رئیس جمهوری سابق برزیل، درگیر هدیه جواهرات عربستان سعودی

دستیار رئیس جمهوری سابق متهم شده دو هدیه لوکس و گران قیمت دریافتی شامل یک ساعت رولکس و یک ساعت Patek Philippe را به یک جواهر فروشی در مرکز خرید Willow Grove Park در پنسیلوانیا امریکا فروخته است.

رئیس جمهوری سابق بزرگ به دلیل نگهداری هدایای دریافتی در زمان ریاست جمهوری، با اتهامات جنایی روبه رو شد.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ها، منابع آگاه در پلیس برزیل به رویترز گفتند پلیس "ژاییر بولسونارو" رئیس جمهوری سابق این کشور را به دلیل در اختیار گرفتن هدایای گران قیمت از جمله جواهرات به اختلاس متهم کرد. جواهرات از سوی پادشاه عربستان سعودی به رئیس جمهوری وقت برزیل هدیه داده شده بود.
او این جواهرات را در دوره ریاست جمهوری اش و به هنگام سفر به عربستان سعودی ، از پادشاه این کشور دریافت کرد اما براساس قوانین برزیل از تحویل دادن این جواهرات هدیه به دولت خودداری کرد و آن را پیش خود نگه داشت.

این برای دومین بار است که پلیس برزیل ، رئیس جمهوری سابق را به ارتکاب جرم متهم می کند. قبل از این پلیس، او را به جعل اسناد مربوط به دریافت واکسن کورنا متهم کرده بود.

رسانه های برزیل می‌گویند بولسونارو در زمان ریاست جمهوری خود تلاش کرد جواهرات اهدایی پادشاه عربستان سعودی را به صورت غیرقانونی و مخفیانه وارد برزیل کند. این اتفاق مربوط به سال 2021 است.
 

 "ژاییر بولسونارو" رئیس جمهوری سابق برزیل و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی 

رئیس جمهوری سابق برزیل و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی

روزنامه برزیلی "او استادو دی ساو پاولو" نوشت: هیات وابسته به دولت در دوره ریاست جمهوری بولسونارو در اکتبر سال 2021 تلاش کرد جواهرات هدیه شده از سوی عربستان سعودی را بدون اعلام به گمرک، وارد کشور کند.

این جواهرات به قیمت 3.2 میلیون دلار هدیه ای از طرف دولت عربستان سعودی به همسر رئیس جمهور وقت برزیل یعنی میشل بولسونارو است.

درباره جزئیات این اتفاق آمده است: به هنگام بازرسی در فرودگاه ساوپوولو (پایتخت برزیل) نیروهای گمرک مجموعه ای جواهرات را کشف کردند که شامل گردنبند، انگشتر،‌ ساعت مچی زنانه و یک جفت گوشواره بود. جواهرات در کیف مشاور وزیر معادن و انرژی برزیل و هنگام بازگشت او از سفر رسمی به خاورمیانه کشف شد.

جواهرات در گمرک فرودگاه پایتخت برزیل‌ اعلام نشده بود و ماموران گمرک آن را کشف و مصادره کردند.
قانون برزیل می گوید مسافران به هنگام ورود به کشور باید کالای همراه خود را که بیش از هزار دلار قیمت دارد را اعلام کنند و عوارض آن را بپردازند. 

از زمان کشف این جواهرات در فرودگاه تاکنون، گمرک آنها را نزد خود حفظ کرده است. اگر این جواهرات به عنوان هدیه رسمی به دولت برزیل اعلام شود در این صورت جواهرات متعلق به دولت این کشور خواهد بود.

پلیس برزیل در سال گذشته هم خانه‌ شماری از نظامیان این کشور را بازرسی کرد. این نظامیان متهم بودند به رئیس جمهوری سابق در فروش برخی جواهرات در امریکا کمک کرده بودند.

در آن زمان، قاضی دادگاه عالی (آلخاندر دی مورائس) گفته بود اقلام (جواهرات) فروخته شده اند اما فروش آنها اعلام نشده است.

در اکتبر 2021، مأموران گمرک در فرودگاه بین‌المللی سائوپائولو برزیل جواهرات را در کوله پشتی یک دستیار دولتی در حال بازگشت از ریاض عربستان سعودی کشف کردند. این جواهرات هدیه‌ای به بانوی اول وقت کشور بود. جواهرات در آن زمان از سوی ماموران گمرک توقیف شد.

 "لولا داسیلوا" رئیس جمهوری فعلی برزیل خواستار تحقیق درباره این موضوع شد. یکی از وزرای دولت فعلی برزیل هم اقدامات بولسونارو  رئیس جمهوری سابق را "قاچاق" توصیف کرد.

پلیس فدرال برزیل می‌گوید "توطئه‌ای گسترده از سوی بولسونارو رئیس جمهوری سابق و چند تن از متحدانش برای اختلاس هدایای گران‌قیمت صورت گرفته است که در دوران ریاست‌جمهوری دریافت کرده بود". پلیس گفت که بازرسی های گسترده ای در این ارتباط انجام داد.

 

"ژاییرو بولسونارو" رئیس جمهوری سابق برزیل و همسرش میشل

جنجال جواهرات هدیه عربستان سعودی به همسر رئیس جمهوری برزیل

در همین چارچوب، دستیار شخصی "بولسونارو " رئیس جمهوری سابق نیز متهم شده در ژوئن سال گذشته دو هدیه لوکس و گران قیمت دریافتی شامل یک ساعت رولکس و یک ساعت Patek Philippe را به یک جواهر فروشی در مرکز خرید Willow Grove Park در پنسیلوانیا امریکا فروخته است.

مقامات پلیس فدرال برزیل گفتند بولسونارو رئیس جمهوری وقت مبلغ نقدی حاصل فروش این دو ساعت را دریافت کرد که بالغ بر 68 هزار دلار بود.

طبق گزارش قبلی منتشر شده توسط نیویورک تایمز، ساعت رولکس فروخته شده در پنسیلوانیا امریکا "به عنوان یک هدیه از عربستان سعودی" به رئیس جمهوری وقت برزیل ارائه شد. ساعت Patek Philippe هم به عنوان هدیه دریافت شده بود اما هیچ گاه گزارش نشد. مقامات پلیس بر این باورند که این ساعت از سوی "مقامات بحرین" هدیه شده بود.

جواهرات که رئیس جمهوری سابق برزیل از عربستان سعودی هدیه گرفت

جواهرات که رئیس جمهوری سابق برزیل از عربستان سعودی هدیه گرفت

وکیل رئیس جمهوری سابق برزیل در مصاحبه ای گفت: "این که بولسونارو هدایای دیپلماتیک را فروخته یا نه، اهمیتی ندارد."

بوئنو وکیل این گونه توجیه کرد: "یک کمیته دولتی قبلاً حکم داده بود بیشتر جواهرات متعلق به بولسونارو است و نه به دولت". وی افزود: مهم نیست... این (جواهرات) حق اوست.

قانون برزیل، کارمندان دولتی از جمله رؤسای جمهوری را از نگهداری هر گونه هدیه ارزشمندی که از کشورهای خارجی دریافت می کنند، منع می کند زیرا این هدایا به طور خودکار در مالکیت دولت هستند.

 دادگاه عالی همچنین به پلیس اجازه داد به حساب‌های بانکی بولسونارو و همسرش، میشل دسترسی داشته باشد. این اقدام به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد سوء ظن اختلاس جواهرات و سایر هدایای رسمی از سوی رئیس جمهوری وقت صورت گرفت.

"میگل رئال" وزیر دادگستری سابق برزیل گفت: " بعید است رئیس جمهور (سابق) متهم به اختلاس شود".

وی با بیان اینکه چنین اتهامی "ممکن است تا 12 سال حبس را به دنبال داشته باشد"  گفت: "موقعیت بسیار حساسی برای رئیس جمهور سابق است".

مشکلات بولسونارو با هدایای خارجی از سال 2021 آغاز شد، زمانی که مأموران گمرک برزیل جواهرات اعلام نشده به ارزش بیش از 3 میلیون دلار را مصادره کردند. این جواهرات در کوله پشتی یک مقام دولتی برزیل در حال بازگشت از سفر رسمی به عربستان سعودی وجود داشت.

این مقام گفته بود این جواهرات "هدیه مقامات سعودی به بولسونارو و همسرش میشل" بود. به گفته چند رسانه برزیلی، بولسونارو بعداً چند تلاش برای به دست آوردن جواهرات انجام داد.

 در واکنش به این گزارش، رئیس جمهوری سابق بزریل، ارتکاب اقدامات غیرقانونی را تکذیب کرد.
 به گفته بازرسان، آنها توانسته اند در تحقیقات از رئیس جمهوری سابق، عملیات اختلاس و پول شویی گسترده ای را کشف کنند.
 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر