نماینده ایران در اسکار از پنج‌شنبه به سینماها می‌آید

یک هفته با جنگ‌جهانی سوم

شماره روزنامه: ۵۵۶۱ تاریخ چاپ: ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ ...

فیلم «جنگ‌جهانی سوم»، ششمین فیلم بلند هومن سیدی پس از آفریقا، سیزده، اعترافات ذهن خطرناک‌من، خشم و هیاهو و مغزهای کوچک زنگ‌‌‌‌‌‌‌زده است که نخستین نمایش جهانی خود را در بخش افق‌‌‌‌‌‌‌های هفتاد‌ونهمین جشنواره فیلم ونیز تجربه کرد و توانست دو جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد (محسن تنابنده) را در بخش افق‌‌‌‌‌‌‌های ونیز کسب کند.  جنگ‌جهانی سوم علاوه ‌بر نظر داوران، نظر مخاطبان و منتقدان را در ونیز به خود جلب کرد و با تشویق 7‌دقیقه‌‌‌‌‌‌‌ای تماشاگران روبه‌رو شد. جاناتان هالند از اسکرین‌اینترنشنال، با تمجید از این فیلم آن را «کمدی سیاهی» خواند که به تدریج «به یک تراژدی تبدیل می‌شود با تمرکز روی عناصر دلهره‌‌‌‌‌‌‌آور عالی و شفافیت افسانه‌‌‌‌‌‌‌ای خود، داستانی طاقت‌‌‌‌‌‌‌فرسا اما متقاعدکننده» را ارائه می‌دهد که «نشان می‌دهد، چطور یکی از قربانیان یادمی‌گیرد که از ستمگران خود تقلید کند.» 

در خلاصه داستان منتشرشده از این فیلم آمده است: «شکیب یک کارگر روزمزد بی‌خانمان است که هرگز نتوانسته با از‌دست‌دادن همسر و پسرش در زلزله سال‌ها پیش کنار بیاید. در چند سال‌گذشته، او با یک زن کر و لال، به‌نام لادن رابطه برقرار کرده است. محل ساخت‌و‌سازی که او امروز در آن کار می‌کند به لوکیشن فیلمی درباره جنایات هیتلر در طول جنگ‌جهانی دوم تبدیل می‌شود و در کمال تعجب به او یک نقش سینمایی، خانه و فرصتی داده می‌شود تا برای خود کسی باشد. وقتی لادن از این موضوع مطلع می‌شود، به محل کارش می‌آید و درخواست کمک می‌کند. نقشه شکیب برای مخفی‌کردن او به طرز غم‌انگیزی اشتباه از کار در‌می‌آید و موقعیت جدید و فرصت بی‌‌‌‌‌‌‌تکرار پیش‌آمده برای او را، با تهدید روبه‌رو می‌کند.»

در فیلم «جنگ‌جهانی سوم» بازیگرانی چون محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف‌‌‌‌‌‌‌الله سیفی و حاتم مشمولی به ایفای نقش پرداخته‌‌‌‌‌‌‌اند و پخش بین‌‌‌‌‌‌‌المللی این فیلم بر عهده محمد اطبایی کمپانی مستقل‌‌‌‌‌‌‌های ایرانی است. همچنین در جلسه شورای صنفی نمایش که روز گذشته (یکشنبه) برگزار شد، مقرر شده است اکران فیلم سینمایی «بام بالا» به‌کارگردانی سیدجمال سیدحاتمی توسط دفتر پخش راه‌عرفان از 14مهرماه به سرگروهی سینما ماندانا در سینماهای سراسر کشور آغاز شود. طبق اعلام این شورا با توجه به تعطیلات هفته گذشته، اکران دیگر فیلم‌‌‌‌‌‌‌های روی پرده سینماها برای یک هفته دیگر ادامه خواهد داشت.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان