جراحی زیبایی بینی
خرید از آمازون
جراحی زیبایی بینی
خرید از آمازون

آیت‌الله یزدی:

عدم تامین امنیت بر استطاعت تاثیرگذار است

گروه حوزه‎های علمیه: استاد حوزه علمیه گفت: شرایط استطاعت، صرفاً استطاعت مالی نیست. امنیت هم یکی از شرایط استطاعت است و با نبود امنیت می‌توان در وجوب حج تشکیک کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‎المللی قرآن(ایکنا) آیت الله یزدی 6 مهر در درس خارج فقه، با اشاره به فاجعه خونبار منا گفت: حادثه دلخراش و غم‌انگیز منا حادثه کوچکی نیست، واقعا هر مسلمانی و هر انسانی بشنود، نمی‌تواند بی‌تفاوت از کنار آن بگذرد.
رئیس مجلس خبرگان، با اشاره به لزوم تامین امنیت حجاج در سرزمین امن الهی گفت: در سرزمین وحی که حتی خون حیوان هم نباید در آن ریخته شود، خون بیش از دو هزار نفر به زمین ریخته و چندین هزار نفر از مسلمانان زخمی شده‌اند.

وی افزود: گذشتن از کنار این چنین مسئله‌ای با یک تسلیت گفتن یا یک جمله کوتاه که بگوییم دلیل این اتفاق، بی‌کفایتی مدیران است، کافی نیست و حتما لازم است که مقامات مسئول دنیای اسلام در همه کشورهای اسلامی نسبت به این حادثه عکس‌العمل جدی نشان دهند و برای امنیت حجاج کاری کنند.
رئیس جامعه مدرسین بیان داشت: هر سال جمعیت کثیری از مسلمانان به این سرزمین پاک می‌روند و اگر این حجاج امنیت نداشته باشند، نقص و ضعف بزرگی برای کسانی است که مدیریت حج را بر عهده دارند.

حادثه منا توطئه است
آیت الله یزدی در ادامه با بیان اینکه ممکن است این اتفاق تنها ناشی از بی‌کفایتی نباشد، خاطرنشان کرد: اینکه فکر کنیم این گونه حوادث ناشی از ضعف مدیریت است، بعید نیست، اما بعید هم نیست ناشی از توطئه باشد.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: چرا باید در چنین روزی و در یک فاصله به این کوتاهی، مسیر را ببندند؟ آن هم با توجه به جمعیتی که هر ساله به همین شکل در منا حضور می‌یابند. طبیعی است که این کار عوارضی دارد و صرف بی‌کفایتی و بی‌تدبیری نمی‌تواند دلیل کافی باشد. چنانکه بعضی از رسانه‌های وابسته مثل «بی‌ بی‌ سی» و بعضی از رادیوهای دیگر وابسته به غرب، توجیهات بیهوده و سبکی ارائه می‌کنند.
مسئله به شکل قضایی دنبال شود

وی با تاکید بر لزوم پیگیری مسئله از سوی نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: وظیفه مقامات مسئول این است که مسئله را به شکل قضایی دنبال کنند. گرچه دادستان کل کشور هم گفتند که این فاجعه را از طریق محاکم بین‌المللی دنبال می‌کنند و محاکم بین‌المللی هم مسئول هستند و باید رسیدگی کنند.

آیت الله یزدی گفت: با این حال فقط قوه قضاییه مسئول پیگیری نیست، باید با استفاده از سازمان‌ها و نهادهای موجود در جهان اسلام مانند سازمان همکاری‌های اسلامی که از همه کشورهای اسلامی تشکیل می‌شود، اقدام جدی صورت گیرد. سازمان‌های بین‌المللی در برابر این فاجعه مسئول هستند، اگر در این چنین واقعه‌ای چند آمریکایی کشته شده بود، آیا به راحتی از کنار آن می‌گذشتند؟

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ضمن تاکید بر اهمیت پیگیری فاجعه منا گفت: باید یک گروه حقیقت‌یاب از طرف جهان اسلام تشکیل شود، یا دست‌کم گروهی به نمایندگی از سازمان همکاری‌های اسلامی این ماموریت را انجام دهد. ضمن اینکه دولت محترم ما هم باید مستقل از دستگاه قضایی عکس‌العمل مناسبی داشته باشد. تسلیت گفتن به خانواده‌های کسانی که شهید شده‌اند کافی نیست. باید عکس‌العمل جدی‌تری صورت گیرد. اینکه وزارت خارجه چند بار تذکر داده و کاردار عربستان را احضار کند، کافی نیست، باید این موارد را جدی‌تر دنبال کنند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری همچنین با یادآوری مسئولیت حوزه‌های علمیه تاکید کرد: حوزه‌های علمیه و مراجع عظام هم در این موارد بی‌تکلیف نیستند. اینکه در سرزمین وحی که اگر خون یک حیوان ریخته شود دیه دارد و جرم است، دو هزار نفر کشته شوند و ما فقط در فیضیه تجمعی برگزار کنیم و درس را تعطیل کنیم و با سخنرانی و تسلیت کار را تمام کنیم، کافی نیست.
وی اذامه داد: به‌خصوص در حوزه مقدسه قم که عظیم‌ترین حوزه شیعه است. مسئله شیعه و سنی به هیچ وجه در اینجا مطرح نیست، مسئله اسلام و مسلمانان و امنیت سرزمین وحی و مدیریت ایام حج مطرح است.

امکان تاثیر کاهش امنیت بر عدم استطاعت حج
آیت الله یزدی همچنین با اشاره به شرایط استطاعت حجاج و امکان تاثیر کاهش امنیت بر عدم استطاعت ادامه داد: اگر امنیت حجاج به خطر بیفتد، اثر سوء بر استطاعت می‌گذارد. یکی از شرایط استطاعت برای حج، امنیت است.

وی بیان داشت:  اگر هر سال برای حاجی‌ها این چنین اتفاقاتی پیش بیاید، یک سال آتش‌سوزی باشد و یک سال پلی فرو بریزد و یک سال جرثقیل بیفتد و امنیت حجاج تامین نشود، در استطاعت حجاج تاثیر می‌گذارد.
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین گفت:  شرایط استطاعت، صرفا استطاعت مالی نیست. امنیت هم یکی از شرایط استطاعت است و با نبود امنیت می‌توان در وجوب حج تشکیک کرد. مگر اینکه به طور رسمی امنیت حجاج را به عهده بگیرند و مسئولیت بپذیرند.

وی اضافه کرد: تنها مذاکره معمولی و ساده کافی نیست، مسئله ایران، نیجریه و سومالی مطرح نیست، بلکه این مسئله، مشکل جهان اسلام است. حج متعلق به همه مسلمانان است و این خسارت برای همه مسلمانان خواهد بود.
آیت الله یزدی همچنین با یادآوری دخالت عربستان در کشور یمن گفت: برای همه روشن شد که سرگرمی عربستان به جنگ با یمن، حتی مانع از همکاری برای امداد‌رسانی به آسیب‌دیدگان و مصیبت‌دیدگان شده است. همکاری مناسبی با گروه‌های امداد و یا مسئولان ایرانی صورت نگرفته و حتی اجازه ندادند هیئتی حتی دو سه نفره از ایران برای بررسی ماجرا و سرکشی به مجروحان به عربستان بروند.

رئیس مجلس خبرگان با اشاره به خانواده‌های داغدیده در جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: در ایران هم واقعا مصیبت سنگین است. بر اساس آخرین آمار، بیش از یکصد و پنجاه نفر کشته و بیش از سیصد نفر مفقود شده‌اند که ممکن است این مفقودین هم جزء مقتولین باشند که امیدواریم هر چه زودتر زنده پیدا شوند.  به بازماندگان این حادثه‌ تسلیت می‌گوییم و برای خانواده‌های آسیب‌دیده این مصیبت هم صبر و اجر از خداوند متعال خواهانیم.
آیت الله یزدی بار دیگر با یادآوری مسئولیت مسئولان رسمی و حوزه‌های علمیه گفت: از مقامات مسئول انتظار داریم به شکل جدی مسئله را پیگیری کنند. از مراجع عظام و حوزه علمیه هم درخواست می‌کنیم که عکس‌العمل جدی داشته باشند. اگر از حوزه علمیه قم نامه‌های رسمی به سازمان‌های رسمی نوشته شود، حتما تأثیر دارد و قطعا مؤثر است.

عکس العمل جدی نشان دهید
وی خطاب به حاضران در درس خارج فقه تاکید کرد: این مسئله را پیگیری کنید. به تعطیل کردن یک روز درس و یک روز مجلس فاتحه برگزار کردن اکتفا نکنید و عکس‌العمل‌های جدی نشان دهید.

آیت الله یزدی خاطرنشان کرد: اگر نامه نوشتن به سازمان‌های بین‌المللی دشوار است و سازوکار ویژه‌ای دارد، از دولت خودمان بخواهید که مسئله را جدی‌تر دنبال کنند. فارغ از مسائل سیاسی، باید به این فاجعه پرداخت که یک مسئله مذهبی است و با دید مذهبی باید به آن نگاه کرد، نه دید سیاسی. ما باید عکس‌العمل مناسبی داشته باشیم.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان