روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

فرصت های متعلق به جوانان را بشناسیم

جوان یادآور زیستی پرنشاط و سعی و تلاش در عرصه‌های حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. جوانان سرشار از انرژی‌های نهفته و مملو از امیدها و آرزوها هستند...

فرصت های متعلق به جوانان را بشناسیم

فاطمه ذوالقدر/ نماینده تهران در مجلس 

 

بی شک در میان مراحل مختلف عمر بشر، جوانی مهم‌ترین مرحله است.

جوان یادآور زیستی پرنشاط و سعی و تلاش در عرصه‌های حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

جوانان سرشار از انرژی‌های نهفته و مملو از امیدها و آرزوها هستند...

هدایت این انرژی و پاسخ مناسب برای امید و آرزوی ایشان جهت تأمین سلامت جسم و روح آنان و جامعه می‌بایست مورد توجه همه برنامه ریزان فرهنگی کشور قرار گیرد.

نسل جوان، از آسیب پذیرترین و حساس‌ترین نیروهای هر کشور است.

جوانان، همواره طعمه مناسبی برای دشمنان اسلام و انقلاب بوده‌اند.

دشمنان، امروز به خوبی دریافته‌اند که غارت و چپاول منابع مادی و معنوی ملل جهان سوم خصوصاً کشورهای اسلامی، منوط به تحریف فرهنگ و ارزش‌های جامعه و اشاعه بدبینی و بی‌تفاوتی میان نسل جوان است.

از این روست که ژرف‌نگری و دقت در امور جوانان یک ضرورت است و دولت‌ها برای بهره‌برداری صحیح و استفاده مطلوب از نیروها و استعدادهای جوانان در امور مختلف سازندگی و جایگاه مناسب در اداره کشور، می‌بایست تمام تلاش خود را به کار گیرند که شور و نشاط و توانایی‌های جوانان را، سالم و سازنده برای رفع نیازها و رفاه و آسایش حال و آینده جامعه رهنمون شوند.

اینکه تا چه اندازه در این زمینه موفقیت حاصل شده است، محل تأمل است.

ازدواج، اقتصاد و مسکن مؤلفه‌های مهمی‌است که به عنوان مهم‌ترین دغدغه جوانان مطرح می‌شود.

سیاست‌ها و راهبردهای اتخاذی گذشته، تناسبی با سبک زندگی امروز ندارد و دولت‌ها همواره باید نیازهای جوانان را رصد کنند و برنامه‌های نو برای رفع دغدغه‌های ایشان داشته باشند.

اگرچه برخی نیازها و مطالبات، مشترک و همیشگی است، لیکن قطعاً راهکارها باید با توجه به نو شدن و تغییر در جامعه، تفکر و سطح انتظارات افراد، به روز گردد.

این نیازها با تأثیر از عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی در ابعاد گوناگون نمایان می‌شوند و آثار متعددی برجای می‌گذارند و برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری را در شاخه‌های گوناگون تحت تأثیر قرار می‌دهند و اینگونه است که در روند پیشرفت و سلامت اجتماع نیازمند تغییر و به روز رسانی برنامه‌ها می‌شویم.

به خصوص که شبکه‌های اجتماعی در شرایط جهانی شدن و کمرنگ شدن مرزها، تحولات اساسی در نگرش‌هاو سبک زندگی و خواست‌های جوانان را نه در ایران که در سراسر جهان به همراه داشته است و این حقیقتی است که باید در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شود؛ چنانچه از فرصت‌ها به درستی استفاده نشود به تهدیدهای جدی تبدیل می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

چالش های تغذیه جوانان

آسیب پذیری نوجوانان در دوران بلوغ

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر