رمز داشتن وزن مناسب محاسبه کالری دریافتی و مصرفی است. اما این همه ماجرا نیست، باید یاد بگیرید که چگونه به بهترین روش و با غذا به بدن خود خدمت کنید. یکی‌ از مهم‌ترین گام‌هایی که برای حفظ سلامت و کم کردن وزن می‌توانید بردارید انتخاب هوشمندانه غذایی است که میل می‌کنید. برخی از غذاها به ذوب کننده شکم معروف هستند. علاوه بر آن مصرف این مواد غذایی به خواب بهتر، و بهبود سلامت خواب شما کمک بسیار زیاد می‌کنند. در زیر به 4 مورد از معروفترین این غذاها اشاره شده ‌ست.

ماهی‌

نتیجه مطالعات روی برخی‌ حیوانات نشان داده است که اگر میزان کافی امگا 3 در رژیم غذایی نباشد، سایز غده پینه‌آل در مغز تغییر می‌کند که روی هورمون و متابولیسم و خواب در بدن اثر می‌گذارد. در نتیجه عقیده بر این است که مصرف میزان کافی‌ از اسید‌های چرب امگا 3 در سلامت و تنظیم خواب بسیار مهم است.

از سوی دیگر ، یک رژیم غذای با میزان کافی‌ از اسید‌های چرب امگا 3 می‌تواند سوخت‌وساز بدن را افزایش دهد و همینطور برای سلامت قلب و عروق بسیار مهم است. نکته مهم دیگر در مورد مصرف ماهی‌ این است که ماهی سرشار از پروتئین‌های ضروری برای بدن است و مصرف پروتئین کافی‌ برای سلامت و کاهش وزن بارها توسط متخصصین تغذیه توصیه شده است. مصرف دو تا سه وعده از ماهی‌ در هفته برای همه توصیه می‌شود.

مغز ها

آجیل و مغزها سرشار از مواد غذایی هستند که سوخت‌وساز بدن را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. یکی‌ از این مواد منیزیوم است. منیزیوم در بخشی از مغز که در تنظیم هورمونهای خواب اثر می‌گذارد نقش اساسی‌ ایفا می‌کند. همینطور نشان داده شده است که مصرف کافی‌ از این ماده مغذی روی بهبود افسردگی اثر بسیار مهمی‌ دارد. علاوه بر این، غذاهایی که حاوی منیزیوم بالا هستند معمولا روی کاهش وزن اثر بسیار مناسبی دارند. از مهم‌ترین این مواد غذایی می‌توان به ماهی‌، مغزها. لوبیا سویا و حبوبات اشاره کرد.

شیر

فواید مصرف کافی شیر بسیار بالا است. اما به نظر می‌رسد که علاوه بر پروتئین و کلسیم کافی‌ در شیر این ماده غذای اثر ویژه‌ای روی چاقی شکمی می‌گذارد. نتیجه‌ مطالعات در آمریکا نشان داده است گروهی از زنان میان سال که 2 وعده شیر در روز مصرف می‌کردند در مقایسه با سایرین وزن مناسب تری داشته‌اند.

گیلاس و توت ها

قبل از خواب یک مشت گیلاس  یا توت تازه مصرف کنید. این مواد حاوی منابع گیاهی از ملاتونین هستند که هورمون تنظیم کننده خواب در بدن است. علاوه بر این، این میوه فوق‌العاده‌ سرشار از آنتی‌اکسیدان است که از سلول‌های بدن شما در برابر مواد آسیب رسان محافظت می‌کند.