وزیر صمت: قیمت خودرو واقعی نیست/ مردم صبور باشند

بلاتکلیفی ادامه‌دار بازار سهام

شماره روزنامه: ۶۰۳۰ تاریخ چاپ: ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ ...

چند روز قبــــل، دستورالعمل قیمت خوراک و فرآورده‌های پالایشی اصلاح شد که این اصلاحیه با تاثیر مثبت 50 همتی در سود پالایشگاه‌ها همراه خواهد شد. فعالان بازار این موضوع را به‌عنوان یکی از عوامل موثر بر تقویت و تحریک تقاضای بورس در روزهای اخیر ذکر می‌کنند. در ادامه معاملات، هرچه که زمان سپری شد، بازار با فشار فروش همراه شد و بر تعداد نمادهای منفی افزوده شد. باید دید که جدال خریداران و فروشندگان در روزهای بعد در نهایت به پیروزی کدام‌یک از طرفین ختم خواهد شد.

بازار از دریچه آمار

در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران، شاخص‌کل بورس تهران رشد 0.15‌درصدی را تجربه کرد. شاخص هموزن در جریان معاملات روز گذشته، روندی متفاوت با شاخص‌کل در پیش گرفت و افت 0.01‌درصدی را ثبت کرد. شاخص‌کل فرابورس نیز رشد 0.09‌درصدی داشت و به سطح 22‌هزار و 283 واحد رسید. ارزش معاملات خرد بازار سهام در روز گذشته، رقم 2‌هزار و 144‌میلیارد‌تومان را ثبت کرد که رقم بسیار نازلی برای این متغیر آماری محسوب می‌شود.

همچنین در روز گذشته 351‌میلیارد‌تومان پول حقیقی از گردونه معاملات خارج شد. مجددا در آخر وقت دیروز صندوق‌های اهرمی به محدوده‌های کف قیمتی روزانه رسیدند.

کاهش نرخ سود اوراق

روز گذشته، نرخ سود اوراق در بازار بدهی به 33.28‌درصد کاهش پیدا کرد. رصد میانگین نرخ سود اخزاها نشان می‌دهد که کاهش نرخ‌ها در این بازار ادامه‌دار است و انتظار بر این است که این روند ادامه‌دار باشد. روز گذشته بسیاری از اسناد خزانه اسلامی در محدوده مثبت معامله شدند. به هر روی هر قدر که این نرخ با کاهش همراه شود، اثر مثبت این موضوع در معاملات بازار سهام، قابل‌رصد و پیگیری خواهد بود.

نتایج حراج سکه و ارتباط با بورس

روز دوشنبه، دوازدهمین حراج سکه برگزار شد و براساس اعلام مرکز مبادله ارز و طلای ایران؛ 14‌هزار و 894 عدد ربع سکه با نرخ 13‌میلیون و 394‌هزار‌تومان، 4194 عدد نیم‌سکه با نرخ 20‌میلیون و 873‌هزار‌تومان و 11‌هزار و 845 عدد سکه‌تمام نیز با نرخ 37‌میلیون و 518‌هزار‌تومان به‌فروش رسید. گفتنی است تاکنون در مجموع 12حراج برگزار شده، جمعا 178‌هزار و 610قطعه انواع سکه طلا به متقاضیان حراج تخصیص داده شده‌است. خروج پول از تالار شیشه‌ای و در سمت مقابل استقبال از حراج‌‌‌‌‌های این‌چنینی نشان می‌دهد که جریان پول به‌طور کامل از بازار سهام ناامید شده‌است که بخت خود را در بازارها و ابزارهای دیگر جست‌وجو می‌کند. بازاری که می‌توانست به بهترین وجه سرمایه‌های خرد و سیال سطح جامعه را به سمت تامین مالی فعالیت‌های تولیدی سوق دهد و بستری مناسب را برای تحقق شعار سال ‌فراهم کند، این‌چنین در باتلاق رکود و نزول فرو رفته‌است و هیچ چشم‌‌‌‌‌اندازی از بهبود شرایط در آن نیز به‌چشم نمی‌خورد.

آخرین مهلت بانک‌ها برای کاهش نرخ سود

تخلفات سودی بانک‌ها موجب شد تا بانک‌مرکزی ضمن اتمام‌حجت با بانک‌های متخلف 2هفته زمان برای اصلاح و رعایت نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار تعیین کند. در روزهای گذشته، سرپرست بانک کشاورزی گفت: اولتیماتوم بانک‌‌‌‌‌مرکزی به بانک‌ها برای رعایت نرخ سود، 22خرداد تمام می‌شود و تمام بانک‌ها باید نرخ‌های مصوب را رعایت کنند. براساس مصوبه ابلاغی به شبکه بانکی حداکثر نرخ سود بانکی 22.5‌درصد تعیین ‌شده‌است.

چشم‌‌‌‌‌انتظار انتخابات

هشتم تیرماه سال‌جاری انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد و امید است که با مشخص‌شدن تکلیف وضعیت صندلی ریاست‌جمهوری، بازار وضعیت متعادل‌‌‌‌‌تر و پایدارتری به خود بگیرد. طبیعتا مشخص‌شدن رئیس‌جمهور بعدی، تا حد زیادی وضعیت تعامل یا عدم‌تعامل با غرب و دیپلماسی در سطح بین‌الملل را تعیین‌تکلیف خواهد کرد و سیاست‌های داخلی نیز شمای روشنی به خود خواهد گرفت. در چنین شرایطی سهامداران بهتر می‌توانند درباره حضور یا عدم‌حضور خود در تالار شیشه‌ای تصمیم‌گیری کنند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان