 کشور در سال 2023 کاهش یافت. 

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط دانشگاه سوئدی اوپسالا، از سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های غیردولتی، شمار کشته‌های جنگ نیز به نصف کاهش یافت (حدود 122 هزار).
به دلیل حمله روسیه به اوکراین و درگیری اسرائیل و حماس، این رقم همچنان سومین رقم بالاتر از سال 1989 است.

خانم "سیری آس رستاد" محقق و نویسنده اصلی گزارش که روند دوره 1946- 2023 را بررسی می کند گفت خشونت در جهان از زمان پایان جنگ سرد تاکنون هرگز به این اندازه بالا نبوده است.

بر اساس گزارش پریو، افزایش شمار درگیری ها تا حدی به دلیل گسترش گروه دولت اسلامی "داعش" در سراسر آسیا، آفریقا و خاورمیانه و مشارکت شمار فزاینده ای از بازیگران غیردولتی مانند "جماعت نصرت الاسلام و المسلمین" است.

این تحولات، کار را برای بازیگرانی مانند گروه‌های بشردوستانه و سازمان‌های جامعه مدنی در جهت بهبود زندگی مردم  دشوار می‌کند.

اگر شمار تلفات جنگی در سال گذشته کاهش یافته باشد، تعداد کل 3 سال گذشته بالاترین میزان در 3 دهه گذشته است. 
پس از آفریقا، مناطقی از جهان که بیشترین آسیب را از درگیری‌های مسلحانه متحمل شدند، آسیا (17)، خاورمیانه (10)، اروپا (3) و آمریکا (1) بودند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان