راهکارهای اساسی برای رفع خارش ریش

مردان عزیز از تار های ریش خود مواظبت کنید، حتی اگر فکر می‌کنید که به خاطر نوع خارش آن، ارزش نداشته باشد. آن ها را شست و شو دهید، سر تار های بلند آن را بزنید، و به کمک روغن آن ها را مالش دهید.

راهکارهای اساسی برای رفع خارش ریش

برای رفع خارش ریش مردان چه روش های درمان ای وجود دارد؟ روش های درمانی ای که شاید به ظاهر وقت گیر باشند اما ارزش خود را پس از بهبودی نشان می دهند. شست و شو، حالت دهی، مرطوب کردن، برس کشی و کوتاه کردن آهسته شما را از شر خارش ریش نجات می دهند تا برای همیشه ریش هایی خوش حالت و درخشان داشته باشید.

آیا شما هم مثل دیگر تمام مرد ها علاقه به بلند کردن ریش خود دارید اما از خارش های ایجاد شده از آن کلافه اید؟ پس برای آگاهی بیشتر از بهبود خارش ریش تا پایان مقاله همراه بمانید تا اجباری برای کوتاهی و زدن ریش ها نداشته باشید.

علت خارش ریش مردان چیست؟

رویش موهای صورت:

با هر بار اصلاح موهای صورت، لبه های تیز شده درون فولیکول ها باقی می مانند تا پس از رشد دوباره لبه های تیز با ایجاد سازی خراش هایی به روی فولیکول موجب خارش شود.

پس اشکال از موهای تیزی است که موجب تحریک فولیکول ها و خارش پوست می شود.

خشکی پوست:

از مواردی که موجب خشک شدگی پوست می شود می توان به گزینه زیر اشاره داشت؛

 1. به کارگیری از محصولات پاک کننده و شوینده نامناسب
 2. حمام با آب داغ
 3. خشک شدگی هوا و عدم رطوبت
 4. تولید و ترشح محدود روغن در پوست
 5. بیماری اگزما
 6. بیماری پسوریازیس
 7. و…

که این خشکی ها در صورت عدم درمان، خارش ریش را ایجاد می کنند. توصیه می شود تا برای درمان خشکی پوست از انواع امولسیون ها کمک بگیرید.

رفع خارش ریش با مرطوب سازی پوست

موهای زیر پوستی:

پس از اصلاح موهای صورت بهتر است بدانید که آن ها برای همیشه رفع نشده اند بلکه زیر پوست پنهان شده اند تا پس از گذشت زمانی کوتاه دوباره رشد داشته باشند.

درون روییدگی موها آهسته شرایطی را ایجاد می کند که می تواند برای مردان آزار دهنده باشد از جمله؛ التهاب، تحریک های پوستی، برجستگی های قرمز رنگ و در نهایت خارش هایی که با درد همراه است.

اگزمای سبورئیک:

بیماری پوستی ای که قرمزی رنگ و پوسته پوسته شدن پوست را ایجاد می کند و با نشانه هایی از پوسته های زرد رنگ و چرب مانند موجب خارش ریش می شود.

علت های خارش ریش مردان

رفع خارش ریش چگونه انجام می گیرد؟

پاکسازی ریش:

بهتر است مردان صورت خود را پاکسازی و لایه برداری کنند تا آلودگی های افتاده به جان ربش ها در امان بمانند.

آیا باز هم خیال دارید که موی رویش یافته از ریش با سر یکسان است؟ این خیال را دور بریزید و برای شست و شوی ریش از شامپوی معمولی استفاده نکنید. چون شامپوی معمولی، روغن تولید شده از ریش را از میان می برد و جدای از رطوبت رسانی موجب خشک شدن تار های ریش می شود.

به جای شامپوی معمولی از شامپوی پاک کننده ریش و پوست استفاده نمایید تا آسیب هایی را پس از هر بار مصرف، برای مصرف کننده به دنبال نیآورد.

نرم کننده ریش:

اگر ریش های بلندی دارید؟ اگر مدام با مشکل گره خوردن تار های ریش درگیر هستید؟ و اگر همواره ریش های شما آب کمی دارد و خشک است؟ توصیه می شود تا از نرم کننده های مخصوص ریش کمک بگیرید.

روش استفاده از آن به گونه ای است که با پاکسازی ریش کمی نرم کننده به آن بزنید و به خوبی مالش دهید. پس از چند دقیقه استراحت آن را شست و شو دهید. حال لحظه ای است که می توانید با مواد طبیعی چون روغن آرگان یا روغن جوجویا به تقویت فولیکول های ریش خود کمک کنید.

خشک کردن ریش:

برای رسیدن به نتیجه سریعتر بهتر است پس از هر بار شست و شو به خوبی ریش ها را خشک کنید. اگر آب به روی پوست و ریش بماند، یثورات خارش ریش را ایجاد می کند. برای این منظور پیشنهاد می شود تا به آرامی حوله ای نرم را روی ریش ها بکشید تا آب اضافی از آن ها گرفته شود.

مرطوب کردن ریش:

توصیه می شود تا برای مرطوب سازی ریش از انواع روغن های طبیعی و لوسیون ها کمک بگیرید.

تار های ریش آرام نرم و رطوبت رسانی می شوند و اشکال خارش پیش نخواهد آمد. از جمله ی روغن ها، روغن آرگان است که در از بین بردن خارش و بازسازی پوست نقش مفیدی را ایفا می کند.

مرطوب کردن راهی برای رفع خارش ریش

برس زنی و شانه کشی ریش:

اگر ریش ها به طور منظم برس زده شوند، ظاهری زیبا، تمیز و نرم به خود می گیرند در نتیجه باعث می شود که تار ها رویشی در یک جهت داشته باشند.

احتمال ایجاد فولیکولیت کمتر می شود چون با شانه زنی احتمال رشد مو و بازگشت آن به درون فولیکول پیشگیری می شود.

شاید آگاهی نداشته باشید اما در بازار شانه هایی وجود دارد که مخصوص ریش هستند و عمل شانه زنی را آسوده تر می کنند.

برس زنی راهی برای رفع خارش ریش

اصلاح تکنیک ریش زنی:

اما آیا چگونگی اصلاح موهای صورت هم ارتباطی با خارش آن دارد؟ بله. برای این منظور بهتر است پس از هر بار حمام کردن، عمل اصلاح ریش ها را انجام دهید چون منافذ پوست کاملا باز هستند و ایجاد تحریک سازی، قرمزی و خشکی پوست کمتر پیش می آید.

برای هر بار اصلاح تیغ خود را عوض کرده و از تیغ جدید استفاده نمایید تا دچار خارش ریش ناشی از باکتری یا قارچ نشوید.

پس پیش از اقدام به این کار، از بهداشت تیغ و وسایل اصلاح خود اطمینان داشته باشید.

دارو های کمک کننده برای رفع خارش ریش کدام اند؟

 1. درمان خشکی پوست صورت با کمک گیری از پماد و کرم های حاوی اسد لاکتیک و اوره
 2. درمان عفونت های باکتریایی با کمک گیری از داروی موپیروسین
 3. درمان بیماری های قارچی با کمک گیری از کرم های ضد قارچ
 4. درمان بیماری های غیر عفونی با کمک گیری از کرم های حاوی کورتیکواستروئید
 5. درمان اگزمای سبورئیک غیر عفونی با کمک گیری از هیدروکورتیزون، کلوبتازول و دزوناید
 6. درمان اگزمای سبورئیک غیر قارچی با کمک گیری از کتوکونازول
 7. درمان قارچ موضعی با کمک گیری از گلیکولیک اسید

آیا خارش ریش موجب جراحی می شود؟

تکرار خارش ریش با گذشت زمان موجب ابتلای شخص به یک بیماری مزمنی می شود که با التهاب و عفونت همراه است. پزشک برای بهبود شاید لیزر موهای زائد را پیشنهاد کند و یا برش هایی را برای تخلیه دمل انجام دهد.

دمل ها یا همان آبسه های بزرگ پوستی می توانند عفونت را شکل دهند یا شرایط خودی را بدتر سازند اما هر آن طور هم باشد باید برای درمان آن وقت گذاری شود.

یکی دیگر از روش های درمانی، کمک گیری از نور است. نور درمانی می تواند در مبارزه با عفونت و التهاب های پیش آمده از فولیکول مو پیروز بیرون آید.

مورد آخر برای پیشگیری از آسیب های خطرناک و دوری از جراحی بهتر است بیشتر به ریش های خود رسیدگی کنید در این صورت احتمال نفوذ آلودگی ها به ریش و پوست وجود نخواهد داشت.

چگونه می توان از اشکال خارش ریش جلوگیری کرد؟

بلند شدن ریش خود باعث خارش می شود، پس با پیرایش به موقع ریش ها از شکل گیری اشکال خارش جلوگیری کنید.

تار های ریش را با شانه های مخصوص، برس بکشید تا از ایجاد خارش های آزار دهنده در امان بمانید.

رژیم غذایی مناسبی داشته باشید به گونه ای که انواع عناصر ( بیوتین، ویتامین ب 6، ویتامین ایی، ویتامین آ، ویتامین ب و چربی های امگا 3 ) در برنامه غذایی شما باشند.

خاراندن افراطی باعث تشدید شدن خارش ریش می شود پس برای بهبود شرایط پیش آمده تنها نقطه مورد نظر را مالش دهید و از ناخن استفاده ای نداشته باشید.

اگر در قسمت های رویش ریش دچار جوش شده اید، هرگز تلاشی برای تخلیه آن ها نداشته باشید چون در ادامه باعث تشدید خارش و عفونت می شود.

پس از هر بار استفاده از تیغ، آن را تعویض کنید. اگر از ریش تراش کمک می گیرید پس تیغه آن را با الکل پاکسازی کنید.

 

در پایان مقاله رفع خارش ریش، توصیه داریم تا برای ارزش گذاری به بار علمی خود مقالات پیشین را چون درمان شوره ریش، پرپشت شدن ریش و تقویت رشد سبیل مطالعه نمایید.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان