مزایا و معایب روش های زاویه سازی صورت

گرایش به زیبایی در همه افراد چه زن و چه مرد وجود دارد و داشتن ظاهری بهتر باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در آن‌ها می‌شود. به خصوص که با شروع سال جدید و تعطیلات نوروز و افزایش دید و بازدیدها، افراد بیشتر از قبل به فکر زیبایی

مزایا و معایب روش های زاویه سازی صورت

 به قلم : دکتر مریم ملکی ؛  متخصص پوست و مو

 

تحریریه زندگی آنلاین : گرایش به زیبایی در همه افراد چه زن و چه مرد وجود دارد و داشتن ظاهری بهتر باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در آن‌ها می‌شود. به خصوص که با شروع سال جدید و تعطیلات نوروز و افزایش دید و بازدیدها، افراد بیشتر از قبل به فکر زیبایی چهره و رفع عیوب صورت خود هستند. از سوی دیگر وجود هرگونه عیبی در صورت باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در افراد می‌شود. به همین دلیل عمل‌های زیبایی که در ناحیه صورت انجام می‌شود، همیشه محبوبت ویژه‌ای در بین خانم‌ها و آقایان داشته است.

درواقع عمل زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره)، یکی از عمل‌های زیبایی جهت رفع عیوب چانه و حالت دادن به‌صورت است که توسط متخصصین پوست و مو انجام می‌شود. معیارهای زیبایی فک و چانه در جوامع مختلف متفاوت است. به همین علت نمی‌توان یک نوع و مدل چانه و زاویه صورت را به همه افراد تعمیم داد.

زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره) باعث زیبایی، جوان‌سازی، بهبود زوایا و تناسب‌ها در صورت، اصلاح ظاهربینی در رخ و نیم‌رخ، اصلاح ظاهر لب و دهان، رفع غبغب و حالت دادن به چانه می‌شود. در عمل زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره)، حالت صورت پس از عمل به شکل V می‌شود زیرا این حالت صورت در سراسر دنیا بسیار پرطرفدار است. در زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره) نواحی از صورت که نقشی کلیدی در زیبایی صورت دارند برجسته‌تر می‌شوند تا تناسب آن‌ها با سایر اجزای صورت بیشتر شود. این نقاط می‌تواند زاویه فک، خط فک، گونه و چانه باشد که با روش‌های مختلفی که برای زاویه سازی صورت انجام می‌شود، این اجزا در تناسب با هم برجسته شده و حالت زیبایی به‌صورت می‌دهند. درواقع زاویه سازی صورت عملی است که در آن ظاهر فک کشیده‌تر شده و برجسته‌سازی گونه و چانه نیز ممکن است انجام شود. کوچکی چانه می‌تواند شکل صورت را برهم بزند، با مادلینگ قسمت پایینی صورت عریض‌تر یا پهن‌تر می‌شود و در بهبودی وضعیت زیبایی صورت بسیار مؤثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

تزریق ژل لب چقدر ماندگاری دارد؟

 

 

 

 

زاویه سازی فک و صورت برای کدام نوع صورت مناسب است؟

اصولاً این عمل برای همه قابل انجام نیست و افرادی با ویژگی‌های زیر می‌توانند گزینه مناسبی برای این عمل باشند.

افراد دارای فک عریض و پهن

افراد دارای فک مربعی شکل

افراد با صورت گرد

افراد دارای چانه دایره‌ای شکل

افرادی که خط فک آن‌ها زاویه ندارد.

افراد دارای گونه‌های چاق

افراد دارای گونه‌های لاغر

خانم‌هایی که فک آن‌ها حالت مردانه دارد.

زاویه سازی فک و صورت برای کدام نوع صورت مناسب نیست؟

افرادی که صورت خیلی چاق دارند.

افرادی که دچار افتادگی پوست هستند.

افرادی که فک پایینی بسیار کوچکی دارند.

افرادی که صورت گرد و چاق دارند.

افرادی که گردن چاقی دارند.

افرادی که قسمت بالای صورتشان نسبت به پایینی صورتشان باریک‌تر و کوچک‌تر است.

افرای که کوچکی چانه دارند یا چانه عقب دارند.

همچنین با استفاده از فیلرها حتی می‌توان انتظار از بین رفتن چین‌وچروک‌های سایر نواحی گونه و صورت را داشت.

مزایای زاویه سازی صورت

متناسب و موزون‌تر شدن حالت صورت

جذابیت و برجسته شدن اجزای مختلف صورت

کانتور کردن و پوشاندن عارضه‌هایی مانند کوتاهی فک

از بین رفتن گردی صورت

برطرف شدن لاغری بیش‌ازحد صورت

بهبود ظاهر صورت از نمای نیم‌رخ

تناسب فک با سایر اجزای صورت

روش‌های مختلف زاویه سازی

بیشتر بخوانید:

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چیست؟

 

 

 

به‌طورکلی زاویه سازی فک، مجموعه اقداماتی است که در نهایت به بهبود ناهنجاری‌های موجود در فک یا زیباسازی آن منجر می‌شود. این ناهنجاری‌ها می‌تواند به علت کمبود اسکلت، گردی صورت، کوتاه بودن اندازه هندسی فک و غیره باشد. بازگردانی حجم از دست رفته صورت یا اختلالات مادرزادی به منظور زیبایی، هدف زاویه سازی فک و صورت می‌باشد. زاویه سازی صورت به روش‌های مختلفی می‌تواند انجام شود و بستگی به حالت صورت فرد و نظر پزشک متخصص پوست و مو دارد.

تزریق ژل

تزریق چربی

تزریق بوتاکس

لیفت با نخ

پروتز

جراحی

پزشک در مراجعه اول حالت صورت و گردن، ساختار فک و صورت بیمار را مورد بررسی قرار می‌دهد. سپس در روز انجام زاویه سازی طرح اولیه را مطابق تکنیک‌های زیبایی و تناسب‌ها روی صورت علامت می‌زند.

زاویه سازی فک با تزریق ژل، چربی یا حتی بوتاکس، روش‌هایی غیرتهاجمی و کم دردسر هستند، دوره‌ی نقاهت ندارند و تقریباً بی‌خطرند.

 

 

برای زاویه سازی فک و صورت، تزریق ژل یا چربی کدام بهتر است؟

جهت تصمیم‌گیری بهتر مزایای دو روش تزریق چربی و تزریق ژل برای زاویه سازی فک را مختصر آورده‌ایم، هر چند پیشنهاد ما به شما پیروی از تصمیم پزشک برای شما می‌باشد. بهترین گزینه و مناسب‌ترین روش زاویه سازی فک را با خیال راحت به پزشک متخصص خود بسپارید.

زاویه سازی صورت با تزریق ژل

به دلیل وجود ژل‌های نامرغوب در بازار، قبل از زاویه سازی صورت با تزریق ژل، حتماً در مورد سابقه پزشک مورد نظر تحقیق نمایید زیرا در صورت استفاده از ژل‌های نامرغوب عوارض جبران‌ناپذیری به‌صورت وارد می‌شود.

بهترین نوع ژل اسید هیالورونیک است که با بدن سازگار است. از معایب تزریق ژل می‌توان به عدم تقارن در صورت پس از تزریق، عفونت، کبودی و ورم اشاره نمود.

در این روش‌ها، چربی یا ژل به درون بافت نرم صورت تزریق می‌شود تا برخی اجزای صورت مثل چانه یا گونه‌ها برجسته شوند، انحنای اجزای صورت به تعادل برسند، حجم از دست رفته به دلیل پیری جبران شود، چین‌وچروک‌های ظریف برطرف و فرورفتگی‌های پوستی پر شوند. به کمک زاویه سازی فک می‌توانیم مرز بین صورت و گردن را بهبود ببخشیم تا غبغب یا افتادگی چانه به چشم نیاید. حتی با روش مادلینگ می‌توان کاری کرد که چانه ظریف‌تر و باریک‌تر به نظر برسد.

ژل‌ها معمولاً یک تا سه سال ماندگاری دارند. یعنی برای حفظ نتیجه به تزریق دوباره نیاز خواهید داشت. البته ژل‌های جدیدتر ماندگاری بیشتری حتی تا 5 سال هم دارند.

عوارض زاویه سازی صورت با تزریق ژل

بعضی افراد ممکن است به محتویات ژل‌ها آلرژی داشته باشند.

ممکن است تقارن در اولین تزریق حاصل نشود و فرد پس از دو هفته نیازمند به مراجعه دوباره و تصحیح تقارن صورت شود.

ماندگاری این درمان موقت است و باید هر شش ماه تا 18 ماه تکرار شود.

کبودی و تورم صورت ممکن است تا چند روز باقی بماند.

ممکن است از ژل و مواد غیراستاندارد در مراکز غیر معتبر استفاده شود.

زاویه سازی صورت با تزریق چربی

تزریق چربی یکی دیگر از روش‌های زاویه‌دار کردن صورت است. این روش کمی سخت‌تر از تزریق ژل است زیرا در ابتدا چربی از دیگر نقاط بدن بنا بر ترجیح فرد و نظر پزشک به مقدار لازم برداشته می‌شود که این کار با کانولاهای مخصوص و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این روش نسبت به دیگر روش‌ها دوام بیشتری دارد و تا چندین سال حفظ می‌شود. تزریق چربی کاملاً با صورت شما سازگار است زیرا چربی به‌صورت بسیار طبیعی از بدن شما استخراج می‌گردد. چربی معمولاً از قسمت‌های درونی ران، پهلوها یا شکم به صلاح‌دید پزشک برداشته می‌شود.

چربی پس از فرآوری و جداسازی به قسمت‌هایی از صورت مثل گونه‌ها که حجم خود را از دست داده‌اند تزریق می‌شود و سبب بهبود خط فک و ایجاد تناسب بهتر با دیگر اجزای صورت می‌شود. نتیجه حاصل از این درمان بسیار طبیعی است و آلرژی به همراه ندارد زیرا چربی از بدن خود فرد برداشته‌شده است.

اگرچه تزریق چربی نسبت به تزریق ژل دردسر بیشتری دارد و نسبت به تزریق ژل تهاجمی‌تر است (چراکه برای تهیه چربی باید از شکم یا پهلوها چربی استخراج کنیم که این خود درد و نقاهت خاص خود را دارد) ولی ماندگاری تزریق چربی در کل بیشتر از تزریق ژل است که این خود هم می‌تواند خوب باشد و هم بد. به‌طورکلی تزریق چربی را زمانی ترجیح می‌دهیم که بخواهیم چند بخش مختلف از صورت را درمان کنیم. مثلاً اگر صورت کلاً لاغر باشد و لازم باشد برای زاویه سازی چانه و گونه‌ها را هم برجسته کنیم احتمالاً تزریق چربی مناسب‌تر است، ولی اگر برای زاویه سازی در حد 2 سی سی ژل در هر طرف کافی باشد، ارزش ندارد که دردسرهای این عمل را تحمل کنید.

عوارض و معایب زاویه سازی با تزریق چربی

تورم ناحیه تزریق شده تا دو هفته یا بیشتر ادامه دارد و نیاز به مراقبت و نقاهت دارد.

بین 30 تا 70 درصد چربی تزریق شده ممکن است جذب بدن شود و نتایج طی شش ماه کاهش یابد و فرد نیاز به تزریق دوباره داشته باشد.

با کاهش یا افزایش وزن مقدار چربی تزریق شده نیز ممکن است کاهش یا افزایش یابد و این حالت ممکن است چندان مورد قبول نباشد.

تزریق چربی یک روش تهاجمی است. البته میزان تهاجم بسیار کمتر از روش‌های جراحی است.

تزریق چربی همانند روش‌های جراحی، دائمی و برگشت ناپذیر است.

در مورد ژل‌های از جنس هیالورونیک اسید می‌توانیم با تزریق آنزیم هیالورونیداز ژل تزریق شده را سریع تجزیه کنیم و تغییرات را به حالت اول برگردانیم. برای ژل الانسه و کلسیم هیدروکسی آپاتیت آنزیم تجزیه کننده وجود ندارد ولی این ژل به مرور زمان جذب پوست می‌شود و صورت شما به حالت اول بر خواهد گشت. پس تزریق ژل یک درمان موقتی است و اگر از نتایج رضایت نداشتید، قابل‌برگشت به حالت قبل است. اما در مورد تزریق چربی، این‌گونه نیست و تزریق چربی یک روش دائمی برای زاویه سازی فک و حجیم سازی صورت و بدن محسوب می‌شود. دقیقاً نمی‌توان گفت که چربی چقدر دوام می‌آورد ولی در مورد صورت در بسیاری از موارد نتایج تزریق چربی دائمی است بنابراین برخلاف تزریق ژل اگر از نتیجه تزریق چربی خوشتان نیامد به‌آسانی قابل از بین بردن نیست.

نیاز به داشتن ذخیره کافی از جربی در قسمتی از بدن مانند شکم یا پهلو

پیش‌بینی نتایج تزریق ژل دقیق‌تر از تزریق چربی است.

برای کسانی که می‌خواهند زاویه و خط فکشان دقیقاً مشابه الگوی خاصی بشود، تزریق ژل بسیار مناسب‌تر است زیرا نتیجه‌ی تزریق مثلاً دو سی سی ژل در چانه را می‌توان به طور دقیق پیش‌بینی کرد ولی در مورد تزریق چربی این‌گونه نیست و عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند روی نتایج تأثیرگذار باشد مثل تکنیک‌های تزریق یا ژنتیک و وضعیت سلامت عمومی هر فرد.

چون در روش تزریق چربی نمی‌توانیم نتایج تزریق را دقیقاً پیش‌بینی کنیم، گاهی لازم می‌شود تزریق چربی را در دو یا حتی سه جلسه با فاصله‌ی چند ماه انجام دهیم تا به نتیجه دلخواه برسیم. حتی ممکن است گاه لازم شود برای متقارن سازی و رسیدن به زاویه‌ی ایده آل فک، از تزریق ژل نیز علاوه بر تزریق چربی کمک بگیریم چون همان‌طور که گفتیم نتایج تزریق ژل قابل پیش‌بینی و مشخص است.

می‌توانیم محل و مقدار تزریق‌ها را به شکلی طراحی کنیم که دقیقاً اهداف شما برآورده شوند و زاویه‌ی فکتان همان چیزی شود که همیشه آرزویش را داشته‌اید. بسته به سلیقه هر فرد تغییرات ناشی از تزریق ژل یا چربی می‌توانند بسیار ظریف و طبیعی باشند یا می‌توان تغییراتی عمده و شگفت‌انگیز در صورت فرد ایجاد کرد.

بنابراین روش‌های تزریقی می‌توانند دائمی یا موقت باشند، برخلاف روش‌های جراحی مانند پروتز چانه یا پروتز فک که حتماً دائمی هستند و در صورت عدم رضایت ایجاد هر تغییری در آن‌ها مستلزم جراحی دوم است.

توجه داشته باشید که زاویه سازی فک با تزریق چربی و ژل ممکن است به‌اندازه‌ای که شما می‌خواهید چشمگیر نباشد. درواقع هدف ما از روش‌های تزریقی بیشتر از ایجاد تغییرات چشمگیر، ایجاد جوان‌سازی نچرال و طبیعی است.

زاویه سازی صورت با تزریق بوتاکس

در این روش پس از بررسی شکل صورت، بوتاکس را برای کوچک کردن برخی عضلات صورت به چند ناحیه پوست تزریق می‌نمایند. ماندگاری بوتاکس سه تا شش ماه است و برای حفظ نتایج باید تزریق تکرار شود. بوتاکس سبب استراحت ماهیچه می‌شود. معمولاً عضلاتی که باعث جویدن یا دندان قروچه می‌شوند شکل مربعی برای صورت به وجود می‌آورند که با این روش می‌توان شکل مربعی صورت را بهبود بخشید. این روش در آسیای شرقی که صورت‌های پهن و عضله ماسیتر بزرگی دارند کاربرد بیشتری دارد.

عوارض زاویه‌دار کردن صورت با تزریق بوتاکس

ماندگاری این روش کم است و باید هر 3 تا 6 ماه تکرار شود.

ممکن است کبودی در محل تزریق دیده می‌شود.

زاویه سازی صورت با جراحی

زاویه سازی صورت با جراحی این روش بیشتر برای ناهنجاری‌های مادرزادی یا تغییرات شدید به کار می‌رود و با برش دادن بخشی از استخوان همراه است. این عمل بیشترین ماندگاری را دارد ولی مانند دیگر روش‌های جراحی عوارض بیشتری نسبت به روش‌های غیرجراحی دارد. در روش جراحی بیمار در اتاق عمل بی‌هوش می‌شود. سپس پزشک معالج اندازه فک را کوچک‌تر می‌نماید و این کار با برش دادن بخشی از استخوان فک با مته و اره مخصوص انجام می‌شود. همچنین درصورتی‌که این قسمت عضلاتی حجیم داشته باشد، پزشک قسمت‌هایی از این عضله را بیرون کشیده و آن قسمت را بخیه می‌زند.

عوارض و معایب زاویه سازی با جراحی

این عمل با بی‌هوشی انجام می‌شود.

احتمال عفونت وجود دارد.

برخلاف روش‌های غیرجراحی بازگشت‌پذیر نیست.

هزینه این عمل بیشتر است.

دوره نقاهت بعد از عمل بیشتر و طولانی‌تر است.

مدت بیشتری باید از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید.

زاویه سازی صورت با نخ

در این روش با نخ‌های مخصوصی از جنس نخ بخیه که از نقاط مشخص شده وارد پوست می‌شوند و سر دیگر این نخ‌ها در ناحیه دیگر زیر پوست کشیده می‌شود، لیفت مناطقی از پوست اتفاق می‌افتد. زاویه سازی، لیفت گونه و خط فک علاوه بر ظاهری جوان سبب شکل‌دهی به سایر قسمت‌های صورت نیز می‌شود. این نخ‌ها زیر پوست پنهان هستند و با گذر زمان جذب می‌شوند. در پی جذب این نخ‌ها کلاژن و الاستین بیشتری ساخته می‌شود که سبب جوان‌سازی پوست و سفت شدن پوست نیز می‌شود. این درمان بین 12 ماه تا 24 ماه ماندگاری دارد و میزان ماندگاری آن بسته به تعداد نخ، نوع نخ و مراقبت‌های بعد از لیفت با نخ دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیفت با نخ به مقاله‌ی لیفت با نخ در همین سایت مراجعه کنید.

 

شکل 4 زاویه سازی صورت با نخ

نتایج حاصل از زاویه سازی صورت با نخ آنی و قابل مشاهده است.

این روش تقریباً هیچ‌گونه عارضه جدی و خطرناکی ندارد و باعث ایجاد زخم یا اسکار بر روی صورت نمی‌شود.

استفاده از نخ باعث لیفتینگ و بالا کشیدن پوست شده، افتادگی پوست در ناحیه فک را بهبود می‌بخشد و با کشیدن پوست این ناحیه غبغب نیز کمتر به چشم می‌آید و مرز صورت و گردن مشخص‌تر و جوان‌تر می‌شود.

زاویه سازی با نخ برای چه افرادی بهتر است؟

دکتر مریم ملکی از روش نخ بیشتر در افراد بالا 40 سال که دچار مختصر افتادگی پوست در ناحیه خط فکی شده‌اند، استفاده می‌کند و گاه ممکن است برای کسب نتایج بهتر مجبور به استفاده همزمان از تزریق ژل نیز باشد و اصولاً روش لیفت با نخ را در سن‌های پایین‌تر انجام نمی‌دهد.

تزریق چربی برای چه افرادی بهتر است؟

تزریق چربی برای کسانی که در کل یا بخش‌های عمده‌ی صورت دچار کاهش حجم شده‌اند، بسیار مناسب است. افرادی مثل ورزشکاران، اشخاص لاغر یا کسانی که به تازگی مقدار زیادی وزن کم کرده‌اند، کاندیدای بسیاری خوبی برای زاویه سازی فک با تزریق چربی هستند.

تزریق ژل برای چه افرادی بهتر است؟

تزریق ژل برای کسانی ایده آل است که کاهش حجم شدیدی در صورتشان ندارند و تزریق 2 تا 4 سی سی ژل برای زاویه سازی کافی است. همچنین اگر برجستگی چشمگیر مشابه با ایمپلنت‌های چانه مد نظرتان است، احتمالاً تزریق ژل برای شما انتخاب بهتری است. زاویه سازی صورت با فیلر عموماً برای افرادی که صورت‌های کوچک و گردی دارند و نیاز به برجسته‌سازی زوایای صورت دارند، پیشنهاد می‌شود.

سن مناسب برای انجام زاویه سازی چقدر است؟

باید توجه داشت که انجام زاویه سازی توسط جراحی انجام نمی‌شود و با تزریق ژل یا چربی به‌صورت انجام می‌پذیرد. بنابراین مسئله سن خیلی مهم نیست و تقریباً از سن 18 سالگی به بعد می‌توان برای زاویه سازی صورت اقدام کرد.

در نظر داشته باشید، روش‌های کم دردسر تزریقی جایگزینی مناسب برای روش‌های پردردسر و پرهزینه‌ی جراحی هستند. با استفاده از تزریق ژل یا چربی می‌توانیم اثرات بلندمدت یا حتی دائمی، مشابه با جراحی فک یا ایمپلنت چانه ایجاد کنیم.

هزینه زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره)

هزینه زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره) براساس عوامل گوناگونی تعیین می‌شود. یکی از عوامل خیلی مهم روشی است که برای این کار از آن استفاده می‌شود. هر یک از روش‌های ذکر شده هزینه‌ای متفاوت دارند. همچنین تجربه پزشک معالج نیز در برآورد هزینه عمل بسیار مهم است. اما به دلیل حساسیت این عمل پیشنهاد می‌شود که برای این کار به یک پزشک با تجربه و متخصص در این زمینه مراجعه نمایید و گول تبلیغاتی که بعضاً قیمت‌های کمتری را پیشنهاد می‌دهند، نخورید. زیرا با کوچک‌ترین سهل‌انگاری در عمل از سوی پزشک ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به‌صورت وارد شود. روش کانتورینگ و زاویه سازی برای هر صورتی ضروری نیست و الزاماً فرد را زیباتر نمی‌کند.

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان