نخست وزیر فرانسه: هرکاری برای جلوگیری از اتفاقات بد انجام خواهم داد

نخست وزیر فرانسه که تاکنون سعی کرده ناراحتی‌ خود را از تصمیم امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور برای انحلال پارلمان نشان ندهد، گفته است که برای جلوگیری از «اتفاقات بد» هرکاری خواهد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، گابریل آتال نخست‌وزیر فرانسه روز سه‌شنبه متعهد شد که همه تلاش دولت را برای جلوگیری از بروز اتفاقات بد در جریان انتخابات زودهنگام اعلام شده از سوی امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور به کار بگیرد.

وی در یک نشست پشت درهای بسته در گفت‌وگو با نمایندگان پارلمان گفت: من به عنوان یک شهروند فداکار، هر کاری برای جلوگیری از اتفاقات بد انجام خواهم داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس گزارش‌هایی که در رسانه‌های فرانسوی از جمله روزنامه لوموند منتشر شده است، نخست‌وزیر از هرگونه اظهارنظری درباره انتخابات خودداری کرد و خطاب به مکرون درباره خطرات احتمالی آن هشدار داده است.

آتال 35 ساله به عنوان جوانترین نخست وزیر فرانسه تاکنون واکنش خاصی نسبت به تصمیم مکرون نشان نداده و تنها نارضایتی خودش را به طور ضمن بیان کرده است. وی در سخنانی تصمیم مکرون را «ناگهانی و غیرمعمول» ارزیابی کرد.

وی گفت که این انتخابات مخاطرات دراماتیک و تاریخی بیشتری نسبت به انتخابات سال 2022 دارد زیرا راست افراطی در دروازه های قدرت قرار دارد.

در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا در فرانسه امانوئل ماکرون در اقدامی غیرمنتظره طی سخنانی که به طور زنده پخش می‌شد، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد و برای توجیه سخنانش تاکید کرد که احزاب راست افراطی فرانسه نتوانسته‌اند 40 درصد آراء را کسب کنند.

مکرون در سخنانش ظاهراً به رای‌ دهندگان فرانسوی امید بسته است و می‌گوید که می‌توانند تاریخ دیگری را بنویسند. بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا، احزاب راست افراطی با حضور چهره‌ای مثل مارین لوپن توانست 32 درصد از آراء را کسب کند و حزب مکرون تنها 15 درصد از آراء را به دست آورد. حالا این خطر وجود دارد که لوپن بتواند در انتخابات سال 2027 وارد کاخ الیزه شود.

کارشناسان سیاسی می‌گویند مکرون با این اقدام خود یک قمار خطرناک سیاسی را آغاز کرده است.

310310

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان