مجازات قاچاقچیان عروس دشت‌های ایران در خواف

خواف از جمله مهمترین زیستگاه‌های این پرنده زیبا در کشور به شمار می‌رود که متخلفان دستگیر شده به طمع زنده گیری و قاچاق آن در عرصه‌های طبیعی این شهرستان اقدام به نصب تله کرده بودند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست خواف اظهار کرد: دام گذاران پرنده هوبره در خواف دستگیر و با احکام قضایی حبس و جزای نقدی مجازات شدند.

سعید شفیعیان گفت: با دستگیری پنج نفر متخلف شکار و صید پرنده در معرض خطر انقراض به نام هوبره، توسط مأموران یگان این اداره در دو پرونده مجزا، قاضی دادگاه این شهرستان آن‌ها را در یک پرونده به تحمل حبس و در پرونده‌ای دیگر به پرداخت 350 میلیون ریال جریمه نقدی مجازات و محکوم کرد.

وی یادآور شد، هوبره که به عروس دشت‌های ایران معروف است در فهرست قرمز سازمان جهانی حفاظت محیط‌زیست و از جمله پرندگان در معرض خطر انقراض کشور به شمار می‌رود.

شفیعیان ادامه داد: بر اساس پژوهشی که در سال 2018 در یک نشریه معتبر علمی جهان منتشر شد نشان داد تلفات جمعیت این پرنده در فصول زمستان گذرانی و مهاجرت 11 برابر بیشتر از فصول زادآوری است که به دلیل شکار و زنده گیری در کشورهای طول مسیر مهاجرت به منظور قاچاق به کشورهای جنوبی خلیج فارس است.

وی گفت: خواف از جمله مهمترین زیستگاه‌های این پرنده‌ زیبا در کشور به شمار می‌رود که متخلفان دستگیر شده به طمع زنده گیری و قاچاق آن در عرصه‌های طبیعی این شهرستان اقدام به نصب تله کرده بودند و با گزارش مردمی و علاقه‌مندان طبیعت دستگیر و به محاکم قانونی و قضایی سپرده شدند.

شفیعیان افزود: در یک پرونده که متخلفان صید و شکار پس از فرار و تعقیب مأمورین دستگیر شدند، مشخص شد در دام‌های کارگذاری شده یک هوبره نیز تلف شده است که متخلفان هر کدام ضمن تحمل یک سال حبس، نسبت به پرداخت ضرر و زیان وارده به مبلغ 300 میلیون ریال نیز ملزم خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط‌زیست خواف وی افزود: در پرونده دیگری نیز که سه نفر متخلف داشت در محل نصب تله‌های خود در عرصه‌های طبیعی این شهرستان به دام مأمورین افتادند که دو نفر از متهمان هر کدام به پرداخت 100 میلیون ریال و متهم سوم به پرداخت 150 میلیون ریال محکوم شدند.

شهرستان خواف از حیث پهنه طبیعی، بزرگترین شهرستان خراسان رضوی محسوب می‌شود و در 270 کیلومتری جنوب شرقی مشهد مرکز این استان واقع است.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر