افزایش ۵۰ درصدی آلایندگی گوگل

گوگل در گزارش «زیست‌ محیطی ۲۰۲۴» این شرکت، اکنون پذیرفته است که ابهام قابل ‌توجهی در خصوص دستیابی به هدفش وجود دارد و می‌گوید دستیابی هدف بسیار جاه‌طلبانه صفر خالص تا سال ۲۰۳۰، آسان نخواهد بود.

وابستگی فزاینده گوگل به هوش مصنوعی در دیتاسنترهایش و افزایش چشمگیر مصرف انرژی، به افزایش بیش از 48 درصد انتشار گازهای گلخانه ای توسط این غول اینترنتی از سال 2019، منتهی شده است.
 
به گزارش ایسنا، گوگل در گزارش «زیست‌ محیطی 2024» این شرکت، اکنون پذیرفته است که ابهام قابل ‌توجهی در خصوص دستیابی به هدفش وجود دارد و می‌گوید دستیابی هدف بسیار جاه‌طلبانه صفر خالص تا سال 2030، آسان نخواهد بود.
 
آلفابت که شرکت مادر گوگل است، در سال 2020، اعلام کرد کل کسب و کار خود را تا سال 2030، با انرژی عاری از کربن اداره خواهد کرد.
 
گوگل در ماه مه، فاش کرد که قصد دارد 1.1 میلیارد دلار برای توسعه دیتاسنتر اصلی خود در فنلاند به دلیل دسترسی این مکان به انرژی سبز، هزینه کند. با این حال، این شرکت باید با رشد فزاینده تقاضا برای برق که در صنایع مختلف اقتصادهای غربی مشاهده می‌شود و تا حد زیادی به دلیل رونق بکارگیری هوش مصنوعی است، رویارو شود.
 
شرکت مشاوره برق «گرید استراتژیز»، سال گذشته در گزارشی با عنوان «دوران تقاضای یکنواخت برای برق به پایان رسیده است»، اعلام کرد برنامه ریزان شبکه آمریکا از جمله اپراتورهای انتقال منطقه ای  و شرکتهای برق، پیش بینی رشد تقاضای برق پنج ساله را تقریبا 2 برابر کرده اند. هوش مصنوعی به طور خاص، عامل افزایش تقاضا برای برق بوده است.
 
طبق اعلام موسسه تحقیقات انرژی الکتریکی (EPRI)، دیتاسنترها تا سال 2030، حداکثر 9 درصد از کل برق تولید شده در آمریکا در مقایسه با 1.5 درصد فعلی را مصرف خواهند کرد که به لطف رشد سریع فناوریهای انرژی بر مانند هوش مصنوعی مولد خواهد بود. در مقایسه، بخش صنعتی آمریکا در سال میلادی گذشته، 1.02 میلیون گیگاوات ساعت برق مصرف کرد که معادل 26 درصد از مصرف برق این کشور بود.
 
بر اساس گزارش اویل پرایس، این یافته‌ها با توجه به اینکه سرورهای هوش مصنوعی، تشنه برق هستند، چندان شگفت‌انگیز نیستند. دیجیکونومیست برآورد کرده است که یک سرور دی جی ایکس ای 100 انویدیا، به اندازه چند خانه آمریکایی، برق مصرف می‌کند در حالی که دیتاسنترهای بزرگ می‌توانند یک گیگاوات برق مصرف کنند که معادل خروجی یک نیروگاه هسته‌ای است.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر