روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

دلیل خودکشی نهنگ‌ها کشف شد!

العربیه : دلیل خودکشی نهنگ‌ها مدت‌ها بود موضوع تحقیقات دانشمندان را تشکیل می‌داد و حالا معلوم شد، زمانی که صدای جنگنده‌ها آزارشان می‌دهد در خود می‌پیچند و هراس پیدا می‌کنند.

طبق کشفیات محققان، نهنگ‌ها از صدای امواج مشوش می‌شوند و نفس آنها سخت می‌شود و پس از آن خودکشی می‌کنند.

خودکشی نهنگ
 
بر اساس گزارش اسکای نیوز، چهارشنبه 30 ژانویه در پدیده خودکشی نهنگ‌ها، این جانوران خود را به ساحل می‌افکنند و پس از آن به علت کم‌آبی بدن، فشار وزن خودشان یا خفگی پس از جزر و مد می‌میرند.
 
نهنگ‌ها در انجام این عمل تعمد دارند بدین معنا که اگر به زور به میان دریا بازگردانده شوند بلافاصله در همان محل یا اندکی دورتر خود را دوباره به ساحل می‌رسانند. دانشمندان کشف کردند که چرا وقتی نهنگ‌ها در معرض امواج جنگنده‌های دریایی قرار می‌گیرند، به کنار ساحل می‌روند و به صورت عجیبی دست به خودکشی می‌زنند. مطابق تحقیق انجام گرفته اخیر، پدیده خودکشی در بین پستانداران به نام بیماری فشارزدایی عنوان شده است. یعنی چنین پستاندارانی برای خارج‌سازی فشار از خود، دست به خودکشی می‌زنند.
 
یک محقق از دانشگاه لاس پالماس گران کاناریای اسپانیا در این باره گفت: «نهنگ‌ها هنگام شنیدن صدای امواج می‌ترسند و در شنا کردن آنها اختلال ایجاد می‌شود در نتیجه برای فرار از منشأ صدا، بیرون از آب پرت می‌شوند.
 
دکتر برنالدو در ادامه افزود: «پاسخ استرس موجب اختلال شنای این موجودات و انباشتگی نیتروژن در آنها می‌شود و پس از آن خودکشی می‌کنند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر