فائو در تازه‏‏‏‏‌ترین گزارش خود بررسی کرد

بازگشت قیمت جهانی غذا به سطح ۲۰۲۱

شماره روزنامه: ۵۶۱۱ تاریخ چاپ: ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ ...

Untitled-1 copy

همچنین براساس گزارشی که فائو منتشر کرده‌است، از ابتدای سال‌2021، شاهد جهش شدیدی در قیمت جهانی غذا بودیم و شکاف عظیمی بین قیمت جهانی غذا در این سال ‌و سال‌های قبل به‌وجود آمد. این شکاف در سال‌2022 تعمیق یافت و قیمت جهانی غذا در ماه فوریه و همزمان با آغاز جنگ روسیه و اوکراین به اوج خود در سال‌های اخیر رسید. حال نمودارهای فائو حاکی از آن است که قیمت‌ها از فوریه پس از سه سال‌ روندی کاهشی درپیش گرفته و حدود 9ماه است که این کاهش قیمت ادامه دارد. البته قیمت‌ها هنوز در سطح بسیار بالاتری نسبت به ابتدای سال‌2021 قرار دارند.

براساس این گزارش کاهش قیمت‌های جهانی غلات، گوشت و محصولات لبنی، افزایش قیمت روغن‌های نباتی و شکر را خنثی کرده‌است.  یافته‌‌‌‌‌های این گزارش گویای آن است که شاخص قیمت کل مواد غذایی فائو که تغییرات ماهانه قیمت‌های جهانی سبدی از مواد غذایی اساسی را دنبال می‌کند، در نوامبر 2022 تنها 3/ 0‌درصد از سطح خود در نوامبر 2021 بالاتر بوده‌است، به‌طوری‌که می‌توان گفت میانگین قیمت مواد غذایی تقریبا به سطح سال‌گذشته رسیده است.  براساس این گزارش، شاخص قیمت غلات فائو در ماه نوامبر نسبت به ماه قبل 3/ 1‌درصد کاهش یافته‌است، اما همچنان نسبت به سال‌قبل با افزایش 3/ 6‌درصدی مواجه بوده‌است. قیمت جهانی گندم و ذرت نیز در ماه نوامبر به‌ترتیب 8/ 2 و 7/ 1‌درصد کاهش یافته‌است که بخشی از آن به‌دنبال «ابتکار غلات دریای‌‌‌‌‌سیاه» اتفاق‌افتاده است، در مقابل اما قیمت جهانی برنج با 3/ 2‌درصد افزایش مواجه بوده‌است.

شاخص قیمت روغن نباتی فائو اما در ماه نوامبر 3/ 2‌درصد افزایش یافته‌است، به‌طوری‌که هفت ماه متوالی کاهش این شاخص پایان یافته‌است. قیمت‌های جهانی روغن پالم و سویا در این دوره افزایش یافته‌است، در همین حال، قیمت جهانی روغن آفتابگردان و کلزا با کاهش مواجه شده‌است.  شاخص قیمت لبنیات فائو نیز نسبت به ماه اکتبر 2/ 1‌درصد کاهش یافته‌است. بر این اساس، قیمت جهانی کره با کاهش همراه بوده‌است. درحالی قیمت جهانی پنیر افزایش یافته‌است که این افزایش تا حدی به دلیل کاهش صادرات از سوی کشورهای پیشرو در اروپای غربی اتفاق‌افتاده است. شاخص قیمت گوشت فائو نیز در نوامبر 9/ 0‌درصد کمتر از ماه قبل بوده‌است، چراکه قیمت جهانی گوشت گاو کاهش یافته‌است و در مقابل قیمت‌های جهانی انواع دیگر گوشت افزایش یافته‌ و همین امر منجر به افزایش قیمت جهانی گوشت گوسفند شده‌است.  شاخص قیمت شکر فائو در ماه نوامبر 2/ 5‌درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته‌است. براساس این گزارش، این افزایش به دلیل بالابودن خرید همزمان با کاهش عرضه جهانی شکر است که در نتیجه تاخیر در برداشت محصولات کشورهای اصلی تولیدکننده این ماده‌غذایی ایجاد شده‌است. از سوی دیگر، اعلام هند مبنی‌بر کاهش سهمیه صادرات شکر و افزایش قیمت اتانول در برزیل نیز فشار مضاعفی بر قیمت جهانی شکر وارد کرده‌است.  در تازه‌‌‌‌‌ترین گزارش عرضه و تقاضای غلات فائو، این سازمان جهانی پیش‌بینی خود از تولید جهانی غلات در 2022 را کاهش داده و به 2‌هزار و 756‌میلیون‌تن رسانده؛ که نشان‌دهنده کاهش 0/ 2‌درصدی تولید نسبت به 2021 است. این کاهش تا حد زیادی بیانگر چشم‌‌‌‌‌انداز کاهش تولید ذرت در اوکراین است. فائو همچنین پیش‌بینی خود در مورد تولید جهانی گندم برای سال‌جاری را کاهش داده است، اما با وجود این کاهش، رقم جدید 2/ 781‌میلیون تن، همچنان یک رکورد باقی خواهد ماند. همچنین انتظار می‌رود تولید جهانی برنج، نسبت به بالاترین رکورد خود در سال‌قبل، 4/ 2درصد کاهش یابد.

با نگاهی به آینده، کاشت محصول گندم زمستانه 2023 در بحبوحه نگرانی‌ها درباره توان مالی نهادهای کشاورزی و شرایط نامساعد آب‌وهوایی در ایالات‌متحده آمریکا و فدراسیون‌روسیه در حال انجام است، اگرچه افزایش قیمت این محصولات می‌تواند به بالا نگه‌داشتن قیمت‌ها درسطح جهانی کمک کند. در نیمکره‌جنوبی، غلات سخت (دانه درست) کاشته می‌شوند و پیش‌بینی‌های رسمی حاکی از سطح بالای کشت ذرت در برزیل است.

براساس آخرین گزارش چشم‌انداز محصول و وضعیت غذایی، 45کشور در سراسر جهان، از جمله 33 کشور در آفریقا، 9 کشور در آسیا، 2 کشور در آمریکای‌لاتین و دریای کارائیب و یک کشور در اروپا، به دلیل جنگ‌‌‌‌‌ها، رویدادهای آب‌وهوایی سخت و نرخ‌های تورم فزاینده، به کمک‌های خارجی برای تامین غذا نیاز دارند. شرایط ناامنی غذایی در کشورهای شرق و غرب‌آفریقا نگران‌‌‌‌‌کننده است.  براساس گزارش فائو، برای کشورهای کم‌درآمد که با کمبود مواد غذایی مواجه هستند، تولید غلات در 2022‌برابر با میانگین پنج سال‌گذشته و 5/ 184‌میلیون‌تن پیش‌بینی می‌شود، درحالی که کل نیاز واردات غلات 7/ 63میلیون‌تن پیش‌بینی شده‌است که 7‌درصد بیشتر از میانگین پنج سال‌گذشته به حساب می‌آید.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان