کدام کشورها در سال ۲۰۲۳ جنگل‌های استوایی بیشتری از دست داده‌اند؟ (+ اینفوگرافی)

برزیل در کاهش تخریب جنگل های استوایی پیشرفت هایی داشته است. در سال ۲۰۲۳، برزیل ۱.۱۴ میلیون هکتار از جنگل های خود را از دست داده که این مقدار ۲۶ درصد کمتر از ۱.۷۷ میلیون هکتاری است که در سال ۲۰۲۲ از دست داده بود. این کاهش، نشان دهنده گام مهمی در حفاظت از محیط زیست و تأثیر تغییر سیاست های این کشور است.

جنگل های استوایی بین مدار راس السرطان و مدار راس الجدی قرار دارند. این مناطق سبز وسیع برای کره زمین حیاتی بوده و میزبان اکوسیستم های متنوعی هستند که تقریباً دو سوم تنوع زیستی جهانی را در خود جای داده اند. علاوه بر این، مقدار زیادی دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن تولید می کنند.

به گزارش روزیاتو، اینفوگرافی زیر 10 کشوری را که در سال 2023 جنگل های استوایی زیادی را از دست داده اند، که بر حسب هکتار اندازه گیری می شود، به تصویر می کشد. این داده ها از موسسه منابع جهانی (WRI) تهیه شده است.

کدام کشورها در سال 2023 جنگل‌های استوایی بیشتری از دست داده‌اند؟ + اینفوگرافیک

اعلامیه کنفرانس گلاسکو در مورد جنگل ها و کاربری زمین

در سال 2021، رهبران 145 کشور متعهد شدند که تا سال 2030 از دست دادن جنگل ها را متوقف کرده و معکوس کنند. در حالی که تنها 6 سال تا این مهلت باقی مانده است، مشخص نیست که آیا جهان به این هدف خواهد رسید یا خیر.

برزیل در کاهش تخریب جنگل های استوایی پیشرفت هایی داشته است. در سال 2023، برزیل 1.14 میلیون هکتار از جنگل های خود را از دست داده که این مقدار 26 درصد کمتر از 1.77 میلیون هکتاری است که در سال 2022 از دست داده بود. این کاهش، نشان دهنده گام مهمی در حفاظت از محیط زیست و تأثیر تغییر سیاست های این کشور است.

از سوی دیگر جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC)، بولیوی، اندونزی و پرو، در مجموع حدود 1.5 میلیون هکتار از جنگل های استوایی خود را از دست داده اند. این نشان می دهد که در حالی که برزیل پیشرفت قابل توجهی داشته و قطع جنگل ها همچنان یک مسئله حیاتی در دیگر نقاط جهان است.

کدام کشورها در سال 2023 جنگل‌های استوایی بیشتری از دست داده‌اند؟ + اینفوگرافیک

با این حال، جهان سال گذشته 3.75 میلیون هکتار مساحت را از دست داد که معادل از دست دادن تقریباً 10 زمین فوتبال در دقیقه است.

بر اساس گزارش موسسه منابع جهانی، در حالی که این میزان کاهش 9 درصدی را نسبت به سال 2022 نشان می دهد، این میزان در سال 2023 تقریباً مشابه سال های 2019 و 2021 بوده است.

تمام این تلفات جنگلی باعث تولید 2.4 گیگاتن (Gt) دی اکسید کربن در سال 2023 شد که معادل تقریباً نیمی از انتشار سالانه سوخت فسیلی ایالات متحده است.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر