تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت

در چه صورت نمی‌توان وجه چک را دریافت کرد؟

سخنگوی اجرای قانون چک در مورد این قانون توضیحاتی ارائه کرد. آمنه نادعلی‌زاده در گفت‌وگو با «ایبنا»، درباره اقداماتی که صادر‌کنندگان و دریافت‌کنندگان چک ملزم به انجام هستند، گفت: قانون جدید صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی است

به گفته نادعلی‌زاده، این قانون نگاه سیستمی دارد. وی ادامه داد: قانون جدید صدور چک می‌خواهد اقداماتی پیشگیرانه از طریق سامانه صیاد به اجرا بگذارد. سامانه صیاد در وهله نخست وظیفه دارد به افرادی که فاقد صلاحیت هستند، دسته چک ندهد. شامل صادر‌کننده چک برگشتی رفع سوء اثر نشده یا افرادی که دارای محکومیت‌های قضایی هستند. در وهله دوم صادر‌کننده چک لازم است اطلاعات چک را در سامانه صیاد ثبت کند. اطلاعاتی که در سامانه صیاد ثبت می‌شود شامل تاریخ، مبلغ و هویت گیرنده چک است. بنابر این اگر چکی در سامانه صیاد ثبت نشود، اعتبار نخواهد داشت و لازم است صادر‌کننده به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک افزود: گیرنده چک هم مشابه صادر‌کننده چک یکسری وظایف دارد. گیرنده چک ملزم است متعاقب دریافت فیزیک چک، اطلاعاتی را که در فیزیک چک برای وی درج شده است با اطلاعاتی که برای او در سامانه صیاد ثبت شده تطبیق بدهد و در صورتی که موارد با یکدیگر تطبیق داده شده باشد مراتب تایید خودش را اعلام کند. اگر این اطلاعات با یکدیگر همخوانی نداشته باشد، گیرنده چک ملزم خواهد بود با توجه به دلایل رد چک، یکی از دلایل عدم تایید چک را انتخاب و عدم تایید خود را در سامانه اعلام کند. گیرنده چک باید توجه داشته باشد که چکی را که در سامانه ثبت نشده از صادر‌کننده دریافت نکند و اگر این اتفاق رخ دهد، بانک نسبت به پرداخت وجه آن چک اقدامی نخواهد کرد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان