تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

چگونه یک رابطه سمی و ناسالم را ترک کنیم؟

آیا شما در یک رابطه سمی و ناسالم هستید و نمی دانید چگونه آن ترک کنید؟ ترک رابطه سمی نیاز به حمایت و شجاعت خواهد داشت. ابتدا رابطه سمی را تشخیص داده و سپس مرحله به مرحله پیش بروید.

آیا شریک زندگی شما از نظر عاطفی، جسمی یا زبانی باعث اذیت و آزارتان می شد؟ آیا به اندازه ای که در این رابطه انرژی صرف می کنید، بازخورد مثبت دریافت نمی کنید؟ اگر چنین است، شاید زمان ترک این رابطه سمی فرا رسیده است. مشکل این است که ترک یک رابطه سمی به دلیل وجود احساسات اغلب مشکل خواهد بود. در حقیقت، بعضی از مردم ممکن است در یک رابطه سمی باقی بمانند. با این حال، ماندن در این نوع رابطه فقط باعث خستگی عاطفی می شود که می تواند عواقب جدی داشته باشد. حتی اگر پذیرش ترک رابطه دردناک است، اما بهترین کار این است که شجاعت ترک آن را داشته باشید. در ادامه با پیشنهادهایی برای ترک رابطه سمی همراه ما باشید.

 

رابطه سمی

 

چرا ترک یک رابطه سمی سخت است؟

افرادی که در معرض خطر سمی قرار دارند معمولا از آن آگاه نیستند. به همین دلیل است که اغلب آنها ترک یک رابطه سمی را دشوار می پندارند. دوستان و خانواده آنها ممکن است سعی کنند طبیعی نبودن این رابطه را به آن ها گوشزد کنند، اما به دلیل سعی بر احساس رضایت مورد پذیرش واقع نخواهد شد. بیایید به برخی دلایل نگاه کنیم:

 • شیفتگی باعث می شود شما اعتقاد داشته باشید که شریک زندگی خود راه خود را تغییر می دهد.
 • افراد دارای عزت نفس بسیار پایین مقاومت می کنند، چون فکر می کنند فرد دیگری عاشق آن ها نخواهد شد.
 • شریک سمی از نقاط ضعف دیگران برای توجیه رفتارهای خود استفاده می کند.
 • ترس از تنهایی یک وابستگی احساسی ایجاد می کند که مانع از آن می شود که قربانی اولین حرکت را برای ترک رابطه ناسالم انجام دهد.
 • ممکن است از واکنش فرد دیگر به ویژه خشونت هراس داشته باشد.

 

چگونه می توان یک رابطه سمی را شناسایی کرد؟

اولین گام برای از بین بردن یک رابطه سمی یادگیری شناخت رفتار یا اقدامات ناسالم است. اگر هنگام با هم بودن، یک یا هر دوی شما احساس نارضایتی، ترسیدن یا اضطراب دارید، این به این دلیل است که رابطه ناسالم است و همه چیز اشتباه پیش می رود. ویژگی های یک رابطه سمی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • وابستگی احساسی توسط یک یا هر دو شما
 • از دست دادن احترام و سوء استفاده منظم کلامی
 • حسادت غیرقابل کنترل
 • یک یا هر دو طرف مالکیت و کنترل دارند
 • یکی از طرفین از طرف دیگر حمایت نمی کند و به جای آن رشد شخصیت دیگری را متزلزل می کند
 • حملات مداوم به عزت نفس
 • عادی شدن تهدید احساسی، مالی یا خانوادگی
 • قسمت های تکراری خشونت فیزیکی و روانی
 • فقدان حریم خصوصی و دیگر روابط اجتماعی

 

رابطه سمی

 

چگونه یک رابطه سمی را ترک کنیم؟

همانطور که قبلا گفتیم، عوامل متعددی وجود دارد که می تواند برای ترک یک رابطه سمی مشکل ایجاد کنند. با این وجود غیرممکن نیست و هر کسی می تواند این کار را انجام دهد، در صورتی که قبول کند که زندگی آنها سالم نیست. ما برخی از استراتژی ها را برای شما شرح خواهیم داد:

 

آگاه باشید

اولین قدم که هر کسی باید انجام دهد این است که از آنچه که اتفاق می افتد مطلع شود. شناختن مشکل و اینکه این رابطه دیگر باعث خوشحالی شما نمی شود، عامل تعیین کننده ای در تصمیم گیری نهایی است. در غیر این صورت، پرچم کور "عشق" می تواند مانع از خروج شما شود.

 

ترس های خود را بشکنید

ترس یکی از بزرگترین موانع در هنگام ترک یک رابطه سمی است. ترس از آنچه پس از پایان رابطه اتفاق می افتد، می تواند پاهای شما را سست کند. در حالی که آینده نامعلوم است. اما ترس خود را پشت سر گذاشته و پیشروی کنید.

 

رابطه سمی

 

 

حمایت بیرونی را دنبال کنید

حمایت خانواده و دوستانتان در هنگام خروج از یک رابطه سمی ضروری است. دانستن اینکه دیگران در این نزدیکی وجود دارند، می توانند به ترس، غم و ... غلبه کند.

 

 

عواقب را قبول کنید

داشتن حجم زیادی از زمان و تجربیات مشترک با شخص دیگری می تواند منجر به خشم و غم و افسردگی شود. با این حال بخشی از حرکت است و این طبیعی است که این مرحله را باید پشت سر بگذارید.

 

بر عزت نفس خود تمرکز کنید

بر روی کارهای خود تمرکز کرده و با افراد مثبت معاشرت نمایید تا عزت نفس را به شما برگردانند. پس از ترک یک رابطه سمی، طبیعی است که اعتماد به نفس کمی داشته باشید. به همین دلیل ضروری است که زمان زیادی را برای توسعه آن اختصاص دهید.

 

تمرین تکنیک های آرامش بخش

تکنیک های آرامش بخش می تواند برای کسی که یک رابطه سمی را ترک می کند، بسیار مفید باشد تمرین تنفس، یوگا، و ماساژ کمک به کنترل احساسات مانند نگرانی، ترس و اضطراب است. به یاد داشته باشید تمام این مراحل برای ترک رابطه سمی لازم است. بنابراین وقت خود را تلف نکرده و به دنبال خوشبختی خود باشید.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر