نزدیک شدن سیارکی عظیم به کره زمین در این هفته

یک سیارک عظیم در هفته جاری به‌قدری به کره زمین نزدیک می‌شود که از ماه هم نزدیک‌تر خواهد بود. اداره هوا و فضای ملی آمریکا موسوم به «ناسا» ضمن اعلام این خبر گفت این اتفاق حدود هر ۱۰ سال یک‌بار می‌افتد.

نزدیک شدن سیارکی عظیم به کره زمین در این هفته

یک سیارک عظیم در هفته جاری به‌قدری به کره زمین نزدیک می‌شود که از ماه هم نزدیک‌تر خواهد بود. اداره هوا و فضای ملی آمریکا موسوم به «ناسا» ضمن اعلام این خبر گفت این اتفاق حدود هر 10 سال یک‌بار می‌افتد.

این سیارک تازه کشف‌شده «2023 دی زی 2» نام دارد و با سرعت بیش از 27 هزار کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. به گفته ناسا، اندازه‌ آن بین 40 تا 90 متر است.

اخترشناسان رصدخانه «روکه ده لوس موچاچوس» در جزیره لا پالما که جزو جزایر قناری اسپانیا است سیارک را در روز 27 فوریه سال جاری کشف کردند. «مرکز مطالعات اشیای نزدیک زمین» در ناسا می‌گوید این سیارک با فاصله حدود 175 هزار کیلومتر از کنار زمین رد می‌شود. این در حالی است که ماه حدود 380 هزار کیلومتر با زمین فاصله دارد.

تیم «دیده‌بان سیارک» ناسا در توییتر نوشت: «یک سیارک تازه کشف‌شده به نام (2023 دی‌زی 2) روز شنبه با فاصله بیش از 160 هزار کیلومتر از کنار زمین رد می‌شود. گذر نزدیک سیارک‌‌ها از کنار زمین مرتبا صورت می‌گیرد، اما گذر سیارکی با این اندازه (40 تا 90 متر)‌ تنها حدود هر 10 سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و این فرصتی یگانه برای علم محسوب می‌شود.»

افراد علاقه‌مند به رصد این سیارک می‌توانند با استفاده از تلسکوپ برای این کار تلاش کنند، گرچه احتمال دیدن آن با دوربین دوچشمی و حتی با چشم غیرمسلح هم هست. سیارک روز شنبه در نزدیک‌ترین فاصله به زمین خواهد بود، اما از چند روز قبل هم دیده می‌شد و بهترین زمان برای دیدن آن جمعه‌شب است.

درک اسمیل، اخترشناس و مدیر برنامه‌های اداره فضای بریتانیا، به روزنامه «مترو» گفت که این سیارک در حال حاضر تنها با تلسکوپ‌های بزرگ قابل‌رویت است، اما وقتی به زمین نزدیک شود دیدن آن با دوربین‌های دوچشمی هم ممکن است. اسمیل گفت از حدود پنجشنبه‌شب می‌توان برای دیدن این سیارک تلاش کرد و افزود: «اگر بتوانید از نورهای روشن خیابان، ماشین و ساختمان دور شوید و به چشمتان زمان دهید که به تاریکی عادت کند، اقبال بسیار بهتری برای دیدن آن خواهید داشت.»

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان