روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

انتشار کتاب روانشناسی پاندمی‌ها

کتاب روانشناسی پاندمی‌ها نوشته استوین تیلور ترجمه دکتر مریم بختیاری و دکتر عباس مسجدی آرانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منتشر شد.

انتشار کتاب روانشناسی پاندمی‌ها

به گزارش ایسنا، به گفته مترجمان، 31 دسامبر 2019 دفتر سازمان بهداشت جهانی در چین از چند مورد پنومونی با علت ناشناخته در شهر ووهان مطلع شد. از آن روز تا سوم ژوئن 2020 مقامات چینی 44 بیمار با پنومونی به علت ناشناخته را به سازمان بهداشت جهانی گزارش کردند.

در 11 و 12 ژانویه سال 2020 سازمان بهداشت جهانی اطلاعات دقیق‌تری از کمیسیون ملی بهداشت چین دریافت کرد؛ شیوعی که اتفاق افتاده ناشی از عرضه مواد غذایی دریایی در بازار شهر ووهان است. در 7 ژانویه مقامات چینی نوع جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کردند.

این ویروس نوظهور در سراسر جهان گسترش یافت و بعد از چین به ترتیب کشورهای تایلند، ژاپن و کره جنوبی با بازگشت افراد آلوده از ووهان، گزارش ابتلا را به سازمان بهداشت جهانی اعلام کردند. در کشور ما اولین اعلام رسمی درباره ابتلا به ویروس کرونا در 30 بهمن‌ماه 98 توسط وزارت بهداشت صورت گرفت. در ایران تلاش‌های متعددی برای کنترل شیوع بیماری انجام شده است و همکاران بسیاری در خط مقدم مبارزه تلاش‌های مجدانه و خالصانه‌ای کرده و برخی نیز جان خود را در مسیر پرافتخار نجات بیماران از دست دادند که یادشان گرامی باد.

از آنجاکه مانند هر منطقه در دنیا کشور ما نیز مصون از همه‌گیری بیماری‌های عفونی نبوده است، در تاریخ معاصر نیز به دلیل ارتباط با دنیا و حمل و نقل سریع، ما هم در معرض خطر پاندمی هستیم. مدیریت پاندمی نیاز به یک برنامه‌ریزی جامع دارد که نیازهای جسمی و همچنین روانشناختی اجتماعی در آن لحاظ شود.

کتاب دکتر تیلور در این زمینه علاوه بر به‌روز بودن، مملو از نگاه‌های چند بعدی و چند رشته‌ای با تاکید بر تغییر سیاستگذاری‌های بهداشت عمومی است که مورد توجه مجامع علمی جهان قرار گرفته است و به حوزه مغفول روانشناسی در پاندمی پرداخته است و با بردن خوانندگان به دوردست‌های تاریخی و وارد کردن او به زمان حال، واکنش‌های روانشناختی و اجتماعی مردم را به پاندمی نشان داده است که شاید تغییر چشمگیری نکرده باشند.

مترجمان در این کتاب پیشنهادهایی برای مدیریت پاندمی از واکنش‌های فردی، گروهی و اجتماعی از شایعه تا عدم تبعیت از بهداشت و همچنین رسانه‌های خبری و رسانه‌های اجتماعی ارائه کرده و مسیر آینده پژوهشی این حوزه را به تصویر کشانده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر