پایان کابوس پنالتی‌ها برای انگلیس؛ راز موفقیت سه‌شیر در ضربات پنالتی یورو ۲۰۲۴

تیم ملی انگلیس که سابقه‌ای طولانی در ناکامی در ضربات پنالتی داشت، بالاخره طلسم خود را در این زمینه شکست و در مرحله یک‌چهارم نهایی یورو ۲۰۲۴ مقابل سوئیس به برتری رسید

انگلیس مدت طولانی در پنالتی‌ها ناکام بود اما این بار به برتری رسید.

به گزارش فوتبال 360، در طول سالیان گذشته هر بار یک دیدار تیم ملی انگلیس به ضربات پنالتی می‌رسید، سه‌شیر باید بیشتر از حریف آماده حذف شدن و از دست دادن بود. با این حال در مرحله یک‌چهارم نهایی و مقابل سوئیس اتفاقی برخلاف  گذشته رخ داد و نقطه ضعف به نقطه قوت آنها تبدیل شد. گویا تغییری در پنالتی زدن انگلیسی‌ها به وجود آمده و در دیدار مقابل سوئیس با آن روبه‌رو شدیم. زدن پنالتی‌ها توسط بازیکنان 9 لحظه مهم را ثبت کرد که برخی به چشم آمدند و به برخی توجهی نشد.

دانش درون‌تیمی واکر

شاو و ساکا در مصاحبه‌هایی اعلام کردند واکر نقش اصلی در مهار پنالتی آکانجی داشت. واکر و آکانجی هم‌تیمی‌های یکدیگر در منچسترسیتی هستند و تجربه زیست کایل واکر با مانوئل آکانجی باعث ایجاد شناخت عمیقی از بازیکن سوئیسی شده بود. پیکفورد، برگ راهنما برای مهار پنالتی هر بازیکن سوئیس را در اختیار داشت اما کایل واکر تصمیم نهایی را به جردن پیکفورد اعلام کرد. شاو گفت: «واکر به او کمک کرد. می‌توانستید ببینید کایل به سمت چپ اشاره می‌کند. او می‌خواست به این سمت برود اما حرکت واکر باعث شد جردن به تصمیمش ایمان کامل داشته باشد.»

آرامشی که رایس به تیم داد

دکلان رایس، هافبک توپچی‌ها بین نفرات اول برای زدن ضربه پنالتی نبود اما نقشی غیرقابل انکار در این ضربات برای تیمش داشت. بازیکنان انگلیس نه تنها بارها و بارها پنالتی را تمرین کرده بودند، بلکه جلسات یوگا را در تمرینات داشتند تا با آرامش کامل به ضربات پنالتی برسند. شاو در این زمینه گفت: «دک سخنران ما بود. او با کلامش آرامش را به تیم بخشیده و به همه تکنیک‌های تنفس اصولی برای چنین لحظاتی را آموزش می‌داد. تمرین‌های دک  به ما کمک کرد.»

جلسات خصوصی سنگربان‌ها

پیکفورد بهتر از این نمی‌توانست برای پنالتی‌ها آماده باشد اما این آمادگی تنها از طریق برگه تقلب روی بطری به او نرسیده بود. انگلیس غیر از 3 سنگربانش در یورو، تام هیتون 38 ساله را هم به اردو برده و این سنگربانان مراسم خاصی را برای هر بازی، غیر از تمرینات برگزار می‌کنند. در مورد این موضوع از طرف بازیکنان انگلیس گفته شد: «دروازه‌بان‌ها خیلی سخت کار می‌کنند و برای بازی‌ها بسیار عالی آماده می‌شوند. شب قبل از هر بازی، آنها جلسات خصوصی مخصوص خود را دارند و بسیاری از اتفاقات را با یکدیگر به شور گذاشته و در مورد آن بحث می‌کنند.»

ایجاد محیط امن توسط پیکفورد

اگر با دقت بیشتری ضربات پنالتی را نگاه کنیم، پیکفورد پس از هر ضربه توسط بازیکنان سوئیس، سریع توپ را می‌گرفت تا هیچ کدام از بازیکنان سوئیس به پسران تیم، توپ را تحویل ندهند. او همچنین به خوبی می‌دانست با هر بازیکن چگونه رفتار کند و هر بازیکن انگلیس چه چیزی را ترجیح می‌دهد. ساکا در این مورد گفت: «جردن زمانی که توپ را به من می‌دهد، هیچ سخنی نمی‌گوید و من آن را ترجیح می‌دهم. او همیشه توپ را به شما تحویل می‌دهد و دیدن یک یار خودی برای گرفتن توپ و رفتن به نقطه پنالتی بهترین اتفاق ممکن است. ممکن است اگر بازیکن حریف توپ را به شما بدهد، حرکتی جهت جنگ روانی علیه شما شکل بگیرد و  تمرکز را از بین ببرد اما محیط امن برای بازیکنان توسط جردن ایجاد می‌شد!»

ایمان جمعی

بازیکنان انگلیس نه تنها به خودشان کاملا مطمئن بودند، بلکه این ایمان را نسبت به هر شخص دیگری از اعضا دارند. ساکا در این مورد ایمان به کارش گفت: «من سعی می‌کنم روی موفقیت تمرکز کنم تا شکست. تفکر من کمک می‌کند سرخورده و نگران نباشم. در فصل گذشته پنالتی‌های زیادی را زدم  و ایمان داشتم برای این ضربات هم موفق خواهم بود.» پس از او، شاو در مورد ایمان به دیگر بازیکنان اشاره کرد و گفت: «من مدت زیادی را با ترنت گذرانده‌ام و بنابراین از موفقیت او مطمئن بودم. ما روال‌های شخصی خودمان را برای رسیدن به آرامش داریم اما می‌توانیم اوج آرامش یکدیگر را حس کنیم. ترنت در آرامش بود و هیچ شکی به او نداشتیم.»

فولادی ضدضربه به نام تونی

پنالتی‌های ایوان تونی غیر از اینکه تمام مردم را شگفت‌زده کرده، باعث تعجب بازیکنان هم شده . او بسیار متمرکز است و چشم در چشم سنگربان حریف در تمام مدت شوت کردن توپ دیده می‌شود. بازیکنان اعلام کردند این حرکت عجیب‌ترین اتفاقی است که تا به حال دیده‌اند اما قابلیت خاص تونی باعث یک اتفاق برای سایر بازیکنان شده. آنها اعلام می‌کنند تمرکز و اعصاب فولادی و ضدضربه ایو (ایوان تونی) باعث می‌شود آنها هر چیز محال برای به دست آوردن را برای خود آسان ببینند و اراده و اعصابی فولادین همانند تونی داشته باشند.

تمرینات خاص ساوت‌گیت

احتمالا خود گرت ساوت‌گیت بابت از دست دادن پنالتی خاطره‌های خوشی از دوران بازیگری و حتی مربیگری نداشته و با از دست دادن‌هایش برای انگلستان شناخته شود. مدت‌ها قبل از شروع یورو، ساوت‌گیت و اتحادیه فوتبال انگلیس ضعف تیم در ضربات پنالتی را جدی می‌دیدند و به همین دلیل تمرینات خاصی را در نظر گرفته بودند که برای پنالتی‌های احتمالی در آینده کاملا آماده باشند. ماه گذشته گری نویل در برنامه Overlap این موضوع را فاش کرد و گفت: «شخصی چندمدت قبل به من گفت گرت برای موضوع پنالتی چه می‌کند. او 3 بازیکن را انتخاب کرده و در منطقه‌ای بسیار آرام به تمرین با آنها می‌پردازد. هر کدام از بازیکنان 3 ضربه پنالتی دارند اما روش ضربه زدن و تکنیک‌های خاص و مختلفی برای آنها وجود دارد. تمرین کوتاه است اما کاملا متمرکز و اصولی انجام می‌شود. او در این تمرینات سطح بازیکنانش را در زدن ضربه‌های پنالتی افزایش می‌دهد. البته چیز بیشتری نسبت به این تمرین خاص نمی‌دانیم.»

آمادگی همه

اگر پنالتی‌های انگلیس و سوئیس برابر پیش می‌رفت و به ضربات تک به تک می‌رسید، ما نمی‌دانستیم قرار است چه کسی پشت توپ قرار بگیرد و اینکه آیا او همانند نفرات قبلی آماده است یا خیر. انگلیس از آماده نبودن بازیکنان منتخب بعد از 5 پنالتی اول بارها ضربه خورده اما به گفته بازیکنان این بار تیم متفاوتی در پنالتی‌ها حاضر بودند. شاو در پاسخ به این سوال که آیا در ضربات بعدی پنالتی‌ها در صورت لزوم شرکت می‌کرد یا خیر، گفت: «البته! پس از سوت پایان بعد از 120 دقیقه، تمامی بازیکنان حاضر در زمین با آمادگی کامل برای پنالتی‌ها به استقبال ضربات می‌رفتند. من هم همانند تمامی بازیکنان تیم کاملا آماده ضربه پنالتی خودم بودم.» از درون تیم انگلیس خبر رسیده بود حتی سنگربان سوم تیم هم مشابه با بازیکنان برای پنالتی‌ها آماده شده بود و صحبت شاو این خبر را تایید کرد.

سیستم رفاقتی بازیکنان

شاید دوران بازی فردیناند، تری، بکام، لمپارد، جرارد، اسکولز، رونی و سایر بازیکنان نامدار، تشکیل‌دهنده طلایی‌ترین تیم تاریخ انگلیس باشد؛ با این حال آنها هیچگاه نتوانستند قهرمانی‌ها و موفقیت‌ها را به دست آورند. فردیناند و سایر بازیکنان بزرگ انگلیس در آن دوران بعدها فاش کردند هر کدام از ما بازیکن بزرگی در تیم خود بودیم و رقابت باشگاهی ما اجازه نزدیک‌ شدن بیش از حد در انگلیس را نمی‌داد و شاید این عامل شکست ما  نام گرفت. احتمالا این شاید بزرگ‌ترین مشکل انگلیس در سال‌های مختلف باشد اما تیم ساوت‌گیت به همراه کادرش و هسته بازیکنان بزرگ جدید توانسته‌اند این مشکل را از بین ببرند. رقابت سیتی، یونایتد، آرسنال، چلسی، لیورپول و سایر تیم‌ها غیرقابل انکار است اما رسیدن به همبستگی غیرممکن نیست. بازیکنان سه‌شیر پس از هر ضربه به ثمر رسیده یک رسم را نشان دادند که اتحاد را نمایان می‌کرد. پس از هر ضربه یک بازیکن برای استقبال از هم‌تیمی پیش‌قدم می‌شد و به طرز غیرقابل باوری هم‌باشگاهی آنها و رفقای نزدیک نبودند که رسم را اجرا می‌کردند. کول پالمر توسط کایل واکر مورد استقبال قرار گرفت و جود بلینگام توسط لوک شاو، ایوان تونی توسط دکلان رایس و بوکایو ساکا توسط جان استونز. تمام حرکات، نشان‌دهنده سیستم جدید رفاقت بازیکنان انگلیس است.

گفته می‌شود انگلیسی‌ها برای نزدیک‌تر شدن به یکدیگر برنامه‌های مختلفی را در طول اردوهای تیم ملی در نظر گرفته‌اند. در کمپ تمرینی برای رقابت‌های یورو چند برابر بیشتر به این موضوع توجه شده. 26 بازیکن ساوت‌گیت همانند برادران تنی یکدیگر شده‌اند و دیگر منیت‌های نسل‌های قبل را همراه خود به تیم ملی وارد نکرده‌اند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر