آیا قیمت ارز به ثبات می‌رسد؟

رشد محدود دلار تهران

شماره روزنامه: ۵۹۴۷ تاریخ چاپ: ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ ...

 معاملات فردایی در روز تعطیل یکشنبه هم نشان می‌داد که‌ گرای بازار بیشتر به سمت افزایش قیمت در کوتاه مدت است و در نتیجه این موضوع ظاهرا هنوز فروشندگان توانایی کاهش قیمت دلار را در روزهای پیش‌رو نخواهند داشت. در روز دوشنبه بازهم طلا تصمیم گرفت در خلاف جهت قیمت ارز شنا کند. بر اساس آمار معاملات بازار طلا در تهران، سکه تمام طرح جدید با قیمت 32 میلیون و 500 هزار تومان به کار خود در این روز پایان داد که از این منظر، حدود 90 هزار تومان به نسبت روز شنبه کاهش قیمتی را تجربه کرده است.

 روند نوسانی معاملات در روز دوشنبه نشان می‌دهد که تاثیر اخبار ژئوپلیتیک در بازار به حداقل رسیده و بیشتر عرضه و تقاضا در بازار ارز بر قیمت اثرگذار بوده است. این تغییرات بیشتر به معاملات سوداگرانه در بازار ارتباط داشته و فعلا دلیل خاصی برای صعود قیمت ارز در بازار دیده نمی‌شود. بانک مرکزی هم طی روزهای شنبه و دوشنبه حدود 572 میلیون دلار حواله ارز نیمایی تزریق کرده که در کنترل عرضه و تقاضا در بازار بی‌تاثیر نبوده است. بر اساس داده‌های بانک مرکزی حدود 220 میلیون دلار از این حواله‌ها در بازار خریدار داشته که یعنی حدود 38 درصد از حواله‌های عرضه شده متقاضی داشته است. بازار طلا هم مانند روز شنبه از بازار دلار پیروی نکرد. درحالی که قیمت دلار روند صعودی داشته و به نسبت روز شنبه حدود 400 تومان رشد داشته، قیمت طلا حرکتی نزولی را ثبت کرده است. بر اساس آمار معاملاتی روز دوشنبه، قیمت سکه تمام طرح جدید در رقم 32 میلیون و 500 هزار تومان به کار خود پایان داده که به نسبت روز شنبه حدود 90 هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

در طرف دیگر قیمت نیم سکه و ربع سکه همسویی بیشتری با دلار داشته و هرکدام رشد قیمت داشته‌اند. به این ترتیب قیمت نیم‌سکه با 18 میلیون و 100 هزار تومان (150 هزار تومان افزایش نسبت به روز شنبه) و قیمت ربع سکه هم با 11 میلیون و 150 هزار تومان (145 هزار تومان افزایش به نسبت روز شنبه) به کار خود پایان دادند. قیمت طلای 18 عیار هم تغییر 13 هزار تومانی داشته که چندان چشمگیر نیست. با توجه به آمار معاملات فردایی، انتظار می‌رود که معامله‌گران دلار همچنان به دنبال رشد قیمت باشند و چندان تمایلی برای پایین آوردن قیمت نداشته باشند. اما اخبار سیاسی و اقتصادی روزهای آینده هم در جو بازار بی‌تاثیر نخواهد بود. فعلا فضای اقتصادی و سیاسی کشور نشان‌دهنده مخابره شدن اخبار خاصی نیست و در نتیجه این موضوع، عرضه و تقاضا احتمالا تاثیر بیشتری بر تغییرات قیمتی داشته باشد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان