یورو ۲۰۲۴

اسپانیا با ستارۀ ۱۶ ساله فرانسه را حذف کرد و فینالیست شد

یامین لامال ستارۀ ۱۶ سالۀ اسپانیا در دقیقۀ ۲۱ با یک شوت استثنایی از پشت محوطۀ جریمه بازی را به تساوی کشاند و چهار دقیقۀ بعد دنی اولمو با خلاقیت خودش در محوطۀ جریمۀ فرانسه، موفق شد گل دوم اسپانیا را به ثمر برساند.

عصر ایران - تیم ملی فوتبال اسپانیا با غلبه بر فرانسه به فینال جام ملت‌های اروپا صعود کرد. دیشب در اولین بازی از مرحلۀ نیمه‌نهایی یورو 2024 اسپانیا موفق شد با ارائۀ یک بازی برتر 2 بر 1 فرانسه را شکست دهد.

گل اول این مسابقه را رندال کولو موآنی در دقیقۀ 9 برای فرانسه به ثمر رساند ولی یامین لامال ستارۀ 16 سالۀ اسپانیا در دقیقۀ 21 با یک شوت استثنایی از پشت محوطۀ جریمه بازی را به تساوی کشاند و چهار دقیقۀ بعد دنی اولمو با خلاقیت خودش در محوطۀ جریمۀ فرانسه، موفق شد گل دوم اسپانیا را به ثمر برساند.

با اینکه پس از گل دوم اسپانیا بیش از 75 دقیقه تا پایان بازی وقت بود، تیم ملی فرانسه نتوانست حتی یک موقعیت مسلم گلزنی روی دروازۀ ماتادورها خلق کند.

 غلبۀ تاکتیکی اسپانیا در مصاف با فرانسه مشهود بود. اما علاوه بر این، قدرت چشمگیر کار با توپِ بازیکنان اسپانیا نیز یکی از علل برتری این تیم در بازی دیشب بود. این توانایی در بازی با آلمان نیز در موفقیت اسپانیا نقش مهمی داشت.

اسپانیا با حذف فرانسه به فینال رسید

دیدیه دشان مربی فرانسه دیشب برای سومین بار در فتح جام ملت‌های اروپا ناکام ماند و همین ناکامی مکرر ممکن است سبب جدایی او از خروس‌ها شود. تعویض‌های او دیشب مثمر ثمر نبود. پیش از آن نیز، توصیه‌هایش بین دو نیمه نتوانسته بود تاثیر مثبتی در روند بازی فرانسه بگذارد.

تیم فرانسه در این دوره از مسابقات در شش بازی فقط دو بار با بازیکنان خودش به گل رسید و همین تعداد اندک گل‌های فرانسه در یورو 2024 نشان می‌دهد که تیم دشان مشکلات اساسی در ارائۀ بازی هجومی داشت.

فرانسه با اینکه با سیستم هجومی 3-3-4 بازی می‌کرد ولی در برابر اسپانیایی که با دو هافبک دفاعی و سیستم 1-3-2-4 به میدان آمده بود، ناتوانی چشمگیری در حمله کردن داشت.

اسپانیا با حذف فرانسه به فینال رسید

تسلط ویژۀ اسپانیایی‌ها بر توپ، توانی به این تیم داده است که با سیستمی نسبتا دفاعی نیز در برابر تیمی با یک سیستم هجومی برتری دارد. با این حال آلوارو موراتا، مهاجم نوک و کاپیتان تیم ملی اسپانیا، دیشب نتوانست نمایش درخوری ارائه کند.

موراتا که پیش از مسابقۀ دیشب در معرض انتقادات تند و تیز مطبوعات اسپانیایی بود، اگر در مصاف با فرانسه قادر به گلزنی می‌شد یا دست کم خوش می‌درخشید، شاید در فینال شرایط روانی بهتری برای تیم ملی اسپانیا ایجاد می‌شد.

سطح تقابل موراتا با مطبوعات اسپانیا در حال حاضر به حدی بالاست که بسیاری از ورزشی‌نویسان این کشور دوست ندارند او به عنوان کاپیتان تیم ملی اسپانیا جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

مسابقۀ دیشب اسپانیا و فرانسه از یک حیث تاریخی نیز اهمیت داشت. چهل سال قبل از این، اسپانیا و فرانسه در فینال یورو 84 به مصاف هم رفته بودند که فرانسوی‌ها با گل‌های میشل پلاتینی و برونو بلون اسپانیا را شکست دادند و در خانه قهرمان اروپا شدند.

اسپانیا با حذف فرانسه به فینال رسید

اسپانیایی‌ها در سال 2024 موفق شدند آن شکست تلخ 1984 را جبران کنند؛ شکستی که با ضربۀ آزاد پلاتینی و اشتباه عجیب لوئیس آرکونادا، گلر اسپانیا، رقم خورد.

اسپانیا در فینال یورو 2024 باید با انگلیس یا هلند بازی کند؛ مسابقه‌ای که امشب برنده‌اش معلوم خواهد شد. در هر صورت، شانس اسپانیا بیشتر از تیم حریف به نظر می‌رسد. تیم ملی هلند فاقد یک بازیکن بزرگ با قدرت رهبری بالا است، انگلیس نیز در این دوره از مسابقات در فرم عالی خودش نبوده. ولی بازیکنان بزرگ و نابغه‌ای مثل هری کین و جود بلینگام هر آن ممکن است نتیجۀ بازی را به سود انگلیس رقم بزنند.

به درستی نمی‌توان گفت هلند برای اسپانیا حریف آسان‌تری است یا انگلیس؛ ولی با توجه به رونق فوتبال انگلیس با توجه به سطح بالای لیگ برتر جزیره، شاید سه‌شیرها در مقایسه با شاگردان رونالد کومان برای ماتادورها حریفی دشوارتر باشند.

 اسپانیا در فینال در پی کسب چهارمین عنوان قهرمانی در جام ملت‌های اروپا است و هلند، اگر به فینال برسد، به دنبال دومین قهرمانی‌اش در این مسابقات است. اما انگلیس اگر قهرمان شود، نخستین قهرمانی‌اش را در یورو تجربه خواهد کرد.

امباپه

کیلیان امباپه در بازی دیشب فرانسه، مثل سایر بازی‌هایش در این جام، چندان خوب کار نکرد. اگرچه او آسیب‌دیده بود ولی اگر نمایش او در یورو 2020 را نیز به یاد آوریم، باید گفت که امباپه در جام جهانی بهتر از جام ملت‌های اروپا بازی می‌کند.

او دو بار فرانسه را به فینال جام جهانی رسانده و جزو معدود بازیکنان تاریخ است که در دو فینال جام جهانی گل زده. همچنین او تنها بازیکن تاریخ فوتبال است که چهار گل در فینال‌های جام جهانی زده است.

امباپۀ درخشان در جام جهانی، تا به حال در جام ملت‌های اروپا رؤیت نشده است. اینکه چرا او در جام جهانی فوق‌العاده است و در جام ملت‌های اروپا صرفا یک بازیکن خوب است، سؤالی است که کارشناسان فوتبال باید به آن پاسخ دهند. شاید علت روانی‌اش اهمیت بیشتر جام جهانی برای این ستارۀ فرانسوی باشد. اگرچه حتما علل فنی مهمی نیز در این تفاوت کیفی دخیل‌اند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر