مدرسه کار و کسب عصر ایران

۷+۶: توصیه هایی برای مدیریت منابع انسانی در ۱۴۰۳

قانون ۵-۸-۱۰ : به جای ۱۰ نفر ۵ نفر را استخدام کنید و حقوق ۸ نفر را بپردازید این قانون را برای نیروهای تخصصی بیشتر مورد توجه قراردهید.

عصر ایران / مدرسه کار و کسب ؛ دکتر مجید ایرانشاهی* - همواره در روزهای پایانی و آغازین سال بحث روندهای اقتصادی و پیش بینی های اقتصادی در سال بعد برای کسب وکارها جذابیت و اهمیت دارد. در سال های اخیر با توجه به پیچیده تر شدن شرایط اقتصادی،  مساله منابع انسانی برای سازمان ها و کسب وکارها نیز اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

در این نوشتار با توجه به اینکه پیش بینی های اقتصادی حکایت از ادامه دار بودن شرایط رکود تورمی (مگر اتفاق ویژه ای رخ دهد) در اقتصاد کشور را دارد نکاتی را برای مدیریت هر چه بهتر منابع انسانی برای کسب وکارهایی که قصد ایجاد دارند و همچنین کسب وکارهای فعال را مورد اشاره قرار دهیم.

7+6: توصیه هایی برای مدیریت منابع انسانی در 1403

الف) کسب وکارهای در حال فعالیت

 1. حقوق قانون کار را تقریبا فراموش کنید

با توجه به اینکه در بهترین شرایط حقوق قانون کار با تمامی مزایای آن اعم از عیدی و سنوات و پاداش به بیش از 12 میلیون نمی رسد. از آنجایی که که این عدد با خط فقر حدود 30میلیون بویژه در کلان شهرها فاصله بسیاری دارد پس برای نیروها به ویژه نیروهای عملیاتی وکارگران ساده و نیمه ماهر جذابیتی ندارد. برای اینکه  در کسب وکار با معضل روبرو نشوید میزان حقوق را با توجه به شرایط حداقل  15 درصد در شهرهای کوچکتر و 30 درصد بالاتر از عدد اعلامی قانون کار در نظر بگیرید.

 1. استراتژی مدیریت منابع انسانی را به سمت نگه داشت و حفظ نیروها حرکت دهید

از آنجایی که جذب نیروی جدید با چالش و هزینه جدی مواجه است پس هدف را مبتنی بر حفظ و نگه داشت نیروهای فعلی خود قرار دهید. برای این موضوع حداقل دو نکته را در نظر بگیرید: اولا در اسرع وقت و پیش از آغاز کار قراردادهای نیروهای خود را برای سال جدید عقد نمایید ثانیا بودجه مزایای جنبی را برای منابع انسانی خود با رویکرد کاهش هزینه های جاری زندگی (مثل بن های خرید کالاهای اساسی و بیمه های تکمیلی) افزایش دهید.

 1. برند کارفرمایی را جدی بگیرید

فارغ از اندازه کسب وکارتان که می تواند کوچک، متوسط یا بزرگ باشد حتما برروی مساله معرفی خود به کارجویان و قرارگرفتن در گزینه های آنان و ارتقا برند کارفرمایی خود بودجه در نظر بگیرید.

 1. تنوع ساعت کاری و شرایط کاری را مورد توجه قرار دهید

اگر صنعت و صنف کسب وکار شما اجازه می دهد حتما به شناور شدن ساعت کاری و ساختن محیط کارترکیبی توجه ویژه داشته باشید.

 1. تیم فروش و بازاریابی، به ویژه مجازی را تقویت کنید

با توجه به پیش بینی ها رقابت به ویژه برای کسب وکارهای کوچک و متوسط سخت تر و سخت تر خواهد شد پس حداکثر تلاش خود برای جذب بهترین تیم فروش و بازاریابی بگذارید تا بتوانید زنده بمانید. همچنین از ابزارهای فروش در فضای مجازی با توجه به اینکه کاهش هزینه به همراه دارد را به صورت جدی دنبال کنید.

 1. مدیرمالی، مشاور مالیات و بیمه داشته باشید

مدیریت مالی درست در شرایط رکود تورمی به ویژه در هزینه امری جدی است که سعی کنید حتما از مدیر مالی خبره بهره بگیرید تا بتوانید نقدینگی خود را هر چه بهتر مدیریت کنید. همچنین شرایط بیمه و مالیات برای کسب وکارها بسیار تاثیرگذار و ایجاد هزینه کننده است حتما در این موضوع از مشاوران خبره بهره بگیرید تا دچار هزینه مازاد نگردید.

 1. قانون 5-8-10 و محیط کار ایده آل را برای نیروها بویژه نیروهای متخصص جدی بگیرید

به جای 10 نفر 5 نفر را استخدام کنید و حقوق 8 نفر را بپردازید این قانون را برای نیروهای تخصصی بیشتر مورد توجه قراردهید. همچنین ایجاد محیط کار ایده آل را برای این نیروها بسیار جدی بگیرید. جایگزینی نیروهای متخصص دشوار است.

7+6: توصیه هایی برای مدیریت منابع انسانی در 1403

ب) کسب وکارهای جدید

اگر کسب وکار جدید را می خواهید راه اندازی کنید حتما به حوزه مدیریت منابع انسانی جدی بیندیشید. چرا که ممکن است کسب وکار شما را به نابودی هم بکشاند و نکاتی را مد نظر قرار دهید.

 1. تیمی مدیریت کنید

برای مدیریت کسب و کارتان تیم با تخصص های فروش، منابع انسانی، مالی و تولید یا تامین را داشته باشید. یک تنه در فضای اقتصادی کشور احتمال اینکه با مشکل مواجه شوید زیاد است.

 1. سرمایه در گردش با محوریت حقوق و دستمزد را حداقل برای 4 تا 6 ماه داشته باشید

نقدینگی و سرمایه در گردش چالش اصلی کسب وکارها خواهد بود، پس اگر در راه اندازی هستید حتما به تامین این سرمایه پیش از آغاز فعالیت توجه جدی داشته باشید. در وضعیت رکود تورمی ممکن است با بحران و شکست زودرس مواجه شوید.

 1. معماری با رویکرد حداقل نیرو و حداکثر بهره وری

کسب و کار خود را طوری طراحی کنید که با حداقل نیرو بتوانید حداکثر بهره وری، تولید و فروش را داشته باشید. استراتژی حداکثری مگر اینکه محصول یا کسب وکار خاصی داشته باشید جواب می دهد.

 1. دور زدن قانون کار، بیمه و مالیات را فراموش کنید

به جای اندیشیدن به اینکه چطور قانون را دور بزنید از مشاورین و مدیران متخصص بهره بگیرید تا در اداره کار، سازمان تامین اجتماعی و اداره مالیات دچار مشکل نگردید.

 1. مدل رقابتی حقوق و دستمزد و مزایا را تعریف کنید

از روز اول با کمک مشاور و یا مدیر منابع انسانی خود با توجه به اینکه شما نیازمند جذب نیروهای متعدد بویژه در بخش های تخصصی هستید پس نسبت به طراحی مدل حقوق ودستمزد و مزایا رقابتی اقدام کنید تا جذب آسانتری داشته باشید.

 1. برنامه ریزی در تمام بخش ها را جدی بگیرید

برای تمامی بخش های کسب و کار برنامه دقیق با دو رویکرد زمان محور و بودجه محور تدوین کنید. بدون برنامه و صرفا با تکیه بر تورم دچار خطا می شوید!

امیدواریم که در سال 1403 اتفاقات در کشور به سمت و سوی هر چه بهتر شدن و توسعه و رشد اقتصادی برخلاف پیش بینی ها باشد و شاهد موفقیت و بهتر شدن اوضاع کسب وکارها باشیم. بهتر شدن اوضاع کسب وکارها زیست بهتری را برای منابع انسانی را همراه خواهد داشت.

____________________________________________
*دکتر مجید ایرانشاهی
دکتر مجید ایرانشاهی دکترای مدیریت منابع انسانی 
مشاور مدیریت منابع انسانی
مدرس و پژوهشگر مدیریت منابع انسانی
قائم مقام و عضو هیئت مدیره مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی بهینه 
نویسنده و مدرس مدرسه کار و کسب عصر ایران

 

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان