این بازیکن دیگر پرسپولیسی نیست!

خبر جدایی مهدی ترابی در ساعات اولیه نیمه شب برای هواداران پرسپولیس مسجل شد.

این بازیکن دیگر پرسپولیسی نیست!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مهدی ترابی یکی از مهمترین بازیکنان فوتبال باشگاهی ایران در سالیان گذشته است. بازیکنی که از سایپا به لیگ برتر معرفی شد و سپس در انتقالی بزرگ و مهم به پرسپولیس پیوست و بعد از یک دوره کوتاه بازی در لیگ ستارگان دوباره به جمع سرخپوشان تهرانی بازگشت تا حالا که به نظر آماده فصل تازه زندگی فوتبالی خود می‌شود.

به نقل از ورزش سه شایعه جدایی مهدی ترابی از هفته‌ها پیش و بلافاصله بعد از پایان لیگ بیست و چهارم بالا گرفت و از تراکتور به عنوان تیم بعدی او نام برده می‌شد و حالا با اطمینان بیشتری می‌توان از این انتقال صحبت کرد چرا که همه نشانه‌ها و شواهد از امضای قرارداد و توافق نهایی خبر می‌دهند.

البته باشگاه پرسپولیس نیز در گفتگویی که روز سه‌شنبه از حسین بادامکی منتشر کرد، با عنوان «جدایی ترابی و اسماعیلی‌فر» از معاون ورزشی باشگاه پرسپولیس سوال پرسید تا این انتقال سروشکل رسمی به خود بگیرد.

البته هواداران پرسپولیس واکنش خیلی تندی به این جدایی نشان نداده‌اند و به نظر بیشتر در فضای نقل و انتقالات قرار دارند اما این انتقال خسران بزرگ و چه بسا جبران‌نشدنی برای این باشگاه خواهد بود. پرسپولیس در حالی از لیگ پانزدهم تا بیست و چهارم 7 قهرمانی و 3 نایب قهرمانی لیگ برتر را به دست آورد که این آمار فوق‌العاده چند نقطه عطف تاریخی در نقل و انتقالات داشت که مرور آنها جالب خواهد بود:
*استخدام برانکو ایوانکوویچ در سال 1394 که تیم قهرمان پرسپولیس را پایه‌گذاری کرد.
*جذب سیدجلال، امیری و بیرانوند در سال 1395 که سرخپوشان را بعد از نایب قهرمانی، به تیمی قهرمان بدل کرد.
*خرید سروش رفیعی از رقیب مستقیم قهرمانی در نیم فصل 95-96 که تراکتور را از مدار قهرمانی خارج کرد.
*پیروزی در رقابت با استقلال برای خرید مهدی ترابی که بعد از جدایی چهار ستاره در سال 1397 جان دوباره به پرسپولیس داد.
*استخدام یحیی گل‌محمدی بعد از جدایی ناگهانی گابریل کالدرون که جایگاه سرخپوشان در صدر را حفظ کرد.
*بازگرداندن مهدی ترابی در نیم فصل 99-00 به عنوان یک مهره قهرمانی.
به عبارتی شاید اگر در دو مقطع مهم، مهدی ترابی راهی پرسپولیس نمی‌شد، قرمزها مسیر قهرمانی را به این سادگی هم طی نمی‌کردند، خصوصا اینکه بعد از جدایی طارمی، احمدزاده، محرمی، امیری و مسلمان، ترکیب سرخپوشان خالی از ستاره به نظر می‌رسید و ترابی در این فضا موفق شد در قامت یک فوق‌ستاره ظاهر شود.

او در تمام این سال‌ها حساب خود را از سایر بازیکنان جدا کرده و یک مهره کلیدی و موثر واقعی بوده است. بازیکنی که هر زمان پرسپولیس به مشکل خورده، با اتکا به تکنیک و قدرت پا به توپ بودن او، از مهلکه نجات پیدا کرده و جایگاه تاریخی خود در ده سال اخیر را نگه داشته است.

ترابی البته در این سال‌ها بارها در مسیر جدایی قرار گرفت. یک بار که پیش از لیگ بیستم با فسخ یک‌طرفه قراردادش راهی العربی قطر شد اما در بازگشت به این تیم قرارداد یک و نیم ساله را امضا کرد و در ادامه نیز با امضای قرارداد دو ساله، خیال هواداران پرسپولیس را راحت کرد اما این بار مشکلات اقتصادی قرمزها باعث شد تا او قید تیم محبوبش را بزند و راهی تراکتور شود.

ترابی در این سال‌ها ده جام قهرمانی با پرسپولیس به دست آورد که شامل پنج قهرمانی لیگ برتر، دو جام حذفی و سه سوپرجام است. اما علاوه بر این دستاورد تیمی، او همیشه در قامت یک مهره قهرمانی و فوتبالیستی بی‌نظیر در سطح لیگ برتر خلیج فارس ظاهر شده است، این آمار را از او بخوانید:
*دومین پاسور برتر شهرآورد با 13 پاس گل.
*دومین بازیکن کم‌باخت شهرآورد با 13 بازی.
*بیست و پنجمین بازیکن باسابقه باشگاه با 179 بازی.
*پانزدهمین گلزن برتر باشگاه با 40 گل.
*سومین پاسور برتر باشگاه با 50 پاس گل.
*سومین گلزن برتر باشگاه در لیگ برتر با 29 گل.
*پنجمین هافبک گلزن باشگاه بعد از باقری، داداش‌زاده، نوری و محرمی با 40 گل.
*دومین گلساز برتر باشگاه در لیگ برتر و جام حذفی با 38 پاس گل.
*برترین پاسور باشگاه در آسیا با 8 پاس گل.

البته این‌ها گوشه‌ای از آمار و دستاوردهای شخصی مهدی ترابی است که نشان می‌دهد او چه مهره ارزشمندی برای پرسپولیس بوده و احتمالا هوادارانی که هر هفته از پای گیرنده یا از نزدیک بازی او را تماشا کرده‌اند، بهتر می‌دانند که ترابی چه نقش مهمی را در نتایج پرسپولیس ایفا می‌کرد.

جالب اینکه مهدی ترابی تمام این آمارهای گلزنی را در شرایطی به دست آورده که هرگز در پست مهاجم برای پرسپولیس به میدان نرفته و اغلب به عنوان وینگر راست و چپ بازی کرده اما با این حال شم گلزنی و قدرت شوت‌زنی این فوتبالیست سبب شده تا یک هافبک گلزن در فوتبال باشگاهی ایران لقب بگیرد.

او پیراهن شماره 9 پرسپولیس را در حالی واگذار خواهد کرد که او از معدود بازیکنانی بوده که می‌توانسته تفاوت تیم‌ها را در شرایط برابر رقم بزند. بازیکنی که در سطح فوتبال ایران بی‌نظیر است و به همین خاطر شاید هواداران پرسپولیس انتظار داشتند که باشگاه از نظر مالی برای او استثنا قائل می‌شد. در این صورت احتمالا هیچ بازیکن دیگری هم نمی‌توانست نسبت به دستمزد بالاتر ترابی اعتراض کند چرا که اساسا بازیکنان برای آغاز مذاکرات او را پای میز مذاکره فرستادند تا ببینند باشگاه چه برخوردی با ستاره شماره یک خود خواهد داشت.

البته این تصمیم که ریشه‌های مالی دارد، کاملا از سوی ترابی قابل توجیه خواهد بود چرا که او در این ده سال که به عنوان یک پدیده و سپس فوق‌ستاره خود را مطرح کرده، هرگز از نظر مالی نتوانسته به آنچه می‌خواست و احتمالا سزاوارش بود برسد و حالا بعد از گذران 30 سالگی شاید به دوره‌ای رسیده که باید بیشتر فکر آینده خود را هم بکند.

با این حال البته تعدادی از هواداران پرسپولیس هم هستند که پیش‌بینی می‌کنند اگرچه این جدایی ضرر مستقیم خود را در عملکرد تیم محبوبشان خواهد داشت اما ممکن است همین اثر را در نمایش‌های مهدی ترابی هم بگذارد و او را از دوران اوج پایین بکشد؛ گزاره‌ای که این فوتبالیست کم حرف و بی‌حاشیه باید در تبریز علیه آن شورش کند.

257 251

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر