محل تامین برق مورد نیاز هیتر و بخاری‌های برقی

وقت عبور از بخاری‌های گازی

شماره روزنامه: ۵۸۳۰ تاریخ چاپ: ۱۴۰۲/۰۷/۱ ...

1- بلعیده شدن اکسیژن خانه‌ها توسط بخاری‌های گازی: بخاری گازی به‌طور متوسط در ماه‌های سرد سال طی شبانه‌روز 20 متر مکعب گاز را می‌سوزاند. فرض کنیم خانه 70متری با یک بخاری گازی گرم می‌شود. این بخاری به ازای هر متر مکعب گازی که می‌سوزاند حدود 2 برابر آن اکسیژن مصرف می‌کند از طرف دیگر چون حدود 21درصد هوا اکسیژن است بنابراین برای سوختن هر متر مکعب گاز طبیعی در بخاری‌ها حدود 10متر مکعب هوای خانه از بین می‌رود. در یک خانه 70 متری حدود 250 متر مکعب هوا وجود دارد و اگر هیچ راه عبور و جایگزینی هوا در خانه وجود نداشته باشد یک بخاری در یک شبانه‌روز کل اکسیژن خانه را می‌بلعد بنابراین حتی با لحاظ باز و بسته شدن درب خانه و وجود درز‌های تردد هوا در خانه‌ها باز هم بخاری‌های گازی بخش قابل‌توجهی از اکسیژن خانه‌ها را می‌سوزانند و گاز CO2 تولید و آن‌را در هوای شهر و روستا منتشر می‌کنند. در ماه‌های سرد سال روزانه بیش از 200هزار تن گاز آلاینده CO2 توسط بخاری‌های گازی در شهر تهران منتشر و در حلقوم شهروندان از بچه تا پیر فرو می‌رود.

2- گاز CO2 اصلی ترین عامل گرم شدن کره زمین است و قطعا جهانیان تا دو دهه آینده جرایم بسیار سختگیرانه‌ای بابت کشورها و شرکت‌های آلاینده هوا وضع خواهند کرد. از 15 سال دیگر که عصر حاکمیت سوخت‌های فسیلی به مرور به پایان می‌رسد و انرژی‌های نو و خودروهای برقی جایگزین می‌شوند کشوری چون ایران که گرمایش خانه‌هایش از طریق سوزاندن گاز طبیعی تامین می‌شود در شرایط بسیار سختی قرار خواهد گرفت. راه کنترل CO2 ایجاد تمرکز در محل‌های تولید آن است نه گسترش توزیع گاز متان در همه خانه‌ها و به دنبال آن توزیع CO2 در تمامی مناطق مسکونی کشور؛ این اقدام یکی از مخرب‌ترین و نامعقول‌ترین تصمیمات دولت‌ها و مجالس ایران بوده است

3-ذخایر گاز ایران طی 30تا 40 سال دیگر به انتهای توان تولید خود می‌رسند بنابراین ضرورت دارد گاز موجود در کشور عمدتا در حوزه‌های زیر مورد استفاده قرار گیرد:

الف- تولید محصولات پتروشیمی و شیمیایی

ب- تولید برق: احداث نیروگاه‌های تولید برق در حاشیه دریا با تمرکز در استان‌های خوزستان و بوشهر به جهت استفاده از CO2 و ازت خروجی دودکش نیروگاه‌ها به منظور تزریق در میادین نفت و گاز

ج- صادرات گاز جهت تامین هزینه سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی بین‌نسلی و اجرای پروژه‌های ازدیاد برداشت وتوسعه میادین

از جمله مزیت‌های جایگزینی بخاری و هیترهای برقی به‌جای بخاری‌های گازی عبارتند از:

1- هیتر و بخاری برقی برای تولید گرما هیچ‌گونه اکسیژنی مصرف نمی‌کند.

2- قیمت هیترهای برقی بسیار ارزان تر از بخاری‌های گازی است.

3-هیتر و بخاری‌های برقی هیچ‌گونه آلایندگی و هیچ‌گونه انتشار CO2 در محیط‌های مسکونی(شهر و روستا) ایجاد نمی‌کنند.

4-هیترهای برقی از امنیت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

5-راندمان هیتر‌های برقی حدود 100درصد است اما راندمان بخاری‌های گازی موجود در کشور بین 30 تا 40‌درصد است و 60درصد انرژی گرمایشی تولیدی به هدر می‌رود.

6-هیترهای برقی سبک هستند و جابه‌جایی آنها آسان است.

7-جلوگیری از خفگی ناشی از بدسوزی یا نشت گاز که تاکنون منجر به مرگ صدها نفر از هموطنان عزیزمان شده است.

محل تامین برق مورد نیاز هیتر و بخاری‌های برقی

1- از محل خاموش شدن کولرها در ماه‌های سرد:کولرها در ماه‌های گرم سال حدود 40درصد برق تولید کشور را مصرف می‌کنند. 32‌هزار مگاوات از مصرف برق کشور در زمان اوج بار مربوط به استفاده از وسایل سرمایشی و کولرهاست.

2-از محل خاموشی موتور عمده چاه‌های آب کشاورزی که حدود 15‌درصد برق کشور یعنی حدود 10‌هزار مگاوات از برق کشور را مصرف می‌کنند.

3- از محل افزایش ظرفیت تولید برق کشور و احداث نیروگاه‌های جدید.

4- از محل اصلاح سیستم توزیع برق شبکه و نوسازی ترانس‌ها و کاهش هدررفت برق در ترانس‌ها.

5-از محل ارتقای نیروگاه‌های گازی با راندمان پایین به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی

6-از محل کوتاه شدن طول روز در پاییز و زمستان و کاهش مصرف برق واحدهای تولیدی و اداری و تجاری و...

جمعا از محل‌های فوق بیش از 40‌هزار مگاوات منبع انرژی‌ برای لوازم گرمایشی برقی ایجاد خواهد شد که حداقل 30هزار مگاوات ساعت آن قطعی است.

حال پرسش این است که این میزان انرژی ‌برق معادل چه میزان گاز است؟

با مقایسه انرژی گاز و برق می‌توان نتیجه گرفت که انرژی 30هزار مگا‌وات ساعت برق معادل 700میلیون متر مکعب گاز است. کل مصرف بخاری‌های گازی کشور در ماه‌های سرد سال روزانه حدود 700 میلیون متر مکعب است؛ بنابراین با استفاده از انرژی مازاد برق در ماه‌های سرد سال می‌توان کل سیستم گرمایش را از بخاری‌های گازی با هیترها و بخاری‌های برقی جایگزین کرد. نکته مهم اینکه راندمان انرژی بخاری‌های گازی موجود در کشور حدود 40درصد است و راندمان هیترهای برقی حدود 100درصد؛ بنابراین با انرژی معادل انرژی مصرفی در بخاری‌های گازی می‌توان بیش از دو برابر گرمایش مورد نیاز خانه‌ها و مراکز تجاری و اداری و... را تامین کرد. همچنین این نکته اهمیت دارد که معمولا حدود 40درصد ظرفیت تولید برق نیروگاه‌ها از نیمه شب تا صبح بلااستفاده است که با جایگزینی هیترهای برقی با بخاری‌های گازی از این ظرفیت بالقوه که ده‌ها میلیارد دلار برای احداث آنها سرمایه‌گذاری شده استفاده مطلوب به‌‌‌عمل خواهد آمد.

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان