مشاور ارتش اسرائیل: آمریکا درکی از محیط وحشی خاورمیانه ندارد/ اول حماس بعد حزب الله و سپس ایران

"گابی سیبونی" افسر سابق ارتش اسرائیل معتقد است مسیر مقابله اسرائیل با برنامه هسته ای ایران از نابودی قابلیت های حماس و حزب الله می گذرد.

"گابی سیبونی" افسر سابق ارتش اسرائیل معتقد است مسیر مقابله اسرائیل با برنامه هسته ای ایران از نابودی قابلیت های حماس و حزب الله می گذرد.

به گزارش عصرایران، این افسر سابق مرکز تحقیقات ارتش و مشاور کنونی ارتش و نهادهای امنیتی اسرائیل همزمان از اعضای ارشد موسسه استراتژی و امنیت اورشلیم و موسسه امنیت ملی اسرائیل نیز است.

او در گفتگویی با وبگاه  سندیکای خبری یهود " JNS" اسرائیل، گفت: برچیدن حماس در غزه و مقابله با حضور حزب‌الله در جنوب لبنان، مسیر مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را هموار می‌کند.

به گفته سیبونی، "جنگ با حماس باید با نابودی کامل قابلیت‌های آن پایان یابد. اقدامات جزئی کافی نیست."

مشاور ارتش اسرائیل: آمریکا درکی از محیط وحشی خاورمیانه ندارد/ اول حماس بعد حزب الله و سپس ایران

او مذاکرات با حماس برای تبادل اسرا را تاکتیک‌های متوقف‌کننده توصیف کرد و به JNS گفت که رهبری حماس صرفا از آنها برای فریب اسرائیل و بازی برای خرید زمان استفاده می‌کند. او گفت که حماس در حال حاضر قصد ندارد اکثر گروگان ها را آزاد کند و آنها را به عنوان یک بیمه نامه تلقی می کند.

وی افزود: فشارهای بین المللی، به ویژه از سوی ایالات متحده، مانع از توانایی اسرائیل برای حمله موثر به حماس و آزادسازی گروگان ها است.
او گفت: وقفه‌های بزرگ سه تا چهار ماهه به دستور آمریکایی‌ها بود که دائما اسرائیل را تحت فشار قرار می‌دادند که حماس را تحت فشار قرار ندهد و با این "گروه تروریستی" به توافق برسد. او افزود که چنین فشاری نشان دهنده عدم درک کامل واشنگتن از واقعیت های وحشیانه خاورمیانه است.

او گفت که فشار نظامی بی امان در سراسر غزه، که تنها به دلیل نیاز به مدیریت منابع نظامی اسرائیل محدود می شود، باید تنها قطب نمایی باشد که عملیات نظامی اسرائیل را در محیط غزه هدایت کند.

سیبونی گفت: "هیچ وقفه ای در جنگ وجود ندارد. سوءتفاهمات بین‌المللی از مناقشه و تمایل اشتباه کابینه جنگ اسرائیل برای پیوستن به این فشار منجر به عدم اعمال فشار کافی به حماس شده است."

از سوی دیگر، فشار نظامی کافی می‌تواند رهبری حماس را متقاعد کند که در ازای عبور امن از غزه، همه گروگان‌ها را آزاد کند. وی افزود، این تنها توافقی است که اسرائیل باید بپذیرد.

به گفته سیبونی، در غیاب هیچ توافقی، اسرائیل چاره ای جز تلاش برای آزاد کردن گروگان ها با زور ندارد.

وی گفت که کنترل اسرائیل بر گذرگاه‌های بین مصر و غزه، به‌ویژه در رفح و کریدور فیلادلفی، برای جلوگیری از تدارک مجدد و سازمان‌دهی مجدد حماس حیاتی است.

این افسر سابق ارتش اسرائیل گفت که تل آویو برای دستیابی به هدف جنگی خود برای پایان دادن به حاکمیت حماس در نوار غزه، باید یک اداره نظامی موقت در غزه ایجاد کند تا زمانی که یک عنصر غیرنظامی مناسب برای اداره آینده غزه پیدا شود. وی افزود که این عنصر غیرنظامی باید تحت کنترل دائمی امنیتی اسرائیل باشد تا از ظهور مجدد حماس جلوگیری شود.

مشاور ارتش اسرائیل: آمریکا درکی از محیط وحشی خاورمیانه ندارد/ اول حماس بعد حزب الله و سپس ایران

او گفت که ایجاد یک اداره نظامی و برچیدن زیرساخت های نظامی حماس از اهداف جدایی ناپذیر جنگ است و از مقاومت تشکیلات نظامی اسرائیل در برابر چنین اقدامی انتقاد کرد.

وی تاکید کرد: تعدیل انتظارات مردم در مورد مدت زمان عملیات در غزه نیز مهم است. زمانی که مردم می پرسند چگونه ممکن است که ارتش اسرائیل 3 بار به همان مناطق در غزه بازگردد، من به طولکرم در یهودیه و سامره اشاره می کنم. ارتش اسرائیل از زمان "عملیات سپر دفاعی" [در سال 2002] ده ها بار به آنجا بازگشته است. از این رو این سوال اضافی و فاقد اهمیت است. ما بارها و بارها برای از بین بردن هرگونه تهدید تروریستی در حال توسعه به عقب باز خواهیم گشت."

سیبونی با اشاره به درگیری های جاری با حزب الله لبنان نیز گفت: زمانی که اسرائیل به اهداف کلیدی خود در غزه نزدیک شود، پس از عملیات رفح، تصرف کریدور فیلادلفی و ایجاد یک برنامه عملیاتی هدفمند در شمال غزه، زمان سرشاخ شدن جدی با حزب الله فرا خواهد رسید. 
او گفت: ما در حال نزدیک شدن به این زمان هستیم.

وی گفت که برقراری کنترل ارتش اسرائیل در جنوب لبنان برای خنثی کردن موثر توانایی های حزب الله یک نیاز امنیتی اجتناب ناپذیر و حیاتی است.

او افزود: من راهی برای پایان دادن به کارزار در جبهه شمالی بدون کنترل ارتش اسرائیل در جنوب لبنان نمی بینم. درست است که این یک واقعیت سخت خواهد بود. کنترل جنوب لبنان به معنای بازگشت به دوران بمب های کنار جاده ای و نبردهای دشوار است. اما راه دیگری نمی بینم."

او گفت که ایجاد مجدد منطقه امنیتی در جنوب لبنان توسط اسرائیل ممکن است لزوما به جنگ تمام عیار فوری با حزب الله منجر نشود. با این حال، اگر حزب‌الله یا اسرائیل تشدید تنش را آغاز کنند، این فرصتی را برای اسرائیل فراهم می‌کند تا بسیاری از زرادخانه موشک‌های حزب‌الله را از بین ببرد و در این صورت حزب‌الله بخش بزرگی از توانایی‌های خود را در جنوب لبنان از دست خواهد داد.

او گفت که حزب اللهِ تضعیف شده مسیری را برای مقابله با برنامه هسته ای ایران که در حال پیشرفت نگران کننده است، باز می کند.

سیبونی با ادعای به اینکه ایران به شدت به "نیروهای نیابتی" خود متکی است، گفت: "مسیر برخورد با ایران بدون حماس و با حزب‌اللهِ تضعیف شده بسیار آسان‌تر می‌شود. ایران بدون نیابتی هایش چیز زیادی ندارد. آنها در 14 آوریل موشک فرستادند و ما این قابلیت ها را دیدیم. اسرائیل می‌تواند چندین برابر شدیدتر به ایرانی حمله کند که فاقد حماس، جهاد اسلامی و حزب‌الله است."

مشاور ارتش اسرائیل: آمریکا درکی از محیط وحشی خاورمیانه ندارد/ اول حماس بعد حزب الله و سپس ایران

او در ادامه مدعی شد: " ایران در تلاش است تا از طریق اردن، یهودیه و سامره را با تسلیحات پر کند تا یک جبهه جنگی جدید ایجاد کند و ما باید در برابر آن اقدام کنیم. ما در یک درگیری بزرگ علیه ایران هستیم و بدون برخورد با سرِ مار نمی توان به آن پایان داد."

سیبونی در پایان گفت که همه اینها به این معنی است که ارتش اسرائیل نیاز به توسعه و اصلاح دارد و افزود: ارتش باید در غزه، جنوب لبنان و یهودیه و سامره فعال باشد و به طور فعال برای جلوگیری از ظهور مجدد نیروهای جهادی متخاصم مورد حمایت ایران و برای حفظ امنیت طولانی مدت اسرائیل، در این مناطق حضور داشته باشد."

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان