تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تقویتی کنکور
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
کنجدسرا

۸ نشانه عدم تعادل هورمونی که شاید ندانید!

مسائل مربوط به هورمونی زنجیره ای از واکنش های بدن است که می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. عدم تعادل هورمون های بدن می تواند مکشلاتی را برای سلامتی ایجاد نماید.

هورمون ها نقش مهمی در سلامت شما ایفا می کنند. آنها بر عملکرد بیشتر اندام های بدن تاثیر می گذارند. هورمون ها فرستنده های شیمیایی هستند که مسئول تحریک عملکرد سلول می باشند و حتی تنظیمات روانشناختی را در طول حیات انجام خواهند داد. از آنجا که هورمون ها متابولیسم، رشد و عملکرد جنسی بدن را تحت تأثیر قرار می دهند، ضروری است که آنها را متعادل نگه دارید. بنابراین لازم است با علائم عدم تعادل هورمونی بدن آشنا شوید.

 

عدم تعادل هورمونی

 

1. انباشت چربی شکم

تجمع چربی شکم و از دست دادن توده عضلانی یک نشانه رایج از مسائل مربوط به سیستم غدد درون ریز هستند. استرس معمولا با این علائم همراه است. در حالی که علائم شکمی می تواند به علت عادت های بد خوردن باشد، مهم است که احتمال عدم تعادل هورمونی را در نیز نظر بگیریم. زیرا آنها می توانند متابولیسم شما را تا حد زیادی تغییر دهند.

 

2. از دست رفتن میل جنسی

هورمون های جنسی بدن نقش مهمی را در ایجاد میل و تحریک جنسی ایفا می کنند. سطوح پایین استروژن در زنان اغلب مشکلات جنسی را به دنبال خواهد داشت. این نوع مسئله هورمونی به طور قابل توجهی میل جنسی را کاهش می دهد و در واقع می تواند خلق و خوی شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

3. مشکلات شناختی

از دست دادن حافظه، استرس و تیرگی مغز نشانه های شناختی عدم تعادل هورمونی است. به طور کلی آن ها سطوح یک ماده شیمیایی به نام کورتیزول را افزایش می دهند که با استرس و توسعه بیماری های خاص همراه است.

 

4. تغییرات حالت

عصبانیت، زود رنجی و سایر تغییرات خلقی ناگهانی در طول دوره قاعدگی یا یائسگی مربوط به اختلالات هورمونی است. طبیعی است که زنان حساسیت و افسردگی تجربه کنند، اما تغییرات شدید می تواند منجر به مسائل غدد درون ریز شود. این علائم ناشی از نوسانات استروژن و پروژسترون است.

 

عدم تعادل هورمونی

 

5. گر گرفتگی و تعریق شبانه

گر گرفتگی و تعریق شبانه  اغلب با تغییرات هورمونی که در طی دوره یائسگی اتفاق می افتد مرتبط هستند. با این حال به علت عدم تعادل در فعالیت هورمونی، آنها می توانند در سنین اولیه نشان داده شوند. اگر چه قبلا به میزان استروژن کم فکر می شد، اما اکنون مشخص شده است که کمبود پروژسترون یا مشکلات غده فوق کلیوی و تیروئید است. این سیستم ها به تغییر بسیار حساس هستند، به ویژه هنگامی که در معرض عوامل موثر بر فعالیت های هورمونی قرار می گیرند.

 

6. خشکی واژن

کاهش سطح استروژن می تواند باعث تغییر PH در واژن شود. این موضوع بر روانی طبیعی واژن تاثیر منفی خواهد گذاشت. خشکی واژن یکی از مسائلی است که به طور مستقیم بر زندگی جنسی شما تأثیر می گذارد. افزایش حساسیت و درد در طول رابطه جنسی یکی از پیامدهای خشکی واژن خواهد بود. این امر در زنان یائسه رایج است، هرچند ممکن است به علت سایر اختلافات پیش از موعد نیز ظاهر شود.

 

7. خستگی دائمی

اکثر مردم در دوره ای از خستگی مزمن که در برخی موارد با استرس همراه است مواجه خواهند شد. اما زمانی که این خستگی طول می کشد، احتمالا ناشی از عملکرد نادرست تیروئید است. این اختلال بر سرعت متابولیسم شما اثر می گذارد و از آنجایی که هورمون ها فعالیت آن را کاهش می دهند، می تواند به مشکلات سیستم قلبی عروقی و گوارشی منجر شود.

 

8. سردرد و میگرن

تغییرات فعالیت هورمونهای زنانه می تواند سردردهای شدید و میگرن های تکراری را ایجاد کند. عدم تعادل هورمونی که در نقاط خاصی از چرخه قاعدگی شما اتفاق می افتد یا زمانی که یائسه می شوید، می تواند به علت تنش و التهاب های بیش از حد منجر به سردرد شود. سردردها به علت عدم عملکرد درست تیروئید نیز ممکن است به وجود بیایند.

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر