جلالی: برنامه جامع ۱۲ ساله برای فوتبال ایران تدوین شد؛ از اسپانیا مربی می‌آوریم

مجید جلالی، مدیر توسعه و پیشرفت فدراسیون فوتبال، از برنامه جامع ۱۲ ساله برای فوتبال ایران خبر داد. او گفت که این برنامه در سه دوره ۴ ساله شامل "تغییر"، "پیشرفت" و "نتیجه" تدوین شده و به زودی برای تصویب به هیات رئیسه و مجمع فدراسیون ارائه خواهد شد.

مدیر توسعه و پیشرفت فدراسیون فوتبال توضیحاتی را در خصوص برنامه‌های این کمیته برای آینده فوتبال کشور ارائه کرد.

به گزارش فارس، مجید جلالی در نشست خبری امروز کمیته فنی فدراسیون فوتبال، اظهار داشت: وارد ماه هشتم شدیم که من در خدمت فدراسیون هستم و در این مسئولیت فعالت می‌کنم. لیستی از موارد را ارائه می‌دهم. می‌خواهم بگویم جایگاه مدیریت توسعه و پیشرفت از دیدگاه فیفا چیست. موضوع تکنیکال دایرکتور یک موضوع کاملا جدید است. فیفا به کشورهای عضو الزام کرده و دستورالعملی فرستاده‌اند که تمام وظایف و کارهای این مسئولیت را شرح داده است.

وی افزود: از دید فیفا موضوعات فنی زیرمجموعه تکنیکال دایرکتور است. برای اینکه بتوانیم این دستورالعمل فیفا را عملیاتی کنیم، از کارگروه خودم خواهش کردم عینا آن را ترجمه کند. می‌توانیم این را در اختیار مدیران و استان‌ها قرار بدهیم. از دیدگاه رئیس فیفا اعلام کرده که جایگاه تکنیکال دایرکتور از نظر فنی هم پای دبیرکل است.

مدیر توسعه و پیشرفت فدراسیون فوتبال گفت: مدیر توسعه و پیشرفت فیفا به صراحت اعلام کرده مدیران فنی برنامه‌های  توسعه فنی کشورهای خودشان را تعریف و اجرا می‌کنند. این دستورالعمل فیفا است. برای جا انداختن آن در کشورمان موانعی داریم که ان‌شاالله برطرف خواهند شد.

وی افزود: هویت تکنیکال دایرکتور در اساسنامه ما دیده نشده و در فدراسیون جایگاهی ندارد. باید به آن شکل بدهیم به همین خاطر برنامه‌ای را تدوین کردیم که در خلال آن کلیدی ترین موضوعات در توسعه و پیشرفت باید طراحی، اجرا، نظارت و ارزیابی باشد. این‌ها 4 بخش اصلی کار ما است. براساس دستورالعملی که فیفا داده و جلساتی که من به فیفا رفتم و جایگاه تکنیکال دایرکتور را تشریح کردند، چارتی را به فدراسیون پیشنهاد کردم.

جلالی ادامه داد: صلاح دیدم با چنین چارتی کارمان بهتر پیش می‌رود. چه من در این سِمت باشم چه فرد دیگری، به نظرم رسید این چارت می‌تواند جوابگوی کار ما باشد و منتظریم که هیات رئیسه نظرش را بدهد یا مصوب کند. در برنامه‌ای که برای آینده در نظر گرفته‌ایم 4 مرحله داریم. باید وضعیت فعلی فوتبالمان، تهدیدها و فرصت‌ها را کاملا تجزیه تحلیل کنیم. ببینیم کجا هستیم. چالش‌ها و مشکلاتمان چیست.

رئیس کمیته فنی فدراسیون فوتبال گفت: بعد راهبردی داشته باشیم که ببینیم به کجا می‌خواهیم برسیم. مرحله سوم نوع پیاده سازی برنامه است و در نهایت ببینیم آیا کارمان پیش می‌رود؟ هر سال باید این برنامه را کاملا تجزیه تحلیل کنیم. برایا ن منظور 16 کارگروه در حوزه‌های مختلف تشکیل دادم که حدودا متشکل از 150 نفر از نخبگان و زبده‌های فوتبال کشور هستند. از بهترین مدرسان و مدیران حضور دارند. برنامه‌های خودشان را ارائه کردند. 2 هفته قبل، بعد از 6 ماه کار تمام داده‌های این کارگروه‌ها را گرفتیم. یک کارگروه ویژه تشکیل دادیم که متشکل 16 نفر از برجسته ترین کارشناسان و برنامه ریزان هستند.

وی افزود: برای برنامه نویسی در سطح کلان کشور تخصصی نداشتم. باید به سراغ کسانی که متبحر، متخصص  اساتید دانشگاهی هستند می‌رفتم. به آن‌ها گفتم فعلا فدراسیون نمی‌تواند به شما دستمزد بدهد. موافقت کنید این برنامه را تدوین کنید و حق الزحمه را در اجرا بگیرید. خیلی محبت کردند. بدون یک ریال دریافتی واقعا وقت زیادی گذاشتند.

جلالی گفت: با 6 کشور مطالعات تکمیلی داشتیم که ببینیم برنامه توسعه‌شان چه شاخصه‌هایی دارد. برنامه باید بومی سازی و حتما عملیاتی باشد. نمی‌خواستیم صرفا یک برنامه روی کاغذ بیاید. تمام مدیران کلان در کشورهای مختلف را بررسی کردیم.

وی ادامه داد: شرح وظایف کارگروه‌ها را تدوین کردیم. در نهایت کارگروه ویژه را تشکیل دادیم و برنامه جامع و استراتژیک برای سال 1414 را در 3 بخش آماده کردیم. بخش اول 4 سال اول است که اسم آن را دوره تغییر گذاشتیم. چه چیزهایی باید تغییر کند و از جنبه‌های مختلف آن را دیدیم. 4 سال دوم را دوره پیشرفت نامگذاری کردیم. تمام جنبه‌هایی که می‌تواند باعث پیشرفت فوتبال ما شود را لحاظ کردیم. اسم دوره سوم را دوره نتیجه گذاشتیم. از انجا به بعد باید در مدار نتایج باثبات بیفتیم. نه اینکه یک بازیی را ببریم خوشحال شویم و یک بازی را ببازیم حذف شویم.

جلالی تصریح کرد: باید به پیشرفت ملموس برسیم و همه نسبت به آینده امیدوار باشیند. فکر می‌کنم تا 2 هفته آینده این را روی سایت فدراسیون قرار می‌دهیم. همه افراد متخصص و رسانه‌ها می‌توانند بررسی کنند و نظرات اصلاحی خودشان را به ما بگویند. 2 ماه و نیم وقت گذاشتیم که این نظرات اصلاحی را لحاظ کنیم. در مهر امسال می‌توانیم این برنامه را برای تصویب به هیات رئیسه و در نهایت مجمع فدراسیون ببریم.

مدیر توسعه و پیشرفت فدراسیون فوتبال افزود: دستورالعملی برای تغییر نظام آموزشی مربیان تدوین کردیم. در کشور ما شاید بیش از 40 هزار مربی داشته باشیم ولی اینکه چه کیفیتی دارند سوالیست که جواب روشنی ندارد. هیچ عیبی ندارد مربیان کمتری داشته باشیم ولی با کیفیت باشند. یعنی در 5 سال آینده صاحب مربیان بروز و با کیفیت تر از قبل داشته باشیم. بعد از آن در سرفصل‌های آموزشی در تمام دوره‌های مربیگری سطوح مختلف بازنگری کردیم. برنامه کاملا مشخصی برای استعدادیابی و ارتقای فوتبال پایه با همکاری کمیته آموزش آماده کردیم و به AFC ‌دادیم.

جلالی ادامه داد: امروز صبح هم یک جلسه کمیته فنی داشتیم و شاخصه‌هایی که باید بر اساس آن‌ها مربیان مختلف، پزشکان، سرپرستان و حتی تدارکات تیم ملی را انتخاب کنیم، دسته بندی کردیم که بر چه اساسی مثلا مربی جوانان انتخاب کنیم.

وی افزود: از سال آینده فیفا به مدت 5 سال، هرسال جام جهانی نوجوانان را در قطر برگزار می‌کند. کسانی که می‌خواهند 5 سال بعد در جام جهانی نوجوانان بازی کنند الان در کشور ما زیر 11 سال هستند. باید تیم ملی زیر 11، 12، 13 و 14 را تشکیل بدهیم تا بتوانیم آینده‌ای داشته باشیم. مربیانی که می‌توانند در این بخش‌ها کار کنند را دسته بندی کردیم.

جلالی گفت: همایشی داریم که فکر می‌کنم 10 مرداد باشد اگر فیفا بپذیرد. همایشی برای تمام سرمربیان لیگ برتر و تیم‌های ملی بانوان و آقایان، است. از آرسن ونگر دعوت کردیم به صورت آنلاین شرکت کنند. تفاهم نامه‌ای با دانشگاه تهران امضا کردیم تا از گروه‌های متخصصی که دارند استفاده کنیم. یا اگر ایده‌ای داریم در پایان نامه‌ها به آن‌ها بدهیم. با علی آقامحمدی در جلسات متعددی شرکت کردم تا فوتبال خیابانی را از روستاها و سطح محلات شروع کنیم. تحقیقی درمورد ثبات نیمکت‌های مربیگری در لیگ برتر داشتم که روی سایت فدراسیون قرار دادیم.

وی تصریح کرد: کارگروهی تشکیل دادیم که ببینیم خصوصیات و DNA‌ فوتبال ما به کدام کشورها نزدیک است که با آن‌ها برای آوردن مربی و مدرس تعامل کنیم. از جنبه‌های خیلی مختلفی بررسی کردیم و در نهایت به 3 کشور رسیدیم. دیدیم اسپانیا خیلی نزدیک است. ضمن اینکه در تمام زمینه‌ها آن‌ها در دنیا سرآمد هستند. بنابراین می‌توانیم با آن‌ها تعامل داشته باشیم. می‌توانیم در آینده از این کشور مربی بیاوریم.

مدیر توسعه و پیشرفت فدراسیون فوتبال ادامه داد: مربیانی که در طرح توسعه اسپانیا جا دارند و فدراسیون آن‌ها تاییدشان می‌کند. در فوتسال، ساحلی، بانوان و پایه بتوانیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم.

جلالی در پاسخ به این سوال که چه موانعی برای تعریف جایگاه تکنیکال دایرکتور وجود دارند و تشکیل اتحادیه در چه زمینه‌ای خواهد بود، گفت: وقتی در جایی، تشکیلاتی وجود نداشته ولی کار و وظایفش را بخش‌های دیگری انجام می‌دادند، حالا آن بخش را تشکیل داده‌اید درحالیکه اصلا چارتی برایش در اساسنامه وجود ندارد، معلوم است که تداخل در وظایف به وجود می‌آید. برخی بخش‌ها هستند وقتی کاری انجام می‌دهم می‌گویند این کار ما است شما چرا انجام دادی؟ آن‌ها درست می‌گویند اما من هم به دستورالعمل فیفا استناد می‌کنم. هماهنگی این‌ها زمانبر است.

وی افزود: این کار باید مقداری پیش برود و جلسات متعددی داشته باشیم. دلخوشی من این است که تاج به دستورالعمل فیفا کاملا اشراف دارد. حتی در جلساتی که چالش داشتیم، او موضوعات را حل کرد. در بخش‌های مختلف مثلا برنامه توسعه بخشی داریم که باید توسعه افراد ذی‌نفع را ببینیم. این ذی‌نفع‌ها مثل مدرسان، مربیان، بازیکنان و داوران هستند. همه این‌ها باید اتحادیه یا کانون‌های صنفی داشته باشند.

رئیس کمیته فنی فدراسیون فوتبال درمورد اینکه قرار بود آکادمی‌ها رایگان ‌شوند و خانواده‌ها دیگر شهریه‌ای نپردازند اما این طرح هنوز اجرایی نشده، گفت: وقتی بخش‌ خصوصی آکادمی یا مدرسه فوتبال راه اندازی می‌کند، می‌خواهد هزینه خودش را در بیاورد و سودی هم داشته باشد. مثلا وقتی بابت زمین ماهی 100 میلیون می‌دهد باید این هزینه را برگرداند. فدراسیون و هیچ نهاد دیگری هم نیست حمایت کند بنابراین باید شهریه بگیرد.

جلالی تصریح کرد: راهش این است که ما در کنارشان تشکیلاتی را در کل کشور راه اندازی کنیم که این کار را به عنوان الگو انجام بدهد. آن موقع خانواده‌ها گرایش پیدا می‌کنند. بخش خصوصی هم اگر بی کیفیت باشد کنار می‌ماند. اگر بخواهد ادامه بدهد مجبور است کیفیتش را بالا ببرد وشهریه هم بگیرد. بنابراین  طرحی به نام "فرهنگستان فوتبال ایران" را با آقامحمدی در میان گذاشتیم تا در آینده به شکل وسیعی در کشور و در دور افتاده ترین روستا هم اجرا شود.

وی افزود: موانع زیادی دارد. بخش‌ها و وزارتخانه‌های مختلف باید کمک کنند. مثل وزارت کشور که شهرداری‌ها را موظف کند یا وزارت آموزش و پرورش چون امکانات، تجهیزات، بودجه و پرسنل می‌خواهد. ما این طرح را آماده کردیم ولی باید ستادی برای اجرایی شدنش تشکیل شود. امیدوارم بتوانیم از سال آینده اجرایی کنیم.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر