جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید
جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید

طرز تهیه براونی شکلاتی با طعم منحصر به فرد

براونی شکلاتی از خانواده براونی ها و یکی از دسرهای خوشمزه محسوب می شود. طرز تهیه براونی شکلاتی آسان اما نیازمند یکسری اصول و نکات می باشد که در این مطلب به آن می پردازیم. در مورد این دسر گفته می شود که ابتدا خطایی آشپزی و اما سپس به یک هنر تبدیل گردید.

طرز تهیه براونی شکلاتی با طعم منحصر به فرد

براونی شکلاتی یکی از براونی های خوشمزه و از جمله دسرهای آمریکایی محبوب می باشد که از نظر بافت نه مانند کیک است و نه مانند شکلات و شیرینی، بلکه به نوعی حد وسط و میانه آنها است. با یادگرفتن طرز تهیه براونی شکلاتی خوش طعم می توانید به راحتی یک دسر شیک و عالی برای میزبانی مهمانی های خود در منزل تدارک دیده و تهیه نمایید.

براونی شکلاتی یک نوع شیرینی است که دارای بافتی مابین شیرینی و کیک می باشد. از نظر شکل ظاهری این شیرینی دارای 4 ضلع و صاف و اغلب نازک است. این شکلات و یا شیرینی ممکن است ابتدا با کیک خیس شکلاتی، کیک خیس بدون فر اشتباه گرفته شود، اما در واقع کیک به شمار نمی آیند چون بافت شبیه به کیک ندارد. براونی از دسرهای شکلاتی محبوب آمریکایی می باشد که بافت آن چیزی حد وسط شیرینی و کیک است. در این مطلب آموزشی – آشپزی طرز تهیه براونی شکلاتی را به شما کدبانوهای گل آموزش خواهیم داد.

طرز پخت براونی شکلاتی و نکات کاربردی

مواد لازم

 • صد گرم شکلات ریز شده
 • صد گرم کره
 • یک پیمانه شکر
 • 3/4 پیمانه آرد
 • 1/2 قاشق چای خوری وانیل
 • 1/2 پیمانه پودر کاکائو
 • 2 عدد تخم مرغ
 • یک قاشق چای خوری بکینگ پودر

طرز تهیه براونی شکلاتی لذیذ

ابتدا وانیل و تخم مرغ را درون یک کاسه با یکدیگر ترکیب نموده و هم بزنید. برای هم زدن آن می توانید از همزن برقی و یا دستی بهره ببرید. در صورت بهره بردن از همزن برقی بافت براونی شما نسبتا شبیه کیک و در صورت بهره بردن از همزن دستی بافت براونی شما شبیه آبنبات، فاجی شکل می گردد.

سپس پودر کاکائو را از الک بگذرانید و به ترکیب اضافه کرده و به هم بزنید. پس از یکنواخت شدن ترکیب به دست آمده کره (ذوب گردیده) و شکر را نیز به آن بیفزایید و ترکیب نمایید تا به خوبی یکنواخت گردند.

طرز تهیه براونی شکلاتی با روشی ساده در منزل

بکینگ پودر و آرد را با یکدیگر به خوبی ترکیب نمایید و از الک بگذرانید. سپس آنها را به ترکیب به دست آمده اضافه کرده و به هم بزنید تا به خوبی مخلوط و یکنواخت شوند. در نهایت شکلات ریز شده را نیز به آن بیفزایید و با کمک لیسک خوب آنها را ترکیب نمایید.

طرز طبخ و آماده سازی براونی شکلاتی

طرز تهیه براونی شکلاتی با طعم ایده آل

قالبی به اندازه 17*17 و به شکل مربع را انتخاب کرده و کف و دیواره های آن را با استفاده از کاغذ روغنی پوشش دهید. لازم است گفته شود که با تغییر در اندازه قالب، اندازه کیک نیز تغییر پیدا خواهد کرد. می توانید قالبی با اندازه دیگر را نیز انتخاب نمایید.

مواد براونی را داخل قالب آماده شده ریخته و با استفاده از لیسک به طور برابر و یکسان آن را پخش نمایید. قالب را درون فر برای 30 دقیقه بگذارید؛ فر را از کمی پیش بر روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کرده باشید تا اکنون گرم باشد.

آشنایی با طرز تهیه براونی شکلاتی

پس از پخت سطح رویی کیک به صورت یک لایه گرفته و میان آن نرم و چسبان می شود. اما نباید گمان کنید که براونی شما هنوز پخته نشده است. بعد از این که حرارت آن خارج شود، با برش زدن می بینید که به خوبی براونی شما پخته شده است.

در آخرین مرحله به آسانی براونی را از کاغذ روغنی جدا نموده و با استفاده از یک چاقوی تیز آن را با برش های افقی و عمودی به شکل های مربعی برابر با اندازه های سلیقه ای تقسیم نمایید.

طرز پخت براونی شکلاتی لذیذ

در نهایت پس از خنک شدن آن را برش زده و در صورت تمایل می توانید همراه با سس شکلاتی و یک قاشق بستنی میل نمایید.

طرز پخت براونی شکلاتی و نکات کاربردی

نکات طلایی در طرز تهیه براونی شکلاتی

 • براونی شکلاتی به دلیل دارا بودن مقدار بالایی از شکلات، دارای پف زیادی نیست. که پس از خارج شدن از فر امکان دارد مقداری پف آن کم گردد.
 • دقت کنید که میزان هم زدن مایه براونی در تمامی مراحل باید به اندازه باشد، زیرا زیاد بودن آن موجب سفت شدن بافت براونی می گردد.
 • برای تهیه براونی لازم است از قالب هایی با اشکال مستطیل و مربع بهره ببرید، در غیر این صورت بافت مناسب خود را پیدا نمی کند. اما می توانید در ابعاد آن به دلخواه خود تغییر بدهید.
 • خوب است از قالب هایی با رنگ روشن و براق استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید به هیچ وجه از قالب شیشه ای یا همان پیرکس بهره نبرید، زیرا ممکن است بافت براونی را خشک نماید.
 • به دلیل غلظت دار بودن مواد براونی، خودتان آن را با قاشق و یا پالت و یا هر وسیله ی دیگری پهن و صاف نمایید.
 • دقت کنید که ابعاد قالب در کم و زیاد شدن زمان پخت تاثیر دارد.
 • نباید درجه فر را بیشتر از 180 درجه سانتی گراد تنظیم نمایید، در صورت برقی بودن فر کاربردی شما؛ بهتر است از درجه 160 درجه سانتی گراد بهره ببرید.
 • شکلات لازم برای تهیه براونی را می توانید مناسب با ذائقه و سلیقه خودتان انتخاب و استفاده کنید. و از شکلات با کیفیت و به میزان کافی بهره برید.

طریقه و روش تهیه براونی شکلاتی یک دسر محبوب

تفاوت کیک و براونی

یکی از تفاوت های آنها در مایه به دست آمده می باشد، کیک از مایه ای با غلظت بیشتر از مایه براونی تهیه می گردد. همچنین سطح رویی این براونی ترد و براق و میان آن مرطوب و نرم می باشد. از دیگر تفاوت های کیک و براونی میزان استفاده از آرد است که در کیک بیشتر از براونی می باشد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان