تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
آکام آتا

کتاب شناسی حضرت زینب کبری سلام الله علیها

حضرت زینب کبری (س) سومین فرزند امام علی(ع) پس از امام حسن و حسین علیهم السلام در تاریخ پنجم ماه جمادی الاولی سال پنجم یا ششم هجری متولد شدند

کتاب شناسی حضرت زینب کبری سلام الله علیها

مقدمه

حضرت زینب کبری (س) سومین فرزند امام علی(ع) پس از امام حسن و حسین علیهم السلام در تاریخ پنجم ماه جمادی الاولی سال پنجم یا ششم هجری متولد شدند. پس از تولد ایشان حضرت علی(ع) از پیامبر (ص) در خواست نامگذاری برای او کرد؛ پیامبر(ص) نیز این درخواست را از خداوند متعال نمود. در این هنگام حضرت جبرئیل نازل شد و سلام خداوند را به پیامبر(ص) رساند و فرمود: نام این فرزند را زینب بگذارید، زیرا خدا این نام را برای او انتخاب کرده است. سپس از مصائب آینده ی زینب(س) گفت، رسول خدا(ص) با شنیدن چنین خبری گریه کرد و فرمود: هر کس بر مصائب این دختر گریه کند مثل کسی است که بر برادرانش حسن (ع) و حسین (ع) گریه بنماید.

حضرت زینب(س) دارای خصوصیاتی اخلاقی و معرفتی بسیاری بود به طوری که علامه محسن امین عاملی درباره ی وی می گوید: زینب (س) از با فضیلت ترینِ زنان و فضلش پُرآوازه تر از آن است که یاد گردد و روشن تر از آن است که به نوشته آید.

برخی از خصوصیات حضرت (س) عبارتند از قوت قلب، فصاحت زبان، شجاعت، زهد و ورع، عفاف و شهامت که کتاب خصائص الزینبیه به طور کامل به آن ها اشاره دارد. درباره ی علم حضرت زینب(س) باید گفت که امام زین العابدین(ع) به حضرت زینب(س) می فرماید: ای عمه شما به حمدالله عالمه ای هستی که معلم ندیدی و دانا و فهمیده ای هستی که بدون کمک دیگران آن را دریافتی. این جمله ی مشهور امام سجاد(ع) بیانگر علم و فهم زیاد حضرت زینب (ع) است و اینکه حضرت بدون اینکه کلاس رفته باشد و معلمی دیده باشد دارای علم فراوانی می باشد.

همسر او عبدالله بن جعفر پسر عمویش می باشد؛ پیامبر (ص) درباره ی عبدالله بن جعفر فرمودند: «عبدالله در سیرت و صورت چون من است.» همچنین در روایتی دیگر فرمودند: «خدایا جانشین جعفر (طیار برادر امام علی(ع) ) را در خاندان خودش قرار بده، و برای عبدالله در کسبش برکت ارزانی کن». درباره ی فرزندان حضرت زینب (س) هم باید گفت که ایشان دارای پنج فرزند به نام های محمد، علی، عباس، ام کلثوم، عون اکبر بود.

حضرت زینب (س) «امّ المصائب» نامیده شده است، چراکه مصیبت درگذشت جدّش پیامبر خدا (ص)، مصیبت درگذشت مادرش زهرا (س)، و مصیبت و محنت های پدرش امیرمؤمنان علی(ع) و کشته شدن او و شهادت برادرش حسن (ع) و... را شاهد بوده است و پس از شهادت حسین (ع)، از کربلا به اسارت برده شد.

حضرت زینب (س) در جریان کربلا حضور داشت و مصائب فراوانی دید، اما هیچگاه از خود ذلت و ضعف به دشمن نشان نداد؛ حتی وقتی ابن زیاد به ایشان گفت: دیدی خدا بر سر برادر و خویشانت چه آورد؟ حضرت زینب(س) پاسخ داد: جز زیبایی هیچ ندیدم. آنان کسانی بودند که خداوند به خون غلتیدن را برایشان مقدّر فرموده بود و آنها هم به سوی قتلگاه خویش شتافتند و زود است که خداوند تو را با آنها در محضر خویش گرد آورد و آن گاه تو به عذر تراشی و مخاصمه خواهی پرداخت و آنجا خواهی دید که پیروزی با کیست، ای ابن مرجانه که مادرت به عزایت نشیند!».

همچنین حضرت(س) پس از حادثه ی عاشورا، سرپرستی قافله ی اسیران را شکوهمند و استوار به عهده داشت. در کوفه چون مردم، فرزندان پیامبر خدا را بدان سان دیدند و اشک بر رخسار افشاندند، زینب (س) فرمود: ای کوفیان! ای نیرنگ بازان و خیانتکاران و بی وفایان! اشکتان خشک و ناله تان آرام مباد! مَثَل شما، مَثَل کسی است که رشته های خود را پس از تابیدن، از هم باز می کند. .. وای بر شما! می دانید چه جگری از پیامبر صلی الله علیه وآله پاره پاره کردید و چه پیمانی را شکستید و کدامین پرده نشین او را بیرون کشیدید و چه حرمتی از او هتک کردید و چه خونی از او ریختید؟!.

همچنین وقتی که یزید با تکیه بر جایگاه خلافت و در جمع بزرگان قوم و نمایندگان ملل بر نشان دادن قدرت حاکمیتش و زهرِ چشم گرفتن از دیگران با سفاهت سخن گفت و از جمله، قتل شهدای کربلا را به خداوند نسبت داد، زینب(س) گفت: ای پسر آزادشدگان! آیا این عدالت است که زنان و کنیزان خود را در پسِ پرده کُنی و دختران پیامبر خدا را به اسیری بَری؟ پرده شان دریدی و چهره شان را آشکار نمودی و دشمنان، آنان را شهر به شهر می برند؟

لازم به ذکر است که وقتی حضرت زینب(س) به مدینه بازگردانده می شود، روشنگری علیه حاکمیت ستمگر بنی امیه را آغاز می کند؛ به همین سبب، حاکم مدینه، پس از رایزنی با یزید، او را از مدینه تبعید می کند. برخی هم علت کوچ حضرت(س) از مدینه به شام را قحطی مدینه گفته اند.

درباره ی وفات ایشان گفته شده که در سال 62 یا 63 هجری بوده؛ برخی هم سال وفات ایشان را سال 65 گفته اند. قبر مطهر ایشان در زینبیه در سوریه ی کنونی واقع است.

٭

در اینجا به معرفی کتاب های پیرامون حضرت زینب(س) بر اساس حروف الفبای عنوان می پردازیم.

1. ‫200 داستان از فضایل، مصایب و کرامات حضرت زینب(س)، عباس عزیزی ، قم: بوستان قرآن ‫، 1388 و نشر سلسله، 1378و صلات، 1385، و قم: تهذیب، 1384.

2. ‫72 درس زندگی از سیره ی عملی حضرت زینب(س)، امیر حسین علیقلی، تهران: عابد ‫، 1388.

3. ابنه ی الزهراء بطله ی الفداء زینب رضی الله عنها، علی احمد شبلی، 1992م /1412ق.

4. اساور من ذهب در احوال حضرت زینب(س)، مهدی نجفی اصفهانی (مسجد شاهی )؛ تحقیق و تحشیه و تعلیق جویا جهانبخش، تهران: ساحت، 1384.

5. اسوه ی صبر: مجموعه شعر، مدایح و مراثی و سرود و نوحه در رثای حضرت زینب کبری(س): اثری از هشتاد و چهار شاعر دلسوخته ی آستان ولایت، به گزینش محسن حافظی، قم: ارم، 1375.

6. اسوه صبر، عبدالرحمان مصیبی؛ انتخاب و ویرایش متون افسر ببریان؛ تهیه شده در معاونت فرهنگی حوزه ی مرکزی سپاه، تهران: گرایش، 1384.

7. اسوه های ایثار: نگاهی به زندگانی حضرت زینب (س)، عباس قدیانی، تهران: فردابه، 1381.

8. اطفال العراق: قصه السیده زینب بنت امیر المؤمنین(ع)، امل سعید آل حبیب؛ تصمیم و تنفیذ شرکه نورلرسوم الاطفال؛ رسوم فردوس منعم، قم: براق، ‫1389.

9. اقمار حسین(ع): زینب کبری(س)، ابوالفضل العباس(ع)، علی اکبر(ع)، حسن.م، قم: ذکری ‫، 1389.

10. اگر زینب نبود: پرتوی از انوار زینب در شعر فارسی امروز، مهدی شجاعی، تهران: روزنامه ی همشهری ‫، 1387.

11. اگر زینب نبود...: سخنان شیوای حضرت زینب (س) در حادثه ی با عظمت عاشورا، محمد محمدیان ، تهران : دفتر نشر فرهنگ اسلامی ‫، 1386.

12. اگر زینب (س) نبود: (تحلیلی )، ابراهیم طاهری، ابراهیم طاهری، 1374.

13. الخصائص الزینبیه، نورالدین الجزائری، قم: المکتبه الحیدریه، 1425ق.

14. الروضه الکعبیه فی آل الزهره الزکیه، عبدالحسین الکعبی، آبادان: هرمنوتیک ‫، 1390.

15. ‫الزیاره ی الزینبیه ی ‫: زیارت عقیله بنی هاشم حضرت زینب(س)، تهران: یاسین ‫، 1370.

16. السلام علیک یا زینب الکبری ام المصائب، جلیل رحیمیان، تهران: اندیشه ی عصر ‫، 1392.

17. السیده ی زینب(ع) بطله ی التاریخ ورائد الجهاد فی الاسلام عرض و تحلیل ، باقرشریف القرشی، بیروت: دارالتعارف للمطبوعات، 1377.

18. السیده زینب رائده الجهاد فی الاسلام، باقرشریف القریشی، قم : مهدیه ، 1378.

19. السیده زینب (س): عالمه غیرمعلمه، محمد الحسینی الشیرازی، بیروت: مرکز الرسول الاعظم (ص) للتحقیق و النشر: موسسة السیده زینب (س) الخیریه، 1378.

20. السیده زینب الطاهره: خامسه النساء الکاملات رضی الله عنها، محمد محمود عبدالعلیم، قاهره: شرکه الشمرلی ‫، 1383.

21. السیده زینب(س) کعبه الرزایا و رحله البلاء العظیم، ضویه السید عبدالله البحرانیه، قم: انوارالهدی، 1384.

22. الشمس الطالعه و الانوار الساطعه عقیله الامامه و الولایه السیده زینب الکبری ، احمد شکر الحسینی، بیروت: دارالهادی، 1420ق.

23. الصدیقه زینب (س)، شقیقه الحسین (ع)، محمدتقی المدرسی، منشورات البقیع، 1416ق .

24. الطراز المذهب فی احوال سیدتنا زینب (س): از دوره ی ناسخ التواریخ، عباسقلی سپهر؛ بتصحیح و حواشی محمدباقر بهبودی، تهران: اسلامیه ‫، 1364.

25. العقیله زینب و الفواطم(ع)، حسین الشاکری، قم: موسسة الاسلامیه للتبلیغ و الارشاد، 1422ق.

26. العقیله الهاشمیه زینب بنت علی (ع)، علی الروحانی، قم: بضعه الرسول (ص)، 1385.

27. الکلمه الغراء فی تفضیل الزهراء و عقیله الوحی: زینب بنت امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع)، عبدالحسین شرف الدین الموسوی؛ تحقیق محمد عبدعلی، عمار عبد الامیر، قم: روح الامین ‫، 2005م. ‫= 1426ق. ‫= 1384.

28. الگوی جاویدان: آشنایی با گفتار، رفتار و شخصیت حضرت زینب(س)، مهدی ابهامی؛ تهیه و تدوین معاونت آموزش نهضت سوادآموزی خراسان رضوی، شورای تحقیقات و برنامه ریزی منطقه سه کشور، مشهد: نیکبخت ‫، 1383.

29. المجالس الزینبیه(س)، مهدی تاج الدین، قم: همای غدیر: مکتبه الحیدریه (قم) ‫، 1391.

30. الهه ی صبر حضرت زینب(س)، سیدحسین محمدعلیزاده، کاشان: مرسل، ‫1393.

31. ام المومنین الکبری خدیجه بنت خویلد(س). الصدیقه ی فاطمه ی الزهراء(س). زینب(س) و فاجعه ی کربلاء، الهاشم الموسوی، تهران : المشرق للثقافه ی و النشر ‫، 1425ق.

32. امتداد سرخ: غمنامه ی کاروان حسینی از مدینه تا مدینه، حمید محمودزاده، سیدمرتضی هاشمی گلپایگانی، تهران: نشر فکر ‫، 1391.

33. امراه اسمها زینب(س)، الکمال السید، قم : موسسه ی انصاریان، 1416ق.

34. امواج البکاء فی مواضع بکاء سیدالشهداء(ع) و خروج زینب الحوراء (س) فی یوم عاشوراء، نوروز علی البسطامی؛ ترجمه و تحقیق علی جمال اشرف، قم: مدین، 1427ق. ‫

35. انصار الحسین (ع): مشتمل بر مناقب و مصائب عقیله العرب زینب کبری و حضرت قمر بنی هاشم و حضرت علی اکبر (ع)، مهدی مرعشی نجفی، تبریز: پریور ‫، 1378.

36. انقلابی ترین بانوی تاریخ: حضرت زینب(س)، مشهد: قاسمی ‫، 1370.

37. ‫اوج سکوت در هیاهوی دل: زیارت سه بی بی حضرت زینب(س)، حضرت رقیه خاتون (س)، حضرت معصومه(س) ‫، همایون ابراهیمی، ‫تهران ‫: دنیای هنر ‫، 1390.

38. آرامگاه عقیله ی بنی هاشم(س): پژوهشی تحلیلی- تاریخی، محمدحسنین السابقی؛ مترجم حسین طه نیا، تهران: نشر مشعر، ‫1393.

39. آرایه های ادبی در کلام زینب(س)، انسیه خزعلی ، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی ‫، 1389.

40. آشنایی با سیره و زندگانی حضرت زینب(س)، عباس حیدرزاده، قم: عصر آگاهی ‫، 1390.

41. آفتاب در حجاب ، مهدی شجاعی ، تهران : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ‫، 1377.

42. آفتاب غروب ناپذیر، احمد مدنی، تهران: سحاب کتاب ‫، 1357.

43. آنها زنده اند.... زندگینامه ی زینب(ع)، غلامرضا امامی؛ تصویرگر علی اکبر صادقی، تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 1376.

44. آینه ی علی نما: آشنایی با شخصیت زینب کبری(س)، جواد محدثی، قم: نشر معروف ‫، 1380.

45. با تو می گویم رنج خویش را، مجتبی قائمی مهر، تهران : همشهری، 1384.

46. با صبا تا شام، به کوشش ناصر صبا، تهران: شمیم طوبی ‫، 1390.

47. باب الحسین(ع): (حضرت زینب(س) یادگار کربلای امام حسین(ع) )، جمعی از نویسندگان؛ زیر نظر محمد لک علی آبادی، قم: یاسین نور ‫، 1390.

48. بانوی آب و آئینه، کمال السید؛ مترجم حسین سیدی، تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 1380.

49. بانوی آفتاب برگرفته از: زینب(س) از ولادت تا شهادت، گزینش و نگارش معصومه فرهادی، مسعود کرمی؛ ترجمه ی کرمی فریدنی، قم: نسیم انتظار، 1385.

50. بانوی آفتاب: پژوهشی در زمانه و زندگی حضرت زینب (س)، مرضیه محمدزاده، تهران: دلیل ما، ‫ 1391.

51. بانوی آفتاب، مرضیه وزیری مقدم؛ به اهتمام سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم، دفتر امور بانوان استانداری قم، قم، یاقوت ‫، 1393.

52. بانوی با فضیلت، صغری حق دوست، ساجده مجدی، شهلا سالاری؛ ویراستار مرتضی حسینی، مشهد: ضریح آفتاب، ‫1390.

53. بانوی بزگ اسلام، زینب کبری(س)، محمود الشرقاوی؛ ترجمه ی سیدمصطفی دیباجی، تهران: آوای سبحان ‫، 1390.

54. بانوی دشت، امام حسین (ع) و زینب، فریبا کلهر؛ تصویرگر سیدحسام الدین طباطبایی، تهران: قدیانی، ‫1390.

55. بانوی صبر حضرت زینب (س)، اباسط محمدی فاضل، تهران: گوهر اندیشه ‫، ‫1391.

56. بانوی صبر: برگزیده ی شعر معاصر مذهبی درستایش حضرت زینب (س)، امیرمسعود طاهریان، مشهد: شرکت به نشر، 1382.

57. بانوی عاشورا: حضرت زینب (س)، رسول سیف، تهران، نهضت سوادآموزی، دفتر پژوهش ، برنامه ریزی و تولید مواد آموزشی: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، انتشارات مدرسه، 1377.

58. بانوی قهرمان کربلا: حضرت زینب(س)، طاهرخوش؛ تصویرگر زهره طباطبایی، ساری: شوق ‫، ‫1393.

59. بانوی کربلا: نگاهی به زندگانی حضرت زینب(س)، علی تبریزیان، قم: عطر عترت ‫، 1389.

60. بانوی کربلا حضرت زینب(س)، نویسنده عایشه بنت الشاطی؛ ترجمه ی رضا صدر؛ به اهتمام باقر خسروشاهی، قم: ‫بوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) ‫، 1387.

61. بانوی کربلا: زینب دختر زهرا(ع)، عایشه بنت الشاطی؛ ترجمه ی رضا صدر، قم: 22 بهمن، 1362.

62. بر زینب کبری(س) چه گذشت؟: زندگینامه ی کامل حضرت زینب کبری(س) به همراه متن کامل خطبه های حضرت...، اسلامی حسینی، قم: چتر علم ‫، 1392.

63. برتر از عشق، ز. عسگریان، قم: مهدی یار ‫، 1388.

64. برگ سبز: مجموعه سروده ها در مدح حضرت زینب و حضرت رقیه(س) به انضمام زیارت نامه های آن دو بزرگوار، به اهتمام قوام الدین ادیب سرشکی، تهران: قوام الدین ادیب سرشکی، 1381.

65. بزرگ بانوی جهان زینب (س) با خطب بلیغه ی آن حضرت و خطبه ی حضرت سجاد(ع)، مهدی ملتجی، تهران: اشرفی، 1383.

66. بطلة کربلاء السیده الزینب رضی الله عنها، مامون غریب، قاهره: مرکز الکتاب، 1999 م.

67. بگذار خوب تو را ببینیم، کاری از امور کتاب و کتابخانه ها سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران.

68. بگو ای شام بلا از دل زینب کبری، سروده ی رضا علی نیا؛ تصویرگر پریسا یزدانی، آمل: رضا علی نیا، ‫ 1388.

69. بگو چگونه دل از حسین کندی؟: حکایت مظلوم مقتدر، محسن عباسی ولدی، قم: جامعه الزهراء ‫، 1392.

70. بنات الرساله ی بین العلم و السیاسه ی، محمدطاهر آل شبیر الخاقانی ، قم : موسسه ی الامام المنتظر(عج )، 1382.

71. به لهجه ی ذوالفقار: گزیده ی آثار کنگره ی ادبی حضرت زینب(س)، شیراز: سازمان بسیج جامعه ی زنان کشور: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی(فارس)، سپاه فجر فارس، ‫1389.  

72. پرستار کربلا: حضرت زینب کبری علیها السلام، نظم و نثر مهدی وحیدی صدر؛ طرح و اجرا شرکت تبلیغاتی سیمای نور کوثر؛ تصویرگر فرشته منعمی، قم: براق، 1385.

73. پژوهشی پیرامون بارگاه حضرت زینب (ع)، محمدحسنین سابقی؛ ترجمه و نگارش عیسی سلیم پور اهری، قم: دفتر نشر نوید اسلام ‫، 1378.

74. پیام انقلاب حسینی، هاشم معروف الحسنی؛ ترجمه ی محمدتقی رهبر، تهران: مطهر، 1385.

75. پیام زینب (س)، عبدالرحمن انصاری؛ عذرا انصاری، قم: موسسه ی انتشاراتی زمینه سازان ظهور امام عصر(عج )، 1376.

76. پیام سنگین عاشوراء: در اسارت حضرت زینب (س)، اسدالله داستانی بنیسی، قم: بنیس، 1371.

77. پیام آور حماسه ی با شکوه کربلا (حضرت زینب کبری(س))، بازنوشته ی جواد نعیمی؛ تصویرگر حسین آسیوند، مشهد: عروج اندیشه ‫، 1386.  

78. پیام آور عاشورا: بررسی سیر زندگی، اندیشه و جهاد زینب کبری(س)، عطاءالله مهاجرانی ، تهران: اطلاعات ‫، 1375.  

79. پیام آور کربلا: (شرح و تفسیری بر خطابه های حضرت زینب در کوفه و شام)، احمد فاضل، اصفهان: احمد فاضل ‫، 1389.

80. پیام آور کربلا، مرتضی فهیم کرمانی، قم: مرتضی فهیم کرمانی : دار السلام، 1376.

81. پیام آوران عشق و رستگاری: خطابه ها و سخنان حضرت امام سجاد(ع) و زینب کبری(س) همراه با قیام مختار، ایرج بدرخانی، شیراز: نوید شیراز ‫، 1386.

82. پیام آوران کربلا: خطبه های امام سجاد (ع) (در کوفه، شام و نزدیکی مدینه )، زینب کبری (س) (در کوفه و شام )، ام کلثوم (س) (در کوفه )، فاطمه صغری (س) (در کوفه )، ابراهیم بابا آملی، قم: نجبا، 1381.

83. پیامبر اکرم(ص) و پنج تن از خاندانش: در شرح حالات نبی اکرم )ع( - حسین بن علی(ع) - زینب(ع) شیر زن اسلام - علی بن حسین(ع) - امام صادق (ع) - زندگی و مرگ زهرای بتول (ع)، نوشته ی نعمت الله قاضی، مشهد: انتشارات قدس رضوی ‫، 1344.  

84. پیامبر کربلا حضرت زینب کبری(س): 160 قطعه شعر برگزیده: میلادیه، مدیحه، مرثیه و نوحه. ..، به کوشش ضیاالدین تنکابنی، تهران: رسالت قلم، 1375.

85. پیام های آسمانی (ندای زینبی)، فاطمه جهانگشته، مشهد: شاملو ‫، 1388.

86. تابش انوار بر شعرا و اشعار 3: شعرا و مداحان مورد عنایت معصومین حضرت زینب، حضرت عباس (س)ا، علماء و عرفاء، حبیب الله رضایی مهر، قم: انتشارات معصومین(ع)، 1393.

87. تجلی قرآن در کلام حضرت زینب (س)، محمدعلی طباطبایی، قم: ادیان ‫، 1390.

88. تحلیلات نفسیه لذوات اخرویه، حسین محمد الظاهر؛ مراجعه و تحقیق محمد الظاعلی، کویت: منشور سیدی، 1424ق. = 1382.

89. تداوم انقلاب عاشورا با رهبری زینب کبری(س)، محمدرضا جواهری، مشهد: خیر البریه ، 1382.

90. ترجمه ی خاتون دو سرا: سیدتنا المعصومة، زینب الکبری ارواح العالمین لتراب اقدامه االفداء، به قلم فیض الاسلام، تهران: فیض الاسلام، 1386.

91. تکرار حماسه ی علی (ع) در خطبه ی زینب (س)، کریمی جهرمی، قم: موسسه ی انتشارات حضرت معصومه (س)، 1375.

92. تنها پیامبر زن، مجتبی حسینی، تهران: تبارک، 1382.

93. ‫ثارالله الملحمه اکبری لمقتل الامام الحسین (ع) و اهل بیته و اصحابه ویلیه اشواط رکب الاساری من آل محمد(ص)، قاسم الجباری ، قم : انوار الهدی ‫، 1382.

94. جامع الزیارات زینب کبری (س)، شکرالله جهان مهین، قم: راسخون ‫، 1386.

95. جز زیبایی ندیدم ‫: شرحی بر کلام حضرت زینب علیهالسلام، علی اکبر رنجبران تهرانی، تهران: زمزم اندیشه ‫، 1393.  

96. جز زیبایی ندیدم، غلامرضا امامی، ‫تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی ‫، ‫1388.

97. جلوه ی صبر دختر علی زینب کبری(س) بانوی قهرمان کربلا: بانضمام خطبه های آن حضرت در کوفه و شام و گوشه ای از مصائب حضرت رقیه(س) همراه با زیارت آن بزرگواران، فراهم آورنده حسین علی زاده، مشهد: علی زاده ‫، 1386.

98. چشم های دمشق، ناصر رزمجو، تهران: فصل پنجم، ‫1390.

99. چهره ی درخشان عقیله ی بنی هاشم زینب کبری(س)، علی ربانی خلخالی، قم: مکتب الحسین(ع) ‫، ‫1387.

100. چهل گل از گلستان عزیز برادر، حضرت زینب(س)، محسن ماجراجو، قم: اصباح ‫، 1391.

101. حسین و زینب، اصغر محمدی همدانی ، تهران: گلزار کتاب، 1384.

102. حسینیه ی بهلول: سروده هایی در بیان وقایع کربلا و عاشورا، محمدتقی بهلول؛ به کوشش احمد مقیمی، اصفهان: آرما، 1393.

103. حضرت زینب (س)، جعفر ریوندی؛ تصویرگر طاهره رضایی، تهران: کمال اندیشه تهران؛ قم: براق، ‫1391.

104. حضرت زینب(ع)، رضا برقعی، جلال الدین فارسی؛ نام مصور رجب حبیب الهی؛ تهیه شده در کمیته ملی پیکار با بیسوادی، بی جا: بی نا، 1356.

105. حضرت زینب اسوه ی صبر و استقامت: سیری در زندگانی حضرت زینب کبری(س)، واحد پژوهش انتشارات مسجد مقدس جمکران، قم: مسجد مقدس جمکران ‫، 1389.

106. حضرت زینب (س) قهرمان کربلا، علی صادقی، ارومیه: مانا طائب ‫، 1387.

107. حضرت زینب(س) و قیام عاشورا، علی رضا رضوانی نیا، فاطمه پارساسیرست، زهرا پارساسیرت، تهران: گلبرگ آفرینش، ‫ 1389.

108. حضرت زینب(س): خواهر امام حسین(ع)، ابوالفضل هادی منش؛ تصویرگر احسان سلیمانی، قم: حدیث نینوا، ‫1392.

109. حضرت زینب(س)، تدوین واحد پژوهش انتشارات مسجد مقس جمکران؛ تصویرگر ملیحه احمدی، قم: مسجد مقدس جمکران، ‫1393.

110. حضرت زینب(س) قهرمان صبر و شکیبایی زندگینامه، اسارت و کرامات، نادر مرادی پینوندی، قم: سیره افضل ‫، 1388.

111. حضرت زینب (س)، محمدتقی مدرسی؛ مترجم محمدصادق شریعت ، تهران: محبان الحسین(ع)، 1377.

112. حضرت زینب(س)، سیدجواد معلم؛ تصویرگر حامد غفاریان، مشهد: انتشارات برکات اهل بیتعلیهم السلام، ‫1391.

113. حضرت زینب(س): سیره ی عملی اهل بیت(ع)، کاظم ارفع، تهران : نشر قادر، 1377.

114. حضرت زینب(ع)، عباس قدیانی، تهران: انتشارات یادداشت: آرون، ‫1390.

115. حضرت زینب کبری (س)، لطیف راشدی، محمدرضا راشدی، قم: لاهوتیان ‫، 1387.

116. حضرت زینب کبری، عمادالدین حسین اصفهانی عمادزاده، تهران: نشر محمد، 1364.

117. حضرت زینب (س) پیام رسان شهیدان کربلا، محمد محمدی اشتهاردی، تهران: نشر مطهر، 1376.

118. حضرت زینب (س)، محمدرضا هادی زاده کاشانی، تهران: قصه پردازدبیر، 1381.

119. حضرت زینب (س)، محمدعلی مردانی، تهران: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نشر هماهنگ، 1378.

120. حضرت زینب(س)، بزرگ بانوی کربلا، عبدالامیر فولادزاده ، قم : کانون نشر اندیشه های اسلامی، 1369.

121. حقیقتی در سراب اعصار، سینا عباسی، بوکان: زانکو ‫، 1392.

122. حیاة زینب الکبری عقیله بنی هاشم(س)، عبدالحسین دستغیب؛ ترجمه سالم مشکور، منامه: مکتبه ی الفجر الجدید، بی تا.

123. ختمة السیده زینب(س)، مکتبه الامام الرضا(ع)، مشهد: مکتبه الامام الرضا(ع)، 1428ق.

124. خداحافظ درختان سرو: داستان زندگی بانو زینب(س)، مژگان شیخی، تهران: قدیانی، 1384.

125. خردمندترین بانو؛ پیام آور سرخ کربلا، مریم میرصانعی؛ نگارگر حنانه اربابی، قم: اندیشه و فرهنگ جاویدان، ‫1390.

126. خطابه ی زینب کبری(س) پشتوانه ی انقلاب حسین بن علی (ع)، محمد مقیمی، تهران: سعدی ‫، بی تا.

127. خطبه ی حضرت زینب کبری (س) در کوفه و شام متن و ترجمه فارسی ، ترجمه حسین عمادزاده، تهران: بی نا، 1346.

128. خطبه ی حضرت زینب کبری(س) در کوفه و شام متن و ترجمه ی فارسی، مقدمه از رضا شیخ بها ئی؛ ترجمه ی حسین عمادزاده، تهران: بی جا، ‫ 1346.

129. خطبه ای از حضرت زینب (ع)، علی غفوری، بی جا: بی نا ‫، بی تا.

130. خطبه های امام سجاد(ع) و حضرت زینب(ع) در کوفه، شام و مدینه، ضیاء الدین تنکابنی، ‫قم ‫: ندای کوثر ‫، 1389.

131. خطبه های آسمانی: شامل خطبه ی غدیر، خطبه ی فدکیه، خطبه...، واحد تحقیقاتی صائب، تهران: پارسیا ‫، 1393.

132. خطبه های حضرت زینب (س)، مهرآزما گرجی، بی جا: مهرآزما گرجی ‫، 1370.  

133. خطبه های حضرت زینب (س)، علی آهنگر، تهران: بهار آفرین ‫، 1393.

134. خطبه های حضرت سجاد(ع) و حضرت زینب(س)، ترجمه ی محمد روحی، قم: پیام مهدی (عج) ‫، 1384.

135. خطبه های سفارشی امام زمان (عج)، هادی ملکی تهرانی، تهران: میترا ‫، ‫1390.

136. خطبه های هدف دار و اصیل عقیله العرب حضرت زینب کبری(س) در شام و مجلس یزید با ترجمه ی مقابل، ترجمه ی علی اکبر صدرالدینی ، تبریز: منشور، 1378.

137. داستان هایی از حضرت زینب (س)، احمد میرخلف زاده، قاسم میرخلف زاده، قم: مهدی یار، 1379.

138. داستان هایی از زندگانی بانوی قهرمان کربلا! حضرت زینب(س)، علیرضا کربندی، مشهد: دامینه: واسع ‫، 1391.  

139. دختر علی زینب کبری(س) بانوی قهرمان کربلا، حسین علی زاده، مشهد: علی زاده، 1374.

140. دختر علی (ع): زینب (س) قهرمان کربلا، علی اصغر عطائی خراسانی، مشهد: کتابفروشی اسلامی، بی تا.

141. دختری از جنس بلور: فضایل و کرامات زینب کبری(س)، علی اصغر ظهیری، قم: شوذب، ‫1393.

142. در سنگر عفاف: حضرت فاطمه زهرا و زینب کبری (ع) در آثار مرتضی مطهری (ره )، حسین احمدی، قم: نهضت، 1378.

143. در سوگ کوثر: زندگانی و مصائب حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب کبری(س)، تالیف یدالله بهتاش، تهران: سبحان، ‫ 1385.  

144. در مکتب پیام آور عاشورا حضرت زینت (س)، علی قائمی، قم: پیام مقدس ، 1385.

145. دفاع از حریم حق: خطبه های حضرت فاطمه زهراء(س)، حضرت زینب کبری (س)، عمران علیزاده، قم : رسالت ، 1377.

146. دلم بهانه می گیرد: داستان زندگی حضرت زینب(س)، رضا شیرازی، تهران : پیام نور، 1373.

147. دو چهره ی نامدار واقعه عاشورا در یک کتاب: پاسداران وحی نبوی پس از واقعه ی عاشورا، نوشته سعید خشنود، حمزه خشنود، رشت: نستوه ‫، 1392.

148. دو سخنرانی از زینب کبری(س): نماینده ی هفتاد و دو تن قهرمان تاریخ، توران انصاری، تهران: کتابخانه ی صدوق ‫، 1347.

149. دور المراه فی النهضه الحسینیه، محمدباقر الحکیم؛ ام جعفر الحکیم، قم: دار الحکمه ، قسم الثقافی، 1378.

150. دیوان احزان زینب (ع)، رحیمه نیسی، قم: انتشارات حضرت عباس(ع) ‫ ‫، 1388.

151. دیوان المصارع و الارجوزات و النعی: هذا الکتاب فیه خطاب و ارجوزات و نعی عن لسان زینب و ارجوزات و مقاتل اصحاب الحسین...، کاظم رشگ الساری (نصراوی )، قم: انتشارات حضرت عباس(ع)، 1430ق. ‫

152. ذخائر العقبی، یا، تاریخ زندگانی حضرت فاطمه زهرا و زینب کبری(س)، خادم حسین فاضل ورسی، ناشر: مؤلف، بی جا، 1369.

153. راوی کربلا: نگاهی به زندگی حضرت زینب (س)، خدیجه شمس الدینی، مشهد: عیدگاه ‫، 1391.

154. راهنمای زائران سوریه (اماکن و آثار تاریخی شام ) همراه با خطبه ها و زیارتنامه، مهدی احمدی، قم: نصایح، 1380.

155. ربیبه الوحی: مقتطفات مختاره من حیاه عقیله بنی هاشم السیده زینب (س)، اعداد موسسة السیده زینب (س) الخیریه، بیروت: موسسة السیده زینب (س) الخیریه، 1377.

156. رهبری در بحران با نگاهی به رهبری حضرت زینب (س)، حسینعلی سربازحسینی، تهران: ایران نگین ‫، 1379.

157. زندگانی حضرت زینب (س)، مصطفی اولیایی ، قم : جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دفتر انتشارات اسلامی ‫، 1383.

158. زندگانی حضرت زینب(س) از ولادت تا شهادت، محمدکاظم القزوینی؛ مترجم محمد اسکندری، تهران: مهر یاس شمیم: آرام دل ‫، 1387 و صیام ‫، 1387.

159. زندگانی حضرت زینب(س) دختر امیرمومنان علی (ع)، عبدالحسین دستغیب؛ تنظیم و تصحیح محمدهاشم دستغیب ، تهران: کاوه ‫، 1363.

160. زندگانی حضرت زینب (س): رسالت تاریخی عقیله بنی هاشم زینب کبری (س) و سایر اسرای آل عصمت(س)، مصطفی اولیائی، قم: بی نا، 1362.

161. زندگانی حضرت زینب (س)، حسین یوسفی (آملی )، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، 1377.

162. زندگانی حضرت زینب(ع): رسالت تاریخی عقیله بنی هاشم زینب (س) و سایر اسرای آل عصمت(س)، مصطفی اولیائی، بی جا: بی نا، بی تا.

163. زندگانی حضرت زینب(س)، هادی منش داوی؛ برای گروه فرهنگی قدسیان، قم: پارسایان، ‫ 1390.

164. زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) و دختران آن حضرت زینب و ام کلثوم (ع)، هاشم رسولی محلاتی، تهران: علمیه اسلامیه، 1366.

165. زندگانی زینب کبری (س)، یا، قهرمان زنان جهان، محمود حکیمی ، قم: نسل جوان ‫، 1373.

166. زندگانی زینب کبری(س)، عبدالحسین مومنی، تهران: بدرقه جاویدان، 1386.

167. زندگانی عالمه غیر معلمه حضرت زینب کبری(س)، خادم حسین نبوی، قم: رشید ‫، 1392.

168. زندگانی و احوالات صدیقه صغری زینب کبری(س)، محسن صائب، قم: کتابفروشی حضرت مهدی (عج )، 1364.

169. زندگی حضرت زینب (س): رسالتی از خون و پیام، علی قائمی، تهران: امیری ‫، 1372.

170. زندگی نامه ی معصومین، شهربانو حشمتی پور (رحیمیان )، تهران: هنرپارینه، 1384.

171. زندگینامه ی چهارده معصوم و پیامبران (ع) شجره ی طیبه، محسن حجازی زاده، ارومیه: راهروان قلم ‫ ، 1384.

172. ‫زندگی نامه ی حضرت زینب ‫، شاعر غلامعلی امیرزاده ‫؛ نیلوفر امیرزاده، تهران: سبز آرنگ ‫، 1391.

173. زندگی نامه ی سفیر کربلا حضرت زینب کبری (س) به همراه زیارتنامه ی حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س)، اصغر محمدی همدانی، تهران: زعیم، 1379.

174. زندگی نامه و زیارتنامه ی عقیله بنی هاشم(س)، حبیب الله تقیان، قم: حسنین ‫، 1390.

175. زنی به نام زینب(س)، کمال السید؛ ترجمه ی میم. الف ؛ بازصادق رحمانی، قم: نبوغ، 1375.

176. زنی به نام زینب(س)، کمال سید؛ فاطمه کوه میشی، مشهد: ضریح آفتاب ‫، 1393.

177. ‫زیارت حضرت زینب (س): بانضمام ادعیه ی دیگر ‫، ترجمه الهی قمشه ای ‫؛ خط حمیدرضا جندقی، ‫تهران ‫: یادمان فلسفی ‫، ‫1388.

178. زیارت حضرت زینب (س): زیارت وارث، دعای توسل، دعای کمیل، دعای ندبه، تهران: ندای مهرآفرین، 1381.

179. ‫زیارت حضرت زینب (س)و حضرت رقیه (س)همراه با دعای توسل و دعای فرج  ‫، خطاط غلامرضا صفا، ‫مشهد ‫: علی زاده  ‫، 1379.

180. زیارت ستارگان شام حضرت زینب و حضرت رقیه (س)، زهرا رمضانی، تهران: نیایشگران وحدت، 1381.

181. زیارت عاشورا به انضمام دعای علقمه، زیارت حضرت زینب و قمر بنی هاشم ، به اهتمام عباس شیخ گودرزی، تهران: راه نیکان، 1384.

182. زیارت عاشورا و زیارت مفجعه حضرت زینب(ع) و زیارت رقیه خاتون، تدوین سید هادی صحفی، قم: انتشارات شهاب ‫، 1392.

183. ‫زیارت عاشورا، زیارت مفجعه حضرت زینب(ع)، هادی صحفی، تهران: شهاب ‫، 1381.

184. زیارت مفجعه حضرت زینب(س) بانضمام: زیارت رقیه خاتون و زیارت وارث و دعای فرج، مترجم و خطاط محمود اشرفی، تهران: مروی، 1380.

185. زیارت مفجعه حضرت زینب کبری(س) به همراه زیارت حضرت رقیه خاتون(س) و زیارت حضرت فاطمه زهرا(س)، شیراز: آستانه حضرت شاهچراغ(ع)، 1390.

186. زیارت نامه ی حضرت زینب(س)، علیرضا حسین پور، تهران: آهسته ‫ ، 1385.

187. زیارتنامه ی حضرت زینب(س)، غلامرضا عابدین زاده، رشت: آثار حقوقی حقیق، 1386.

188. زیارتنامه ی حضرت زینب(ع) (مفجعه )، تهران: عارف کامل، 1382.

189. زیارتنامه ی حضرت زینب (س)، تدوین و تصحیح علیرضا نظری، تهران: یاس کبود، 1378.

190. زیارت نامه ی زینب(س) دختر مولی امیرالمومنین (ع)، تهران:کانون انتشارات محمدی ‫، بی تا.

191. زیباترین شکیب: زندگانی حضرت زینب(س)، اکبر اسدی، مهدی رضائی؛ با مقدمه ی جعفر سبحانی؛ برای مرکز تحقیقات اسلامی جانبازان ، قم : حوزه علمیه قم، دفتر تبلیغات اسلامی، مرکز انتشارات ‫، 1374.

192. زیبایی شناسی حماسه ی حسینی، سعید بنی فاطمی، اکبر حکمت پور، گرگان: عشق دانش، ‫1387.

193. زیبایی شناسی کلام زینب (س)، انسیه خزعلی، ‫تهران ‫: دفتر نشر فرهنگ اسلامی ‫، 1386.

194. زینب(س) ام عاشورا، منصوره مدرس فتحی، اصفهان: نقش نگین، ‫ 1389.

195. زینب (س) پیام آور کربلا، محمود داوری، اصفهان: نوراسلام، 1384.

196. زینب (س) روان پرستار اسطوره ای، فاطمه کیائی... و دیگران، گرگان: مختومقلی فراغی ‫، 1388.

197. ‫زینب (س) صرخه ی اکملت مسیره ی، آنطون یوسف بارا، ‫تهران: ‫الشرکه العالمیه للطباعه والنشر، ‫1393.

198. زینب(س)، عقیله العرب، عباس شبگاهی شبستری ، تهران: نیروانا، 1385.

199. زینب (س)، زینت خلقت، پروین گرامی، تهران: منتشران اندیشه ‫، 1392.

200. زینب (شیرزن عالم)...، علی پرورش، بی جا: بی نا ‫، 1350.

201. زینب(س) سخنگوی عاشورا، مریم محمدزاده هروی، تهران: نشر بی زمان، ‫1391.

202. زینب الکبری بطله ی الحریه، ابوالقاسم الدیباجی، بیروت : موسسة البلاغ، 1417ق.

203. زینب الکبری بنت رسول الله. ..، زهیر مصطفی یازجی؛ مراجعه یوسف عسانی ، حلب : دارالقلم العربی، 1415‎ق.

204. زینب الکبری زینه اللوح المحفوظ، عادل العلوی، قم: الموسسة الاسلامیه العامه للتبلیغ و الارشاد، 1378.

205. زینب الکبری (س): ثبت الامام امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع)، جعفر الربعی المعروف بالنقدی، قم: مکتبه الحیدریه، 1420ق.

206. زینب الکبری(س): بنت الامام امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه اسلام ، جعفر الربعی المعروف بالنقدی، قم: موسسة الامام الحسین(ع)، 1411ق.

207. زینب بانوی قهرمان کربلا، عایشه بنت الشاطی؛ ترجمه و نگارش حبیب چایچیان حسان، مهدی آیه الله زاده نائینی، تهران: امیرکبیر ‫ ، 1344.

208. زینب(ع) بانوی ماندگار تاریخ، بدر تقی زاده انصاری، کرج: بدر تقی زاده انصاری ‫، ‫1390.

209. زینب(ع) شکوه شکیبایی، امام موسی صدر؛ ترجمه ی مهدی فرخیان، ‫تهران: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، موسسه ی نشر شهر: امام موسی صدر، ‫ 1387.

210. زینب عقیله بنی هاشم(ع)، زهره هاشمی نژاد، قم: موعود اسلام ‫، 1388.  

211. زینب عقیله بنی هاشم(س)، رسول چاوشی، تبریز: اختر ‫، 1386.  

212. زینب(س) احیاگر تشیع: نگاهی به تاریخ 60 ساله ی اسلام، مهری کیانوش راد، قم: دارالعلم ‫، 1389.

213. زینب(س) از ولادت تا رحلت، محمدکاظم قزوینی؛ ترجمه و نگارش علی کرمی فریدنی، قم: مرتضی ‫ ، 1388.

214. زینب(س) بانوی گل های کبود: گلبرگ هایی از زندگانی حضرت زینب(س)، علی تبریزیان، قم: امیرالعلم ‫، 1390.

215. ‫زینب (س) سخنگوی عاشورا ‫، مریم محمدزاده هروی، تهران: آوای نور ‫، 1393.

216. زینب (س) عقیله بنی هاشم، هاشم رسولی محلاتی، تهران: نشر مشعر ‫، 13.

217. زینب (س) فروغ تابان کوثر، محمد محمدی اشتهاردی، تهران : برهان ‫. ص 312، 1376،

218. زینب (س) و شخصیت تاریخی او، محمدعلی عباسی غریب .

219. زینب (س) و فاجعه ی کربلا، الهاشم الموسوی، تهران: فرهنگ مشرق زمین، 1383.

220. زینب غزل سروده ی فاطمه(ع)، محمد بحق، قم : میم ‫، 1385.

221. زینب (ع) فی التاریخ ، سلیم العراقی ، موسسة محبین ، 1423ق.

222. زینب (ع) قیام آزادی بخش حسین را به نتیجه رساند، احمد مدنی، تهران: فردوسی ‫، بی تا.

223. زینب کبری (س)، کریم باوفا؛ ترجمه و ویرایش عزیزالله امیرشقاقی، تبریز: احرار ‫، 1382.  

224. زینب کبری (ع)، محمد جواد مغنیه، احمد صادقی اردستانی، تهران: خزر ‫, 1351.

225. زینب کبری(س)، یا، قهرمان انقلاب کربلا، حسن ناجیان، بی جا: بی نا ‫، 1351.

226. زینب کبری (س) اسوه ی صبر و شجاعت و استقامت: تحقیق و بررسی از فرازهای زندگی آن بانوی بزرگ، حسین دریاب نجفی، قم: حضرت عباس (ع)، 1381.

227. ‫زینب کبری(س) پیام آور عاشورا ‫، اسماعیل منصوری لاریجانی، تهران: سازمان تبلیغات اسلامی، شرکت چاپ و نشر بین الملل ‫، 1393 و مرکز نشر فرهنگی آیه ‫، 1378 و مجتمع شهید مطهری، 1369.

228. زینب کبری (س)، احمد موسوی سرخه دیزجی؛ نظارت و ویرایش علی اکبر تلافی داریانی - عبدالرضا ضاد، تهران: نیک معارف ، 1375.

229. زینب کبری (س): عقیله ی بنی هاشم، حسن الهی (بوته کار)، تهران: موسسه ی فرهنگی آفرینه ‫، 1375.

230. زینب کیست؟، رسول ایزدی، اهواز: کردگار ‫، 1391.

231. زینب نامه، مرتضی حسینی اسفاد، مشهد: ضریح آفتاب، ‫1389.

232. زینب و فاجعه ی کربلا، نشر موسسة البلاغ، تهران: موسسة البلاغ، 1422ق.

233. زینب (س) عقیله بنی هاشم، محمد بحق، قم: نشر میم ‫، 1383.

234. زینب (س) قهرمان دختر علی (ع)، احمد صادقی اردستانی، تهران: مطهر ‫، 1372.

235. زینب (س) وصی الحسین(ع): مشتمل بر زندگانی بزرگ بانوی اسلام زینب کبری (س) از ولادت تا وفات، قاسم تاج خواه حکم آبادی، تبریز: قاسم تاج خواه حکم آبادی، 1380.

236. زینب (س)، الشخصیه و الموقف، الهلال المومن، قم: دار الکتاب، 1414ق.

237. زینب(ع) بیانگر نقش انقلاب الهی در مبارزه با رژیم طاغوتی، نورالدین جزایری؛ مقدمه حسن سعید، ‫اصفهان  ‫: حسینیه عمادزاده ، 1362.

238. زینب (ع) در حساس ترین و درخشان ترین دوران زندگی خود یعنی: از عاشورا تا اربعین، بدرالدین نصیری؛ به کوشش اسدالله مرادی بروجردی، کاشان: حسینیه ی آیت الله امامت کاشانی، مجمع متوسلین به آل محمد(ص)، 1383.

239. زینب (ع): حماسه ای ابدی بر فراز تاریخ، دبیر حاج سید حسن جوادی، تهران: انتشارات نوید ‫، 1360.

240. زینب (ع)، بانوی ماندگار تاریخ ، بدر تقی زاده انصاری، تهران: علوم روز ‫، 1383.

241. زینب(ع)، شکوه شکیبایی، امام موسی صدر؛ ترجمه ی مهدی فرخیان، ‫تهران: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، موسسه ی نشر شهر: امام موسی صدر، ‫ 1391.

242. ‫زینب(ع)؛ فریاد فرمند، ‫نویسنده آنتون بارا؛ ‫ترجمه ی غلامحسین انصاری، ‫تهران: ‫سازمان تبلیغات اسلامی، شرکت چاپ و نشر بین الملل، ‫1393.

243. زینب الکبری (س) من المهد الی اللحد، محمدکاظم القزوینی؛ التحقیق مصطفی القزوینی، قم: دار الغدیر، 1423ق.

244. زینب الکبری(ع) و دورها فی النهضه الحسینیه، عبدالسلام الجعفری، قم: دارالغدیر ‫، 1432ق. ‫= 1389.

245. زینب بنت علی(ع)، الدار الاسلامیه؛ ترجمه ی موسسه ی البلاغ، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی مرکز چاپ و نشر، 1369.

246. زینب کبری(س) از ولادت تا شهادت، محمدکاظم قزوینی؛ ترجمه ی کاظم حاتمی طبری، قم: پیام مقدس ‫، 1384.  

247. زینت پدر: داستان ها و روایت هایی از زندگی حضرت زینب(س)، عباس رمضانی، صدیقه قاسمی، تهران: کتاب تارا، ‫1392.

248. زینت دامان زهرا(ع): داستان زندگی حضرت زینب (س)، مجید سیاحی، مشهد: موسسه ی فرهنگی و انتشاراتی گوهر سیاح، 1377.

249. ‫زینت صبر (چهل آموزه از زندگانی و فضائل حضرت زینب کبری علیهاالسلام) ‫، نویسنده حمید مشهدی آقایی ‫؛ تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی ‫؛ برای آستان قدس رضوی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی، ‫مشهد ‫: موسسه ی انتشاراتی قدس رضوی ‫، 1387.

250. زینت عارفان: سیری در سلوک عرفانی زینب کبری(س)، محمدجواد رودگر، تهران: امیرکبیر، ‫1394.

251. سپهر صبر: سفرنامه ی سوریه، محمدرضا یکتائی، تهران: فارابی ‫ ، 1384.  

252. ‫سخنرانی های سفیران کربلا (سخنرانی های آتشین حضرت زینب(س))، تالیف عبدالحسین منگشتی؛ به تصحیح سیدمحسن میرباقری، قم: حضرت عباس(ع) ‫، 1391.

253. سرّ نی، کیانوش شیرمحمدی، عبدالرضا بلندی، فرانک گراد، تهران: سایه نیما ‫، 1391.

254. سرّ نینوا، زینب کبری(س)، ترجمه و تالیف محمدعلی محسن زاده، تهران: مشعر، ‫1387.

255. سرگذشت راست : حضرت زینب (س)، جلال الدین فارسی، تهران: نشر مطهر، 1372.

256. سفر به سوی سرزمین شام، فریبا ستوده؛ ویراستار شیرین رجایی، تهران: تندیس مهر ‫، 1380.

257. سوگنامه ی زینب (س): مجموعه ی نوحه و مرثیه ی دهه ی اول محرم، به کوشش شیرزاد نجفی، تهران: موسسه ی انجام کتاب، 1385.

258. سومین امام (ع): زندگی، شخصیت، حکایات و کرامات امام حسین(ع) همراه با پژوهشی در زندگی حضرت زینب(س) و حضرت ابوالفضل(ع) به ضمیمه ی کتاب شناسی امام حسین(ع)، حمید قلندری بردسیری، قم: فراگفت: آفرینه ‫، 1385.

259. سیره و اندیشه ی زینبعلیهاالسلام، مصطفی موسوی خرم آبادی، قم: دانشگاه قم ‫، 1384.

260. سیره و زندگانی حضرت زینب(س) و یاران امام حسین (ع)، گردآورنده موسسه ی فرهنگی جهان رایانه کوثر، تهران: موسسه ی فرهنگی جهان رایانه کوثر ‫، 1390.

261. سیری در زندگانی حضرت زینب (س)، محمدعلی بحرالعلوم؛ ترجمه امیر وکیلیان، کریم جعفری، تهران: نشر حکمت ، 1379.

262. سیمای حضرت زینب(س)، محمدمهدی تاج لنگرودی (واعظ)، تهران: ممتاز، 1375.

263. سیمای حضرت زینب (س) در آیینه ی تاریخ، اعظم شبیری؛ با همکاری هسته ی علمی پژوهشی مدرسه ی علمیه ی حضرت رقیه (س) کاشمر، قم: حوزه علمیه قم، مرکز مدیریت حوزه های علمیه ی خواهران، مرکز نشر هاجر ‫، 1385.

264. سیمای زینب کبری (س)، علی اکبر بابازاده ، ‫قم  ‫: دانش و ادب  ‫، 1381.

265. شام عبرت خانه است ، مرتضی باقریان خمینی شهر، قم: مشرقین، 1381.

266. شام، سرزمین خاطره ها و خطابه ها، عقیقی بخشایشی، قم: دفتر نشر نوید اسلام ، 1371.

267. شاهنامه ی زینب کبری(س)، یاسر مهدوی، ساری: اندیشه قلم، ‫1388.

268. شجره ی طیبه، محسن حجازی زاده، تهران: راهروان قلم، 1383و لاهوت، 1383.

269. شرحه شرحه آتش، حسین اسرافیلی، تهران : خورشید باران، 1383.

270. شرحی بر خطبه ی زینب کبری(س) در کوفه و شام به همراه زندگی نامه، پیام ها و فضائل، عبدالکریم پاک نیا، قم: فرهنگ اهل بیت (ع)، 1386.

271. شکفتن در عطش و آتش: زندگانی حضرت زینب (س)، محسن پارسا؛ نقاشی علی محمدی، تهران: سپیده ‫، 1388.

272. شکوه عشق ، رضا یعقوبیان، مشهد: عروج اندیشه ‫، 1382.

273. شکیبایی زهرایی: بانو زینب کبری(س)، مهدی وحیدی صدر؛ تصویرگر حکیمه شریفی، تهران: مجمع جهانی اهل بیت (ع)، معاونت امور فرهنگی ‫، 1387.

274. شمع سوخته (7): مجموعه مدایح و مراثی حضرت زینب کبری (س) از ولادت تا شهادت، به کوشش کربلایی علی اسدی، قم: سلوک جوان ‫، 1389.

275. شمیم کوثر: ترجمه ی سیره الزهرا، زینب و ام کلثوم سلام الله علیهم از کتاب ارزشمند اعیان الشیعه، محسن امین؛ ترجمه و تحقیق علی اکبر رضایی صدرآبادی، یزد: نیکوروش ‫، ‫1388.

276. شور زینبی ، سروده ی شکوفه محیط سامانی؛ به کوشش فریدون حداد سامانی، شهرکرد: دهقان سامانی، بی تا.

277. شهبانوی اسلام فاطمه زهرا و زینب کبرا(ع)، محمدجواد نجفی ، تهران: کتابفروشی اسلامیه ، 1362.

278. شیر زن کربلا، یا، زینب دخترعلی(ع)، بنت الشاطی؛ ترجمه ی جعفر شهیدی، تهران: کتابفروشی حافظ، ‫1332.

279. صدای سخن عشق: خطبه های حضرت زینب (س) در کوفه و شام ، محمد زارع ، کرمان : محمد زارع، 1384.

280. صدای عدالت خواهی حضرت زینب و رقیه (ع): دختران علی و حسین(ع)، علی اصغر عطایی خراسانی، مشهد: شهداء الفضیله، 1381.

281. صدف نبوت، غلامرضا سازگار؛ حسین فتحی؛ تهیه کننده موسسه ی هنر و ادبیات هلال، تهران: سازمان تبلیغات اسلامی، شرکت چاپ و نشر بین الملل ‫، ‫1392.

282. صهبای حقیقت در مکتب اهل بیت (ع)، غفور خوئینی، تهران: امیرکبیر، ‫1394.

283. عزیز برادر، حضرت زینب: زندگانی حضرت زینب از ولادت تا وفات و...، محسن ماجراجو، قم: موسسه ی فرهنگی صلوات: اصبا ‫، 1388.

284. عصمة الحوراء زینب (ع)، محاضرات اسلامیه عادل العلوی؛ حررها و علق علیها علی الفتلاوی، قم: الموسسة الاسلامیه العامه للتبلیغ و الارشاد، 1421ق.

285. عطر باران: سروده هایی درباره ی حضرت زینب کبری و حضرت رقیه ((ع))، ناصر صبا، ‫قم ‫: معروف ‫، 1387.

286. عقیله الوحی: الصدیقه الصغری الحورا ءالکبری زینب(س)؛ بنت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(ع)، عبدالحسین شرف الدین الموسوی؛ تحقیق محمدرضا المامقانی، قم: دلیل ما ‫، 1427ق.

287. عقیله ی بنی هاشم زینب(س)، علی کریمی جهرمی، قم: موسسه ی بوستان کتاب ‫، 1393.

288. عقیله ی بنی هاشم پیکر عفت و شجاعت: (حضرت زینب کی سوانح حیات اور خطبه کوفه وشام کی شرح)، تحقیق و تالیف مرادرضا رضوی، قم: آستانه مقدسه قم، انتشارات زائر ‫، 1385.

289. عقیله ی بنی هاشم، لمولفه علی بن الحسین الهاشمی الخطیب، قم : مکتبه الحیدریه، 1377.

290. عقیله ی خاندان وحی: الصدیقه الصغری الحوراء الکبری زینب بنت امیرالمومنین (س)، عبدالحسین شرف الدین؛ مترجم محمدرضا مهری، تهران: سنا، 1380.

291. فرازهایی جذاب و خواندنی از زندگی حضرت زینب (س)، امیرحسین علیقلی ؛ برای ستاد احیای نهج البلاغه، تهران: رامین، 1384.

292. فصل صبر، مهدی قزلی، تهران: کتاب یوسف ‫، 1388.

293. فضائل زینب (س)، احمد موسوی، تهران: نیک معارف، 1377.

294. فضائل الزینبیه(س)«قطره ای از دریای فضائل حضرت زینب کبری(س)»، صادق طالبی(مازندرانی)، قم: لاهوتیان ‫، 1386.

295. فی رحاب السیده زینب، محمد بحرالعلوم، بیروت: دار الزهرا، 1395ق.

296. قافله سالار صحرای کربلا زینب(س)، ف. امیر سیف الدینی(نخعی)، ‫مشهد ‫: آفتاب توس ‫، ‫1388.

297. قبله ی صبر: مختصری از زندگانی حضرت زینب(س)، مجید عیوضی، تهران: آرام دل: قدیم الاحسان ‫، 1391.

 298. قبله گاه عشق: زیارتنامه و مدح و مراثی حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س)، رضا یعقوبیان، مشهد: رستگار، 1386.

299. ‫قصص السیده زینب(س) ‫، ماجدناصر الزبیدی، بیروت: الایام ‫، 1428ق.

300. قصیده ام البنین (س)، عبدالساده السعد الدیراوی ویلیها نهایه المطاف رجوع الحوراء زینب(ع) الی المدینه، عبدالساده الدیراوی السعد، 1414ق.

301. قطره ای از فرات عاشورا، علی رهبر، قم: شفق ‫، 1372.

302. ‫قهرمان کربلا ‫: زینب دختر علی (ع)  ‫، عایشه بنت الشاطی، تهران: سعیدی ‫، 1363.

303. قهرمانان کربلا و امام زمان(عج)، محمدرضا فوادیان، قم: سبط النبی ‫، 1388.

304. کاوش تاریخی درباره ی انقلاب زینب کبری (س) سخنگوی اسلام از دشت نینوا، علی علامه حائری، تهران: تابان کلبه، 1378.

305. کرامات الزینبیه(س) به انضمام کرامات حضرت رقیه(س)، سیدمحمدحسین محمودی، ‫تهران  ‫: لاهوت  ‫، 1383.  

306. کلمه السیده زینب (س) و ربیبات الرساله ((ع) )، حسین الشیرازی، بیروت: موسسة السیده زینب (س) الخیریه، 1419ق.

307. کلمه ی حق، محمدتقی معتضدی (امیر)، بی جا: ما، 1415ق.

308. گام به گام با خطبه های کوفه تا شام، جواد حبیبی تبار، قم: گام به گام، 1382.

309. گذشت و صبر: حضرت خدیجه و حضرت زینب(ع)، سیدعلی پور حسینی، مشهد: ضریح آفتاب ‫، 1390.

310. گزیده ای از خطبه ی امام سجاد (ع) و حضرت زینب(س) در کوفه، شام و مدینه، امور فرهنگی خواهران مسجد مقدس جمکران، قم: مسجد مقدس جمکران ‫، 1388.

311. گزیده ای از کتاب ستاره ی درخشان شام حضرت رقیه دختر امام حسین (ع) به ضمیمه ی زیارت عاشورا، جامعه، کمیل. ..و زیارتنامه های حضرت رقیه (ع)، علی ربانی خلخالی؛ برای هیئت حضرت رقیه بنت الحسین (ع) خوراسگان اصفهان، قم: مکتب الحسین (ع) ‫، 1381.

312. گزیده ای از کتاب ستاره ی درخشان شام حضرت رقیه دختر امام حسین(ع): ادعیه ی منتخب به ضمیمه زیارت عاشورا. ..، علی ربانی خلخالی، قم: مکتب الحسین ‫، 1385.

313. گلزار مقامی، شاعر یدالله مقامی، تهران: سیب سرخ، 1383.

314. گوهری از دریا، یا، سخنانی کوتاه از فضائل و کمالات و درس هائی از تاریخ زندگانی عقیله ی بنی هاشم حضرت زینب کبری(س)، حسین میرحافظ، مشهد: ترنم: منتظران مصلح، 1380.

315. مادر مصیبت ها: سوگنامه ی حضرت زینب (س)، علیرضا رجالی تهرانی، قم : نبوغ ‫، 1378.

316. مادر و دختر نمونه: فاطمه و بنت فاطمه، یا، زهرا(س) و زینب (س)، عبدالحسین سیف اللهی، اصفهان: دانش نما ‫، 1383.

317. ماه شکیبا، راضیه تجار، تهران: روزنامه ی همشهری ‫، 1389.

318. متن کامل و ترجمه ی لهوف سیدبن طاووس همراه با کراماتی از امام حسین(ع)، قمر بنی هاشم(ع)، حضرت زینب (س)،. ..، عباس عزیزی، تهران: بوستان قرآن ‫، 1388.

319. مثل مادر (حضرت زینب(س) )، سروده ی مهدی وحیدی صدر؛ تصویرگر فرشته منعمی، مشهد: عروج اندیشه، 1382.

320. محافظ مقصد امامت: حضرت زینب (س)، محمدسلیم علوی ، قم : امام المنتظر(عج )، 1382.

321. محرم نامه: اما سبز: تحلیلی از قیام فریادگر امام حسین (ع)، سراینده محمدعلی صفری زرافشان، مشهد: علیزاده، ‫1388.

322. مرثیه ی حضرت زینب، غلامعلی وقاری، رشت: بلور ‫، 1387.

323. مرثیه نامه: وداع با کربلا محرم و صفر 1388، مجید عیوضی، تهران: آرام دل: صیام ‫، 1388.

324. مردآفرین روزگار، حبیب الله فضائلی، تهران: واحد هنری دفتر مطالعات تاریخ و معارف اسلامی، 1368.

325. مروری بر زندگانی حضرت زینب(س)، محمود شریفی اقدم، قم: بهار دلها، ‫1393.

326. ‫مشکاه الانوار ‫: قبسات من انوار فاطمه الزهراء، زینب الکبری، المعصومه یالعذراء (ع) ‫، ایوب الحائری، ‫قم ‫: مسجد مقدس جمکران ‫، 1390.

327. مصائب حضرت زینب: عقیله بنی هاشم(س)، محمدمهدی بهداروند؛ با تقریظ حسین مظاهری، تهران: پیام آزادی، 1374.

328. مصیبت نامه ی حضرت زینب(س): اولین زندگی نامه ی مستند وحیده ی مصاحب حضرت زینب(س) تا قرن هفتم هجری، تحقیق و تالیف سیدعلی اکبر صداقت، تهران: ایده برتر ‫، 1392.

329. معجزات و کرامات حضرت زینب حضرت رقیه حضرت علی اصغر، لطیف راشدی، سعید راشدی، تهران: سمیع، ‫1386.

330. معلم قرآن و یازده قصه ی دیگر از زندگی حضرت زینب(س)، سیدمحمد مهاجرانی؛ تصویرگر مرضیه صادقی، مشهد: عروج اندیشه، ‫1390.

331. مفاخر زینب کبری (س): 57 نکته از زندگی حضرت زینب(س)، موسسه ی فرهنگی ریحانه النبی، گرگان: انتشارات نوروزی ‫، 1390.

332. ‫مقتطفات من سیره ی فاطمه یالزهراء و زینب(ع) ‫، علی الخامنئی ‫؛ تهذیب و اعداد علی عاشور، ‫بیروت ‫: موسسة التاریخ العربی ‫، 1433ق.  

333. من خنده را ندیده ام، حسین مرتضوی مقدم قاینی، قم: آوای منجی ‫، 1393.

334. من روح الثوره ی الحسینیه، هاشم معروف حسنی ، بیروت: دارالتعارف للمطبوعات، 1414ق.

335. منظومه ی از بعثت تا زینب، حسین تفریشی، همدان: الوند، 1382.

336. منظومه ی خواهر و برادر کربلا، سروده ای از محمدتقی بهلول؛ محمدعلی رحمتی؛ زیرنظر موسسه ی فرهنگی مهرآرمین ، شرکت مطالعاتی اندیشه ورزان؛ ویراستار امیرشهریار رحمتی ، تهران : مهر آرمین ، 1384.

337. منم سفیر عشق، محمدحسین امانت، شیراز: نوید شیراز، 1386.

338. مهتاب غمرنگ، محمدجواد صاحبی، قم: محمدجواد صاحبی، 1377.

339. ‫مهدی عجل الله تعالی فرجه و زینبعلیهاالسلام، محمدرضا فوادیان، قم: شهیدین زین الدین ‫، 1393 و نشر روح ‫، 1383.

340. ناسخ التواریخ: الطراز المذهب فی احوال سیدتنا زینب(س)، محمدتقی سپهر؛ بتصحیح و حواشی محمدباقر بهبودی، تهران: اسلامیه ‫، 1388.  

341. ناسخ التواریخ: زندگانی زینب کبری(س) = طراز المذهّب، عباسقلی خان سپهر؛ به اهتمام جمشید کیان فر، تهران: اساطیر ‫، 1390.

342. نائبة الزهرا زینب الکبری(س)، عباس حاجیانی دشتی، قم: موعود اسلام، 1384.

343. نذر نفس های زینب(س)، مرضیه وزیری مقدم؛ سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم، دفتر امور بانوان استانداری قم، قم: یاقوت ‫، 1393.

344. نشان حقیقت، غفور خوئینی، تهران: فضیلت علم، 1384.

345. نغمه های ولایت 15: ماه های ربیع الاول و ربیع الثانی و ولادت حضرت زینب (ع)، شاعر محمدعلی شهاب برای امور فرهنگی و هیئت محبان الرضا (ع)؛ با صدای یونس حبیبی (میثم )، ابراهیم رحیمی، تهران: نشر نذیر، 1380.

346. نگاه جمیل: مجموعه مقالات برتر و چکیده های گزیده ی همایش ملی سبک زندگی حضرت زینب(س). ..، به اهتمام کمیته علمی همایش، اراک: نشر نویسنده ‫، 1393.

347. نگاهی به خطبه های حضرت زینب(س) در کوفه و شام به همراه زندگی نامه، پیام ها و فضایل، عبد الکریم پاک نیا تبریزی ، قم: فرهنگ اهل بیت(ع)، 1389.

348. نگاهی به مقام حضرت زینب (س)، حسین انصاریان، قم ‫: دارالعرفان ‫، 1388.

349. نگاهی کوتاه به زندگی زینب کبری (س)، رسولی محلاتی، قم: حوزه علمیه ی قم، دفتر تبلیغات اسلامی، مرکز انتشارات، 1376.

350. نمونه ی صبر زینب(ع)، اکبر اسدی، مهدی رضائی؛ ترجمه ی نثاراحمد زین پوری، قم: موسسه ی انصاریان، 1375.

351. وارثان بهشت. .. خطبه های حضرت فاطمه زهرا(س)، خطبه های حضرت زینب کبری (س)، زیارت عاشورا و دعای کمیل به زبان فرانسوی و انگلیسی، مترجم فریده مهدوی دامغانی؛ ویرایش احمد مهدوی دامغانی، تهران: تیر، 1383.

352. وفاه زینب الکبری ویلیه المرقد الزینبی، فرج آل عمران القطیفی ، قم : الشریف الرضی ، 1412ق.

353. ویژگی های حضرت زینب(س) (خصایص زینبیه )، نورالدین جزایری؛ محقق ناصر باقری بیدهندی، قم: مسجد مقدس صاحب الزمان (جمکران )، 1379.

354. هذا ما قرات: من شعراء المنبر الحسینی فی السیده ی زینب، باسم الکربلائی، بی جا: اجتهاد ‫، 1429ق.

355. هفتاد و دو درس زندگی از سیره ی عملی حضرت زینب (س)، امیرحسین علیقلی، تهران: عابد، 1383.

356. هکذا انت، یا بطله کربلاء (فکر جهادی انقدح من مدرسه عاشوراء) - حسین ابوسعیده الموسوی، قم: موسسة عاشورا، 1425ق.

357. همیاران اباعبدالله الحسین (ع)، احمد سیاح، تهران : اسلام ‫، 1373.

358. یادگار خیمه های سوخته: ترجمه ی کتاب «مع بطله ی کربلا»، محمدجواد مغینه؛ ترجمه و نگارش علیرضا رجالی تهرانی ، تهران: دارالصادقین ‫، 1390.

359. یادگار یاس: عقیله ی بنی هاشم، ز. السادات امینی، مشهد: ولایت ‫، 1386.

360. یاس و سرو، یوسف عابدی، تهران: پارسیا: نوآور، ‫1390.

361. یاسمن شبستان، شکوفه گودرزی، تهران: پیام آزادی: موسسه ی نور آتی (منا) ‫، 1386.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر