نشانه ‌های بیمارى کبد را بشناسید

شش مشکلی که نشانه بیماری کبدی هستند را برای شما توضیح می‌دهیم.کبد در بدن انسان به‌طور طبیعی مواد زائد را دفع و خون را پاک‌سازی می‌کند. کبد نه‌تنها به‌عنوان تصفیه‌کننده خون عمل می‌کند

نشانه ‌های بیمارى کبد را بشناسید

دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

 

تحریریه زندگی آنلاین : در این مقاله شش مشکلی که نشانه بیماری کبدی هستند را برای شما توضیح می‌دهیم.کبد در بدن انسان به‌طور طبیعی مواد زائد را دفع و خون را پاک‌سازی می‌کند. کبد نه‌تنها به‌عنوان تصفیه‌کننده خون عمل می‌کند بلکه هورمون تولید می‌کند، انرژی ذخیره و ترکیباتی تولید می‌کند که در هضم غذا در معده مؤثر است.این موارد بخشی از وظایف متعدد کبد است. با توجه به نقش مهم کبد در حفظ تندرستی، شاید تصور کنید که کوچک‌ترین مشکل مربوط به کبد سریع آشکار می‌شود اما چنین نیست. به گفته متخصصان به بیماری هپاتیت C اپیدمیک خاموش گفته می‌شود زیرا بسیارى از افرادی که دچار این بیماری می‌شوند از آن آگاه نمی‌شوند. زمانی که علائم بیماری آشکار می‌شود چه به دلیل بیماری هپاتیت، بیماری کبد چرب یا بیماری دیگر، احتمال دارد که فرد دچار سیروز کبدی شده باشد.

 بیشتربخوانید:

8روش طبیعی برای پاکسازی کبد

 

بیماران مبتلابه سیروز کبد در معرض سرطان کبد قرار می‌گیرند و بالاخره به عمل پیوند نیاز پیدا می‌کنند. بیماری کبد چرب با چاقی مفرط ارتباط نزدیکی دارد و شایع‌ترین علل مشکل کبدی است. انواع بیماری هپاتیت و مصرف مشروبات الکلی نیز از علل شایع و نشانه بیماری کبدی است. رعایت یک برنامه غذایی سالم و متعادل ، ورزش کردن و مصرف نکردن مشروبات الکلی بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های کبدی است .اما علائم دیگری که نیاز به بررسی دارد:

 

درد شکمی نشانه بیماری کبدی

احساس سوزش یا درد شکم، ورم یا درد در یک‌چهارم فوقانی راست شکم نشانه مشکل کبدی است. کبد بیشتر محفظه شکم را پر می‌کند و در سمت راست شکم قرار دارد. در صورت ملتهب بودن، می‌توانید آن را حس کنید.

 

زردی پوست یا چشم ( یرقان )

هنگامی‌که بدن سلول‌های خونی را می‌شکند، یکی از محصولات ایجادشده زردرنگ است که بیلی‌روبین نام دارد. درحالی‌که یک کبد سالم مشکلی در دفع بیلی‌روبین ندارد، کبد بیمار اجازه تراکم بیلی‌روبین در خون را می‌دهد که به زردرنگ شدن پوست و چشم منجرمیشود.به این بیماری یرقان میگویند.ادرار پررنگ و مدفوع کمرنگ نیز از علائم یرقان است.

 بیشتر بخوانید:

کبد چرب خود را با این عصاره‌ها درمان کنید

درد مفصلی

درد مفصلی مانند درد آرتریت ، حالت تهوع ، استفراغ، خستگی و از دست دادن اشتها همه از علائم مرتبط با بیماری کبد به‌ویژه هپاتیت خود ایمنی است. هپاتیت خود ایمنی بیماری است که طی سیستم ایمنی به‌اشتباه به سلول‌ها و بافت‌های کبد حمله می‌کند و در زنان شایع‌تر است.

 

لکه‌های پوستی

ازآنجاکه کبد به‌درستی خون را تصفیه نمی‌کند، احتمال لخته شدن خون وجود دارد. این نوع لختگی شبیه کبودی‌های بزرگ ظاهر می‌شود. این کبودی‌ها بیشتر در تنه و سینه دیده می‌شود.

 

سردرگمی

بیماری کبدی می‌تواند باعث تراکم مس در خون و مغز شود که به سردرگمی شبیه آلزایمر می‌انجامد. این نوع سردرگمی مربوط می‌شود به مرحله پیشرفته بیماری کبدی، که شاید تنها علامتی از بیماری باشد که فرد تجربه می‌کند.

 بیشتر بخوانید:

نسخه طب سنتی برای سلامت کبد

تحلیل عضله

شکم بیش‌ازحد بزرگ یا قوزک متورم با دست‌ها و پاهای لاغر و ضعیف می‌تواند به دلیل عدم تعادل مایعات براثر بیماری کبدی به وجود بیاید. این تحلیل رفتن عضله می‌تواند بالای گونه و در اطراف گیجگاه نیز خودش را نشان بدهد. این علائم پیشرفته نشانه بیماری کبدی است .

بیشتر بخوانید:

بهترین و بدترین غذا‌ها برای کبد

چند ماده غذایی برای پاکسازی کبد

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر