رکورد ۱۷۰ ساله میانگین دمای زمین شکسته شد

میانگین افزایش دمای جهانی در ۱۲ ماه گذشته از ۱.۵ درجه سانتی‌گراد نیز فراتر رفته است.

رکورد 170 ساله میانگین دمای زمین شکسته شد

به گزارش خبرآنلاین، بر اساس تازه‌ترین گزارش سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک، میانگین افزایش دمای جهانی در 12 ماه گذشته یعنی در فاصله ماه‌های ژوئن 2023 تا می 2024 از 1.5 درجه سانتی‌گراد نیز فراتر رفته است.

ایسنا در خبری نوشت: بنابر اعلام این نهاد ناظر بر تغییرات اقلیمی، این بالاترین دمای ثبت شده زمین از زمان ثبت رکوردهای اقلیمی است.

بر اساس این گزارش، میانگین جدید دمای زمین در 12 ماه گذشته 0.75 درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین 1991 تا 2020 و 1.63 درجه سانتی‌گراد گرمتر از 1850 تا 1900 است.

سازمان جهانی هواشناسی نیز با بازنشر بخش‌هایی از این گزارش در صفحات مجازی خود، عنوان کرده است: شوکه کننده است اما تعجب آور نیست که ما به این دوره 12 ماهه رسیده‌ایم. در حالی که این توالی ماه‌های رکوردشکنی در نهایت قطع خواهد شد، اما تغییرات آب و هوایی همچنان باقی است و هیچ نشانه‌ای از تغییر در چنین روندی وجود ندارد.

این سازمان افزوده است: در پس این آمار یک واقعیت آشکار نهفته است که ما به خطر می‌افتیم، تریلیون‌ها ضرر اقتصادی، میلیون‌ها زندگی بهم ریخته و تخریب اکوسیستم‌های گرانبها از پیامدهای این تغییرات [در زمین] است.

سازمان جهانی هواشناسی تصریح کرده است: هدف متوقف کردن افزایش دما در توافق پاریس هنوز زنده است. باید به خاطر داشته باشیم، این موضوع، به افزایش طولانی مدت دما در طول دهه‌ها اشاره دارد، نه برای دوره یک تا پنج ساله. نقض موقت این توافق به معنی از بین رفتن دائم هدف نیست؛ اما می‌توان انتظار داشت که تعدد رخداد افزایش موقتی از سطح 1.5 درجه سانتیگراد بیشتر شود.

47236

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان