۱۲۶ بیمار تالاسمی ماژور در استان کردستان تحت مراقبت های بهداشتی درمانی قرار دارند

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه مجموعا ۱۲۶ بیمار تالاسمی ماژور در استان تحت مراقبت های بهداشتی درمانی قرار دارند، گفت: علاوه بر این موارد، ۸ نفر اینترمدیت و ۲ نفر نیز مبتلا به سایر انواع تالاسمی، شناسایی و تحت مراقبت هستند.

126 بیمار تالاسمی ماژور در استان کردستان تحت مراقبت های بهداشتی درمانی قرار دارند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، دکتر فرزام بیدارپور با اعلام این خبر گفت: از سال 1396 تا کنون هیچ مورد بروز بیماری بتا تالاسمی ماژور در جمعیت تحت پوشش استان ثبت نشده است.
دکتر بیدارپور اظهار کرد: بیماری تالاسمی یکی از بیماری‌های ژنتیکی و یک اختلال خونی ارثی است که در آن، تعداد هموگلوبین‌ها و گلبول‌های قرمز در بدن فرد مبتلا از حالت نرمال کمتر است.
وی با اشاره به انواع بیماری تالاسمی، ادامه داد: در تالاسمی مینور، فرد مبتلا طول عمر طبیعی خواهد داشت، در تالاسمی اینترمدیت فرد مبتلا ممکن است با بزرگی طحال و کبد و همراه با زردی مواجه باشد و فقط در شرایط خاص نیاز به تزریق خون پیدا می‌کند و در تالاسمی ماژور، کم‌خونی شدیدی ایجاد می‌کند که فرد مبتلا در تمام طول عمر به‌طور منظم نیاز به تزریق خون دارند و در این بیماری هموگلوبین به‌صورت غیرطبیعی ساخته شده و در نتیجه، گلبول‌های قرمز عمر کوتاهی دارند و بدن برای جبران کم‌خونی، فعالیت مغز استخوان را برای تولید گلبول قرمز بیشتر کرده و این فعالیت بیش از حد باعث بزرگ شدن صورت و جمجمه می‌شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه افزود: بتا تالاسمی ماژور که شکل سخت این بیماری و یک مسأله بهداشتی است، زمانی در یک نوزاد ایجاد می‌شود که والدین ناقل ژن معیوب بتا تالاسمی باشند، یعنی تالاسمی مینور داشته باشند که راه پیشگیری از بروز بیماری تالاسمی ماژور انجام آزمایشات قبل از ازدواج برای زوجین است و چنانچه هر دو والد مبتلا به تالاسمی مینور باشند، در هر حاملگی به احتمال 25 درصد کو دک مبتلا به تالاسمی ماژور می‌شود.

دکتر فرزام بیدارپور با بیان اینکه مجموعا 126 بیمار تالاسمی ماژور در استان تحت مراقبت های بهداشتی درمانی قرار دارند، اظهار کرد: علاوه بر این موارد، 8 نفر اینترمدیت و 2 نفر نیز مبتلا به سایر انواع تالاسمی، شناسایی و تحت مراقبت هستند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه در خصوص برنامه های مقابله ای با این بیماری، گفت: تمام زوج‌هایی که برای اقدامات اولیه ازدواج به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند، تحت غربالگری ژنتیک قرار می‌گیرند، در صورت وجود مشکل در فاکتورهای خونی، از فرد دوم خون گرفته می‌شود و فاکتورهای خونی بررسی می‌شود.

دکتر بیدارپور تصریح نمود: اگر فرد دوم مشکل نداشت، ازدواج انجام می‌شود و اگر مشکل در فاکتورهای خونی وجود داشت، برای بررسی بیشتر طبق برنامه نظام مراقبت ژنتیک و تالاسمی اقدام و در صورت بهبود فاکتورها، درمان، متوقف و زوج سالم تلقی می‌شود.

وی ابراز نمود: اگر زوج مبتلا شناخته شوند، برای دریافت مراقبت‌های بیشتر به نزدیک‌ترین مرکز جامع سلامت، پایگاه یا خانه بهداشت معرفی می‌شوند که قبل از اقدام به بارداری، آزمایش ژنتیک تشخیصی برای شناسایی ژن‌های معیوب انجام می‌دهند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان ساخت: در این آزمایش، ژن‌های معیوب والدین شناسایی می‌شوند، مراقبت توسط مراقبان سلامت ادامه دارد تا زمانی که این زوج خواستار فرزندآوری باشد.
دکتر بیدارپور توضیح داد: در زمان بارداری و هفته دهم، دوباره مادر باردار برای آزمایش تشخیصی ارجاع و سپس متناسب با پاسخ آن برای ادامه بارداری تصمیم‌گیری می‌شود.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان