مقام آمریکایی: در حمله اسراییل به کنسولگری ایران دخالتی نداشتیم

یک مقام ارشد آمریکایی هم گفت که با این حمله اسراییل، به احتمال زیاد درگیری بین اسراییل و ایران و "نیروهای نیابتی" آن تشدید خواهد شد.

یک مقام آمریکایی گفته کشورش اطلاع و دخالتی در حمله روز دوشنبه اسراییل به ساختمان کنسولگری ایران در شهر دمشق سوریه نداشته است.

به گزارش عصرایران، وبگاه آمریکایی" آکسیوس"، به نقل از یک مقام آگاه آمریکایی نوشت ایالات متحده به ایران گفته است که "هیچ دخالت" یا اطلاعی در مورد حمله اسراییل به یک مجتمع دیپلماتیک در سوریه که منجر به کشته شدن یک ژنرال ارشد ایرانی شد، ندارد.

آکسیوس در ادامه نوشت: 

این پیام نادر نشان می دهد که دولت بایدن عمیقا نگران است که حمله اسراییل می تواند به تشدید تنش منطقه ای و از سرگیری حملات شبه نظامیان طرفدار ایران علیه نیروهای آمریکایی منجر شود.

سرتیپ سرلشکر محمدرضا زاهدی ارشدترین افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که از زمان ترور (سردار شهید) قاسم سلیمانی توسط آمریکا در سال 2020 کشته شده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی به آکسیوس گفت که ایالات متحده "هیچ دخالتی در حمله [اسراییل] نداشت و ما از قبل از آن اطلاعی نداشتیم."
این مقام ارشد آمریکایی گفت که ایالات متحده این موضوع را مستقیما به ایران اعلام کرده است.

ایران متعهد شده است که به دنبال انتقام است و اسراییل را - که با حمله هوایی خود ساختمان دیپلماتیک ایران در دمشق را با خاک یکسان کرد - به "نقض تمام کنوانسیون های بین المللی" متهم کرده است.

ایران مستقیما در جنگ 6 ماهه گذشته در غزه بین اسراییل و حماس مداخله نکرده است و بیشتر به نیروهای نیابتی خود متکی است.

اطلاعات اسراییل مدت هاست که سردار زاهدی را که مسئول تسلیح و هماهنگی با حزب الله و دیگر شبه نظامیان طرفدار ایران در لبنان و سوریه بود، تعقیب می کرد.

یک مقام اسراییلی گفت که پنجره عملیاتی برای از میان برداشتن او تنها در روزهای اخیر باز شده است.

مقامات اسراییلی و آمریکایی گفتند که اسراییل چند دقیقه قبل از حمله نیروی هوایی خود به دولت بایدن اطلاع داد اما از آمریکا چراغ سبز درخواست نکرده است.

یک مقام آمریکایی گفت که آمریکا پیش از حمله اسراییل جزئیاتی دقیق از این حمله نداشت و تنها زمانی از انجام این حمله مطلع شده که جت های جنگنده اسراییلی برای عملیات در آسمان بوده اند. به عنوان مثال، اسراییلی‌ها به ایالات متحده نگفتند که قصد دارند ساختمانی در محوطه سفارت ایران را بمباران کنند.

مقام آمریکایی: در حمله اسراییل به کنسولگری ایران دخالتی نداشتیم

این حمله اندکی قبل از اینکه "جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی کاخ سفید و "آنتونی بلینکن" وزیر امور خارجه آمریکا، تماس ویدیویی امنی را با مقامات ارشد اسراییلی برای بحث در مورد گزینه‌های جایگزین برای تهاجم زمینی اسراییل به رفح آغاز کنند، انجام شد.

یک مقام آمریکایی گفت که صحبتی از حمله هوایی اسراییل علیه سوریه در این نشست دو ساعت و نیمه بین طرفین انجام نشد.

در ساعات پس از حمله، چندین حمله پهپادی از سوریه به سمت اسراییل انجام شد و توسط سامانه‌های پدافند هوایی ارتش اسراییل رهگیری شد.

یک مقام نظامی آمریکا گفت که چند ساعت پس از حمله به دمشق، یک پهپاد انتحاری توسط نیروهای آمریکایی در پادگان "التنف" سوریه شناسایی و منهدم شد. تلفات جانی و خسارتی به زیرساخت ها گزارش نشده است.

یک مقام ارشد آمریکایی هم گفت که با این حمله اسراییل، به احتمال زیاد درگیری بین اسراییل و ایران و "نیروهای نیابتی" آن تشدید خواهد شد.

یک مقام ارشد اسراییلی نیز گفت که ارتش اسراییل برای حملات تلافی جویانه شبه نظامیان متحد ایران در سوریه در حالت آماده باش قرار دارد.

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان