سایه‌روشن‌های سوزاندن رگ قلب

ابلیشن قلبی فرآیندی است که می‌تواند مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) را تصحیح کند. در این مقاله به بررسی روش انجام عمل ابلیشن قلبی و همچنین عوارض آن می‌پردازیم.

سایه‌روشن‌های سوزاندن رگ قلب

دکتر سعید یزدان خواه - متخصص آنژیوگرافی و قلب و عروق

 

تحریریه زندگی آنلاین : ابلیشن قلبی فرآیندی است که می‌تواند مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) را تصحیح کند. در این مقاله به بررسی روش انجام عمل ابلیشن قلبی و همچنین عوارض آن می‌پردازیم. ابلیشن قلبی با از بین بردن بافتی که در قلب شما عامل ایجاد ریتم غیرطبیعی قلب است، کار می‌کند. در بعضی موارد، ابلیشن قلبی از ورود پیام‌های الکتریکی غیرطبیعی به قلب شما جلوگیری کرده و این‌گونه آریتمی را متوقف می‌کند.معمولاً در آریتمی قلبی از یک لوله‌ی دراز و انعطاف‌پذیر (کات تر) استفاده می‌شود. پزشک کات تر را به ورید یا شریانی در کشاله‌ی ران شما وارد  می‌کند و به سمت قلب شما آن را می‌فرستند تا انرژی را به‌صورت گرما یا سرمای شدید برای اصلاح بافت قلبی که باعث آریتمی شده است به آن بافت انتقال بدهد.بعضی‌اوقات ابلیشن قلبی تحت جراحی باز انجام می‌شود، اما معمولاً با استفاده از کات تر انجام می‌شود، که این فرآیند را به فرآیندی با تهاجم کمتر و مدت‌زمان بهبودی کوتاه‌تر تبدیل می‌کند.

 بیشتربخوانید:

علت انجام عمل ابلیشن قلبی

ابلیشن قلبی فرآیندی است که برای تصحیح مشکلات ریتم قلبی انجام می‌شود. زمانی که قلب شما می‌تپد، ایمپالس های الکتریکی که آن را ایجاد می‌کنند باید مسیر دقیقی را درون قلب شما دنبال کنند.هر گوه وقفه در این ایمپالس های می‌تواند باعث تپش قلب غیرطبیعی (آریتمی) شود، چیزی که بعضی‌اوقات توسط ابلیشن قلبی درمان می‌شود. معمولاً ابلیشن اولین گزینه‌ی درمانی شما نیست. ابلیشن گزینه‌ی درمانی مناسبی برای افرادی است که:

برای درمان آریتمی از داروهایی استفاده کرده باشند، اما موفقیتی به دست نیامده باشد.

فرد در اثر داروهایی که برای درمان آریتمی استفاده کرده، به عوارض شدیدی دچار شده باشد.

نوع خاصی آریتمی را داشته باشد که پاسخ خوبی به ابلیشن می‌دهد، مانند سندرم ولف پارکینسون وایت و تاکیکاردی فوق بطنی

دچار عوارض خیلی خطرناک در اثر آریتمی‌شود، مانند ایست قلبی ناگهانی

 

خطرات عمل ابلیشن

ابلیشن قلبی خطر عوارضی نیز دارد، که شامل موارد زیر می‌شود:

خون‌ریزی یا عفونت در محلی که کات تر ازآنجا واردشده است.

آسیب به عروق خونی، جایی که کات تر ممکن است در هنگام عبور از رگ، باعث آسیب و خراشیدن آن شود.

ایجاد سوراخ در قلب

آسیب به سیستم الکتریکی قلب، چیزی که می‌تواند آریتمی شمارا بدتر کرده و برای تصحیح آن نیاز به ضربان‌ساز (پیس میکر) باشد.

ایجاد لخته‌ی خون در پاها یا ریه‌های شما (ترومبوآمبولی وریدی)

سکته‌ی مغزی یا حمله‌ی قلبی

تنگ شدن وریدی که خون رابین ریه‌ها و قلب شما حمل می‌کند (تنگی ورید پولموناری).

رنگی که در این فرآیند از آن استفاده می‌شود ممکن است به کلیه‌های شما آسیب برساند.

در موارد نادر ممکن است عمل ابلیشن قلبی منجر به مرگ شود.

برای تشخیص آن‌که آیا این فرآیند برای شما مفید است یا خیر، درمورد فواید و ضررهای آن با پزشک خود مشورت کنید.

آماده شدن برای عمل ابلیشن قلبی

پزشک شما ممکن است شمارا ارزیابی کند و ممکن است چند آزمایش برای ارزیابی شرایط قلب شما درخواست کند. پزشک شما در مورد خطرات و فواید ابلیشن قلبی با شما صحبت خواهد کرد.

نیاز است شب قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید. اگر دارویی مصرف می کنید، پیش از مصرف آن قبل از عمل باید در مورد آن از پزشک خود بپرسید. در بعضی موارد، شما باید مصرف داروهای آریتمی قلبی خود را چند روز قبل از این فرآیند متوقف کنید.

اگر شما دستگاهی در قلب خوددارید، مانند ضربان‌ساز یا دفیبریلاتور قلبی، در مورد هرگونه اقدامات مراقبی با پزشک خود صحبت کنید.

 بیشتربخوانید:

احساس کردن این درد در بدن را جدی بگیرید

علائم مهم سکته قلبی را بشناسید

مراحل ابلیشن قلبی

ابلیشین کاتتری در بیمارستان انجام می‌شود. قبل از شروع فرآیند، یک کارشناس، آنژیوکتی وارد دست یا بازوی شما می‌کند و برای کمک به آرامش شما به شما آرام‌بخش می‌دهند. در بعضی موقعیت‌ها، ممکن است به‌جای اینکه شمارا به حالتی شبیه به خواب ببرند، از بیهوشی عمومی استفاده کنند. این‌که چه نوع بیهوشی استفاده شود، بستگی به موقعیت خاص شما دارد.

بعدازاینکه آرام‌بخش شما تأثیراتش را گذاشت، پزشک یا کارشناس دیگری یک ناحیه‌ی کوچک نزدیک به وریدی روی کشاله‌ی ران، گردن یا ساعدتان را بی‌حس می‌کند. پزشک سوزنی وارد ورید کرده و از طریق آن غلاف را وارد می‌کند.

پزشک شما کات تر را از طریق غلاف به قسمت مشخصی از قلب شما خواهد رساند. پزشکتان ممکن است رنگ را به درون کات تر تزریق کند، چیزی که به تیم پزشکی شما کمک می‌کند عروق خونی شما و قلبتان را با استفاده از عکس‌برداری اشعه‌ی ایکس مشاهده کنند. کات تر، الکترودی در رأس خود دارد که می‌تواند برای فرستادن ایمپالس های الکتریکی به قلب شما و ضبط فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده کند. این فرآیند که با استفاده از عکس‌برداری و دیگر آزمایش‌ها برای تشخیص علت آریتمی انجام می‌شود، مطالعه‌ی الکتروفیزیولوژی خوانده می‌شود. این مطالعه معمولاً قبل از ابلیشن قلبی برای تشخیص مؤثرترین راه برای درمان آریتمی انجام می‌شود.

زمانی که بافت قلبی که باعث آریتمی شده است را شناسایی کردند، پزشک شما توسط رأس کات تر بافت غیرطبیعی قلب را هدف قرار می‌دهد. انرژی از طریق رأس کات تر برای ایجاد بافت زخم یا نابود کردن بافت عامل آریتمی به قلب شما منتقل می‌شود.  در بعضی موارد، ابلیشن پیام‌های الکتریکی‌ای که از طریق قلب شما منتقل می‌شوند را متوقف می‌کند تا ریتم غیرطبیعی متوقف شود و به پیام‌ها اجازه می‌دهد تا به‌جای آن در مسیر طبیعی طی مسیر کنند. این انرژی که در این فرآیند استفاده می‌شود می‌تواند از موارد زیر به دست آید:

سرمای شدید (ابلیشن کریو)

گرما (رادیوفرکوئنسی)

لیزر

بیشتربخوانید:

راهکارهایی برای پیشگیری از حمله قلبی در جوانان

مدت‌زمان عمل ابلیشن

 معمولاً 3 تا 6 ساعت زمان می‌برد تا ابلیشن قلبی به پایان برسد، اما فرآیندهای پیچیده‌تر ممکن است طولانی‌تر شوند.

در هنگام فرآیند، ممکن است در هنگامی‌که کات تر در قلب شما حرکت می‌کند یا زمانی که انرژی منتقل می‌شود احساس ناراحتی کوچکی داشته باشید. اگر دچار هرگونه درد شدید یا تنگی نفس شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

بعد از ابلیشن قلبی

درپی فرآیند، شمارا به اتاق بهبودی می‌برند تا به مدت 4 تا 6 ساعت استراحت کنید و از خونریزی در محل ورود کات تر پیشگیری شود. ضربان قلب و فشارخون شما به‌صورت پیوسته پایش می‌شوند تا هرگونه عارضه‌ی فرآیند ارزیابی شود.بر اساس شرایط شما، ممکن است بتوانید همان روزبه خانه بروید یا ممکن است نیاز باشد در بیمارستان بمانید. اگر همان روزبه خانه می‌روید، برنامه‌ریزی کنید که شخص دیگری همراه شما باشد تا شمارا به خانه برساند.ممکن است بعد از فرآیند مقداری احساس درد داشته باشید، اما این احساس نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً شما می‌توانید چند روز بعد از ابلیشن قلبی به فعالیت‌های طبیعی خود بازگردید.

 بیشتربخوانید:

علائم مهم حمله قلبی را بشناسید

نتایج عمل ابلیشن قلبی

گرچه ابلیشن قلبی می‌تواند موفق باشد، اما بعضی از افراد نیاز به تکرار آن دارند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید، حتی بعد از انجام ابلیشن.برای حفظ سلامتی قلبتان، ممکن است نیاز داشته باشید که تغییراتی در شیوه‌ی زندگی خود ایجاد کنید که سلامت عمومی قلبی شمارا بهبود دهند، به‌خصوص برای پیشگیری یا درمان مشکلی که می‌تواند باعث آریتمی یا بدتر شدن آریتمی‌شود، مانند فشارخون بالا. ممکن است پزشک شما موارد زیر را برای شما توصیه کند:

مصرف نمک کمتر، چیزی که می‌تواند به کاهش فشارخون شما کمک کند.

افزایش فعالیت فیزیکی

ترک سیگار و مصرف دخانیات

پرهیز از نوشیدن الکل

خوردن غذاهای سالم

 

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان