کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

بحران بی برقی در سوریه/ روزی تنها ۲ ساعت برق در شهر دمشق

مردم محلی فقط برای ۶۰ ساعت مصرف ماهیانه حدود ۳ دلار قبض برق می پردازند، در حالی که حقوق کارمندان دولت به طور متوسط حدود ۲۰ دلار است.

تقاضا برای شمع به دلیل کمبود شدید برق در شهر دمشق سوریه و سایر مناطق تحت کنترل دولت این کشور در بحبوحه بحران سوخت که نه تنها نیروگاه‌های برق، بلکه ژنراتورهای خانگی را نیز مختل کرده، افزایش یافته است.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، با شروع جنگ داخلی در سال 2011، زیرساخت های برق در سوریه به دلیل درگیری های داخلی به شدت آسیب دید. با این حال، بحران برق از ماه گذشته تشدید شده است.

این در حالی است که به لطف شرکت های برق خصوصی ترکیه و سوریه، برق در مناطق تحت کنترل مخالفان در مناطق شمالی 24 ساعته برای شهروندان تامین شده است.

به گفته منابع محلی، دمشق یکی از مناطق تحت کنترل دولت سوریه است که بیشترین قطع برق در آن رخ می دهد. خبرنگاران آناتولی عکس هایی از خیابان های شهر گرفته اند که در تاریکی فرو رفته است.

در پایتخت که صدها هزار خانواده در آن زندگی می کنند، برق تنها یک ساعت در 12 ساعت تامین می شود. با این حال، در مناطقی از دمشق که مقامات حکومت در دمشق زندگی می کنند، حداکثر دو ساعت در روز قطع می شود.

بحران بی برقی در سوریه/ روزی تنها 2 ساعت برق در شهر دمشق

مردم محروم دمشق باتری ها، وسایل الکترونیکی و تلفن های خود را با برقی که تنها 2 ساعت در روز تامین می شود، شارژ می کنند.

مردم محلی فقط برای 60 ساعت مصرف ماهیانه حدود 3 دلار قبض برق می پردازند، در حالی که حقوق کارمندان دولت به طور متوسط حدود 20 دلار است.

گرانی شمع

به دلیل بحران سوخت که از ماه دسامبر گذشته بیشتر شده است، مردم محلی نمی توانند از ژنراتورهای برق استفاده کنند و به شمع متوسل شده اند.

بنابراین، تقاضا برای شمع در مناطق تحت کنترل دولت سوریه بیش از پیش افزایش یافت و قیمت شمع هایی را که در ماه گذشته به قیمت 500 لیره سوریه (0.19 دلار) در دمشق فروخته می شد، دو برابر شده است.

خانواده هایی که با فقر دست و پنجه نرم می کنند باید حداقل سه یا چهار شمع در روز روشن کنند. برخی از خانواده هایی که وضعیت مالی بهتری دارند سعی می کنند خانه های خود را با چراغ های LED متصل به باتری روشن کنند.

در بازار سیاه دمشق، 1 دلار معادل حدود 7 هزار لیره سوریه است.

محدودیت نفت ایران

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اخیرا در گزارشی مدعی شد که ایران عرضه ماهانه نفت ارزان به سوریه را محدود کرده است. در این گزارش به نقل از افراد آشنا به این موضوع آمده است که مقامات ایرانی به همتایان سوری خود قیمت جدید 70 دلاری هر بشکه را به دلیل تقاضای بالا در زمستان اطلاع داده اند.

بر اساس همین گزارش، ایران پیش از این نفت را به بشکه ای 30 دلار به سوریه می فروخت.

روزنامه سوری «وطن» که نزدیک به دولت سوریه است، در 16 ژانویه به نقل از یک منبع ایرانی ناشناس گزارش وال استریت ژورنال را تکذیب کرد. هیچ بیانیه رسمی از سوی مقامات ایرانی در این مورد وجود ندارد.

پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه، ایران نفت را با شرایط مطلوب و با تخفیف به سوریه می فروشد. 

بحران بی برقی در سوریه/ روزی تنها 2 ساعت برق در شهر دمشق

زیرساخت های آسیب دیده

«سینان هاتاحت» محقق ارشد مرکز مطالعات استراتژیک عمران واقع در استانبول، در این رابطه به خبرگزاری آناتولی گفت: «پیش از جنگ داخلی در سوریه، 13 نیروگاه در کشور وجود داشت که حدود 60 درصد از آنها با گاز طبیعی کار می کردند، 35 درصد از آنها با سوخت مایع و 5 درصد با برق آبی.»

وی گفت که نیروگاه ها و زیرساخت های شبکه برق در حلب، ادلب، حمص و دمشق در جریان جنگ داخلی به شدت آسیب دیده اند. این که بحران سوخت در منطقه تحت کنترل دولت سوریه به اوج رسیده است، دلیل اصلی تعمیق بحران برق در دوره اخیر است.

وی ادامه داد: هیچ گاز و سوختی برای راه اندازی نیروگاه ها وجود ندارد، همچنین در فاز تولید و توزیع به دلیل عدم نگهداری نیروگاه ها اتلاف انرژی زیادی وجود دارد، این نیروگاه ها نیاز به تعمیر و نگهداری دارند اما بیشتر قطعات یدکی مورد نیاز در آلمان و غرب ساخته شده است.

این کارشناس تاکید کرد که دولت سوریه قادر به بازگرداندن تامین برق در سوریه به شرایط قبل از جنگ نیست.

بیشتر منابع انرژی سوریه در مناطقی قرار دارند که تحت کنترل گروه های معارض کُردی مورد حمایت آمریکا مانند «YPG» (یگان های مدافع خلق) است.

این گروه همچنان با حمایت آمریکا بیش از 70 درصد از منابع نفتی سوریه را اشغال کرده است که دلیل اصلی بحران برق و سوخت در این کشور است.

استان‌های دیرالزور و حسکه در شمال شرق سوریه که تحت اشغال YPG هستند، غنی‌ترین منابع انرژی را در سوریه از نظر نفت و گاز طبیعی دارند.

در نزدیکی مرز با عراق، دیرالزور بزرگترین منابع انرژی سوریه را در خود جای داده است.

بحران بی برقی در سوریه/ روزی تنها 2 ساعت برق در شهر دمشق

در سپتامبر 2017، گروه YPG ، بزرگترین تاسیسات گازی در حومه شمال شرقی دیرالزور را تصرف کرد. همچنین در اکتبر همان سال بزرگترین میدان نفتی سوریه به نام العمر را اشغال کرد، با این حال پالایشگاه های نفت کشور همچنان تحت کنترل نیروهای دولتی قرار دارد. 

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی