سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری بزرگترین خودروساز برقی جهان در ترکیه / برنامه راه اندازی کارخانه و اشتغالزایی ۵ هزار نفر

شرکت چینی BYD  با راه اندازی کارخانه در ترکیه می تواند با دور زدن عوارض اتحادیه اروپا ، به بازارهای اروپایی دسترسی داشته باشد.

بزرگترین خودروساز برقی جهان ، یک میلیارد دلار در ترکیه سرمایه گذاری می کند.

به گزارش عصرایران، سرمایه گذاری خودروسازی چینی BYD در ترکیه شامل ایجاد یک کارخانه تولید خودروی برقی در این کشور با ظرفیت تولید 150 هزار خودرو در سال است. این کارخانه قرار است تا سال 2026 به مرحله تولید برسد و برای 5 هزار نفر اشتغالزایی مسقتیم داشته باشد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشت پیش‌بینی می‌شود شرکت چینی با این سرمایه‌گذاری،‌ علاوه بر راه اندازی کارخانه، یک مرکز تحقیق و توسعه نیز تاسیس کند.

هنوز محل دقیق ایجاد کارخانه مشخص نشده اما قرار است این زمین از سوی دولت، به صورت رایگان ارائه شود. پیش بینی می شود زمین در استان مانیسا در نزدیکی شهر ساحلی ازمیر ترکیه باشد.


امضای قرارداد سرمایه گذاری میان "مهمت فاتح کاجیر" وزیر صنایع و فناوری ترکیه و "وانگ چوانفو" رئیس هیات مدیره  شرکت چینی BYD (تولیدکننده خودروی برقی) در حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه

امضای قرارداد میان وزارت صنعت ترکیه و شرکت بی وای دی چین (خودروسازی برقی )
امضای قرارداد سرمایه گذاری میان
شرکت BYD به تازگی هم در تایلند کارخانه ای به ظرفیت تولید سالانه 150 هزار خودرو افتتاح کرد.
شرکت چینی BYD  با راه اندازی کارخانه در ترکیه می تواند با دور زدن عوارض اتحادیه اروپا علیه خودروهای برقی چینی، به بازارهای اروپایی دسترسی داشته باشد.

اتحادیه اروپا در هفته گذشته به صورت موقت، عوارض گمرکی به میزان 38 درصد علیه خودروهای برقی چینی وارداتی اعمال کرد. اتحادیه اروپا شرکت های چینی تولیدکننده خودروی برقی را به دریافت کمک های دولتی ناعادلانه متهم می کند. 
دولت چین هم در واکنش هشدار داد این اقدام می تواند جرقه جنگ تجاری میان چین و اتحادیه اروپا را ایجاد کند.

در مقابل، توافقنامه اتحاد گمرکی میان ترکیه و اتحادیه اروپا در سال 1995،‌ باعث می شود بازارهای اروپا برای خودروهای ساخت ترکیه باز شود. به همین دلیل 70 درصد از تولید خودرو در ترکیه وارد بازارهای اروپای غربی می شود.

ترکیه قبل از این تصمیم گرفت سرمایه گذاری های چین در خاک خود را معاف از مالیات کند و بر خودروهای وارداتی از چین نیز عوارض اعمال نکند. این اقدام با هدف تشویق به سرمایه گذاری انجام شد.

مشاور مستقل اقتصادی (لیونت تایلان) به خبرگزاری فرانسه گفت: ترکیه برای شرکت BYD  زمینی ارائه خواهد کرد که قبلا برای شرکت فولکس واگن آماده شده بود. فولکس واگن قرار بود کارخانه بزرگی را در این قطعه زمین ایجاد کند اما در سال 2020 از این برنامه منصرف شد.

شرکت فولکس واگن آن زمان گفته بود انصراف به دلایل اقتصادی و بحران بهداشتی سلامتی بعد از آغاز کرونا بود. با این حال انصراف فولکس واگن از این سرمایه گذاری با آغاز حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه همزمان شد.

  شرکت چینی BYD (تولیدکننده خودروی برقی) 

 شرکت چینی BYD (تولیدکننده خودروی برقی)

این مشاور اقتصادی گفت توافق با شرکت چینی BYD ، سرمایه گذاری در بازار ترکیه به ویژه سرمایه گذاری در بازار اروپاست. هدف،‌ دور زدن عوارض گمرکی اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا علیه خودروهای چینی است.

این کارشناس اقتصادی برآورد کرد شرکت چینی BYD بعد از راه اندازی کارخانه خود در ترکیه می تواند سالانه 20 تا 25 هزار خودرو در بازار داخلی ترکیه به فروش برساند. همچنین می تواند 50 تا 75 هزار دستگاه خودروی تولیدی در ترکیه را به اتحادیه اروپا نیز صادر کند.

ترکیه برای خودروهای برقی بازار پررونقی به شمار می رود. فروش خودروهای برقی در ترکیه در سال 2023 میلادی، 9 برابر شد این یعنی ترکیه بازار مهمتری نسبت به ایتالیا و اسپانیاست. 
ترکیه در سال 2023 تولید خودروهای داخلی برقی به نام توگ را شروع کرد که تاکنون 20 هزار دستگاه از آن به فروش رفته است.
توگ تلاش می کند وارد بازار اروپا به ویژه آلمان شود.

"وانگ چوانفو" رئیس هیات مدیره شرکت BYD نیز با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر