بلایی که تا سال ۲۰۸۰ سر تهران خواهد آمد (+جزئیات و تصاویر)

رفتار طوفان‌ها، سیل‌ها، آتش‌سوزی‌ها، خشکسالی‌ها، امواح سرما و گرما این روزها رادیکال‌تر از هر زمان دیگری شده است و پیش‌بینی‌ می‌شود که سیاره ما تا پایان قرن به طور کلی آب‌وهوای متفاوتی از آنچه امروز دارد را تجربه کند.

 سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک (C3S)، که توسط مرکز اروپایی پیش‌بینی هوا به نمایندگی از کمیسیون اروپا با بودجه اتحادیه اروپا، فعالیت می‌کند، ماهانه بولتن‌های آب‌وهوایی را منتشر می‌کند که در مورد تغییرات مشاهده شده در دمای هوا، دریاهای سطح جهان، پوشش یخی دریا، متغیرهای هیدرولوژیکی گزارش می‌دهد.

بلایی که تا سال 2080 سر تهران خواهد آمد +جزئیات و تصاویر

نقشه تغییرات آب‌وهوایی سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک

بلایی که تا سال 2080 سر تهران خواهد آمد +جزئیات و تصاویر

میانگین روزانه نوسانات دمای هوای سطح جهان، نسبت به سال پایه 1850-1900

به گزارش خبرآنلاین، سال 2024 با یک خط سفید ضخیم، سال 2023 با یک خط قرمز ضخیم و سال‌های دیگر با خطوط نازک نشان داده شده‌اند. فوریه 2024 گرم‌ترین فوریه ثبت شده در سطح جهان بود.

نقشه The Future Urban Climatesبه کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند آب‌وهوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند را تا سال 2080 پیش‌بینی کنند.

متیو فیتزپاتریک، بوم‌شناس از دانشگاه مریلند، با استفاده از داده‌های تغییرات آب‌وهوایی (IPCC)، وضعیت آب و هوا در 40581 مکان در سراسر جهان تا سال 2080 را پیش‌بینی کرده است. در این فرایند انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز مدل سازی شده است و وضعیت آب و هوایی پیش‌بینی شده بسیار نزدیک به آن چیزی است که در آینده ممکن است اتفاق افتد.

فیتزپاتریک توضیح می‌دهد: «در 50 سال آینده، آب‌وهوای شهرهای نیمکره شمالی، بسیار شبیه شهرهای جنوبی خواهد شد.»

برآوردهای صورت گرفته در سال 2015 نشان داد که تقریباً 6 درصد از مساحت زمین تا سال 2010 در مقایسه با سال 1950 به سمت آب‌وهوای گرم‌تر و خشک‌تر حرکت کرده‌اند. گسترده‌ترین تغییراتی که تاکنون دیده شده در آمریکای شمالی، اروپا و اقیانوسیه رخ داده است. نقشه جدید نشان می‌دهد که با ادامه این روندها تا سال 2080، جهان ما چگونه خواهد بود.

تهران، 5.4 درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و 9.3 درصد مرطوب‌تر

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تابستان‌ها در تهران تا 2080، نزدیک به 5.4 درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و 9.3 درصد مرطوب‌تر شوند. در فصل زمستان نیز، پیش‌بینی می‌شود که دمای هوای تهران تا 60 سال آینده 3.5 درجه بالاتر رود و از نظر رطوبتی نیز این شهر 10.8 درصد مرطوب‌تر شود.

بلایی که تا سال 2080 سر تهران خواهد آمد +جزئیات و تصاویر

پیش‌بینی آب‌وهوای تهران تا 2080

زاهدان، 6.3 درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و 4.8 درصد مرطوب‌تر

بلایی که تا سال 2080 سر تهران خواهد آمد +جزئیات و تصاویر

پیش‌بینی آب‌وهوای زاهدان تا 2080

بنابر تخمین‌های صورت گرفته، آب‌وهوای زاهدان تا سال 2080 تغییر چشمگیری را تجربه خواهد کرد؛ پیش‌بینی می‌شود که دمای این شهر تا تابستان 2080 نزدیک به 6.3 درجه افزایش پیدا کند و همچنین از نظر رطوبتی نیز 4.8 درصد مرطوب‌تر شود. در فصل زمستان نیز پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که دمای هوای این شهر 5.1 درجه گرم‌تر و از نظر رطوبتی نیز 2.2 درصد مرطوب‌تر شود.

گفته می‌شود که شرایط آب‌وهوایی زاهدان در 60 سال آینده را امروز می‌توانید در دالبندین تجربه کنید؛ دالبندین، منطقه‌ای مسکونی در ایالت بلوچستان در کشور پاکستان است.

تبریز، 7 درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و 15.3 درصد خشک‌تر

بلایی که تا سال 2080 سر تهران خواهد آمد +جزئیات و تصاویر

پیش‌بینی آب‌وهوای تبریز تا 2080

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که دمای هوای شهر تبریز تا سال 2080 در فصل تابستان، 7 درجه سانتی‌گراد بالاتر می‌رود و 15.3 درصد خشک‌تر می‌شود. در فصل زمستان نیز پیش‌بینی می‌شود که دمای این شهر 5.1 درجه بالاتر رود و 6 درصد مرطوب‌تر شود.

آب‌وهوای تبریز در سال 2080، مشابه وضعیت آب‌وهوایی امروز منطقه خلخال در شهر اردبیل است.

یزد، 6.7 درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و 2.8 درصد مرطوب‌تر

بلایی که تا سال 2080 سر تهران خواهد آمد +جزئیات و تصاویر

پیش‌بینی آب‌وهوای یزد تا سال 2080

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که دمای هوای شهر یزد تا سال 2080 در فصل تابستان، نزدیک به 6.7 درجه سانتی‌گراد، بالا رود و 2.8 درصد مرطوب‌تر شود. در فصل زمستان نیز، پیش‌بینی می‌شود که دمای هوای این شهر 4.6 درجه سانتی‌گراد بالا رود و 17.6 درصد مرطوب‌تر شود.

دمای هوای یزد در سال 2080 را امروز می‌توان در منطقه راور کرمان تجربه کرد.

مناطقی که تا 2080 غیرقابل سکونت خواهند شد

هر چه به خط استوا نزدیک‌تر می‌شویم، در مکان‌هایی مانند آمریکای مرکزی، فلوریدای جنوبی و شمال آفریقا، نمونه مشابه کمتری از آب‌وهوای آینده این مناطق در حال حاضر بر روی زمین، یافت می‌شود؛ این امر به این معناست که در حال حاضر هیچ منطقه‌ای بر روی زمین وجود ندارد که نشان دهد، این مکان‌ها در آینده چه آب و هوایی را تجربه خواهند کرد.

حدود 40 درصد از جمعیت جهان در این مناطق استوایی زندگی می‌کنند. این یعنی بیش از 3.3 میلیارد نفر به سمت آب‌وهوای شدیدتر از هر جایی که امروز زندگی می‌کنیم، حرکت می‌کنند. برخی از محققان نگرانند که بخش‌هایی از مناطق استوایی غیرقابل سکونت شوند، زیرا پیش‌بینی‌ها از گرما و رطوبتی خبر می‌دهند که بدن انسان قدرت تحمل آن را نخواهد داشت.

با توجه به اینکه دمای هوا در سال گذشته، بیشتر از پیش‌بینی‌ها بالا رفت و هیچ نشانه‌ای مبنی بر حرکت صنایع و دولت‌ها به سمت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی وجود نداشت، به احتمال زیاد ما با سناریوهای شدیدتر ترسیم شده در نقشه روبرو خواهیم شد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر