تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

مصرف این خوراکی ها موجب نازک شدن موها می شود

نازک شدن موها بر اثر رژیم غذایی ناسالم امری طبیعی است. تنها عوامل بیرونی بر نازک شدن مو ها و ریزش آن تاثیر ندارند بلکه خوراکی ها موجب نازک شدن موها می شوند.

مصرف این خوراکی ها موجب نازک شدن موها می شود

نازک شدن مو و در نهایت ریزش موها می تواند ناشی از تغذیه نادرست باشد. خوراکی هایی هستند که به علت ترکیباتی دارند موجب نازکی وریزش مو می شوند. در این مقاله خوراکی هایی که موجب نازک شدن موها می شود را بشناسید.

مواد غذایی آلوده شده به سموم

حتماً در خصوص تأثیر آلودگی هوا روی سلامتی موها زیاد شنیده‌اید. اما خیلی از ما در خصوص اثرات منفی و مضر سموم بی‌اطلاع هستیم. واقعیت این است زمانی که ترکیبات شیمیایی این سموم کشاورزی وارد مواد غذایی می‌شوند اثرات منفی آن‌ها نیز بروز می‌کند. تمام آفت‌کش‌ها و سموم در بدن انباشته می‌شوند و در طولانی مدت باعث بروز اختلال در عملکرد ارگان‌های مختلف از جمله پوست سر می‌شوند؛ چون ترکیبات شیمیایی این مواد باعث بروز اختلالات زیاد در غدد درون ریز می‌شوند. به عنوان مثال اختلال در عملکرد غده تیروئید می‌تواند باعث ریزش مو می‌شود.

مواد غذایی چرب

مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب اشباع شده یا اسیدهای چرب ترانس مانند سوسیس کالباس، سیب زمینی سرخ کرده و انواع پیراشکی‌ها و شیرینیجات صنعتی، آسیب‌های جدی به موها وارد می‌کنند. یعنی اینکه اگر عاشق مصرف سوسیس و کالباس هستید و یا تمام مدت در حال خوردن پیراشکی‌های چرب و شیرین هستید بدانید که موهایتان از ریزش در امان نخواهند بود. اگر به دنبال دلیل می‌گردید باید بگوییم که این قبیل مواد غذایی باعث ترشح سبوره موها شده و باک ویتامین ب بدن را خالی می‌کنند.

نوشیدنی‌های سرشار از تانین

چای و قهوه به دلیل دارا بودن ماده‌ای به نام تانین در روند جذب آهن توسط روده اختلال ایجاد می‌کند. بنابراین این کمبود آهن می‌تواند به ریزش مو بخصوص در خانم‌هایی که خونریزی‌های زیادی دارند منجر شود. به همین دلیل نیز مصرف این نوشیدنی‌ها بعد از مصرف مواد غذایی حاوی آهن توصیه نمی‌شود تا آهن موجود در آن‌ها به‌خوبی جذب بدن شود. یادتان باشد که افزودن سیر و پیاز باعث افزایش جذب آهن مواد غذایی بخصوص آهن موجود در لوبیاها، عدس، نخود، لپه و غیره می‌شود.

محصولات لبنی

شاید کمی گیج کننده به نظر برسد اما زیاده روی در مصرف محصولات لبنی ممکن است به ریزش مو منجر شود. با وجود اینکه بدون شک محصولات لبنی برای سلامتی بدن لازم و ضروری هستند اما باید بدانید که اختلال بین کلسیم و منیزیم عامل اصلی ریزش مو محسوب می‌شود. در واقع کلسیم یکی از دشمنان منیزیم است. منیزیم از ریزش موها به دلیل رسوب شدن کلسیم در فولیکول موها پیشگیری می‌کند. اگر بین کلسیم و منیزیم اختلال به وجود بیاید منجر به ریز مو خواهد شد.

نوشیدنی‌های الکلی

نوشیدنی‌های الکلی به تمام قسمت‌های بدن آسیب می‌رساند. در واقع این نوشیدنی‌ها علاوه بر اینکه کبد را با آسیب‌های جدی مواجه می‌سازد باعث بروز کمبود ویتامین B نیز می‌شود. حتماً می‌دانید که ویتامین‌های خانواده ب برای تجدید روند رویش و رشد موها لازم و ضروری هستند. بنابراین کمبود آن‌ها آسیب‌زا است. به طوری که موها از ریشه چرب شده و روند ریزش مو نیز کلید می‌خورد. در واقع با مصرف نوشیدنی‌های الکلی نه تنها کبد چرب ناشی از مصرف الکل ایجاد می‌شود که متاسفانه این مشکل در حال شیوع در کل جهان است بلکه مشکل ریزش مو نیز به شدت تشدید می‌شود. بنابراین اگر علاوه بر سلامتی کل بدن به زیبایی موهایتان اهمیت می‌دهید باید دور چنین نوشیدنی‌هایی را خط بکشید.

کدو حلوایی و کدو مسمایی بسیار تلخ

با وجود اینکه این مورد جزو استثناها است اما باید بدانید کدو مسمایی و کدو حلوایی و دیگر کدوهای این خانواده ممکن است حاوی ترکیبات سمی زیادی باشند. در واقع ممکن است که این سبزیجات در حین گرده افشانی با دیگر سبزیجات خانواده کلم دچار تغییراتی شده و بسیار تلخ شوند. بنابراین مصرف کدوی تلخ نه تنها باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود تا جایی که به زخم روده منجر می‌شود بلکه ممکن است مصرف این قبیل سبزیجات به موها آسیب جدی زده و باعث ریزش آن‌ها شود. بنابراین اگر متوجه طعم تلخ کدو شدید از مصرف آن صرف‌نظر کنید.
اگر عاشق مصرف سوسیس و کالباس هستید و یا تمام مدت در حال خوردن پیراشکی‌های چرب و شیرین هستید بدانید که موهایتان از ریزش در امان نخواهند بود.

قرصهای ضد بارداری

خانم هایی که در دوران استفاده از قرصهای جلوگیری از بارداری ، ریزش مو دارند معمولا تمایلات زمینه ارثی برای نازک شدن مو را دارند. در صورت نازک شدن مو بیمار می تواند با یک متخصص زنان برای تعویض قرص ضد بارداری اش مشورت نماید.
منبع الودکتر
علت و درمان ریزش شدید مو

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر