روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
روغن ارده کنجد فرادید
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

ناگفته‌های کلینت ایستوود ۹۰ ساله

* در حالی که دوستانش او را «کلینت» صدا می‌کنند در محافل آکادمیک او را دکتر «کلینت ایستوود» خطاب می‌کنند چرا که او دارای سه مدرک دکترای افتخاری است

ناگفته‌های کلینت ایستوود 90 ساله

«کلینت ایستوود» بازیگر و کارگردان طراز اول سینما که می‌توان او را از نمادهای سینمای آمریکا دانست در حالی به 90 سالگی رسیده که هفت دهه فعالیت مستمر سینمایی او با فراز و نشیب‌های جذابی همراه بوده است.
به گزارش ایسنا، «کلینت ایستوود» که به تازگی وارد 90 سالگی شده در طول دوران فعالیت سینمایی خود که از دهه 1950 میلادی آغاز شده توانسته هم در فهرست محبوب‌ترین بازیگران تاریخ سینما قرار بگیرد و هم در عرصه کارگردانی به دو اسکار بهترین فیلم و دو اسکار بهترین کارگردانی دست یابد.
او در 31 می 1930 در سانفرانسیکو متولد شد و پیش از ورود به ارتش، کارگری می کرد. در سال 1953 و پس از پایان خدمت در ارتش در سودای صنعت سرگرمی به لس‌آنجلس رفت و گرچه هیچ تجربه حرفه‌ای در عرصه بازیگری نداشت اما کمپانی یونیورسال با او قرار داد امضاء کرد و پس از چند نقش کوتاه، در سریال موفق «پوست خام» در نقش یک کابوی به نام «رودی یتس» بازی کرد که این مجموعه تلویزیونی از سال 1958 تا 1965 به روی آنتن رفت.
«ایستوود» پس از آن در سه فیلم وسترن اسپاگتی بازی کرد که این فیلم‌ها به موفقیت بزرگی دست یافتند تا او تبدیل یه یکی از محبوب‌ترین بازیگران سینما شود. او در سال 1971 نیز توانست در اولین تجربه کارگردانی خود فیلم «میستی را برایم پخش کن» را مقابل دوربین ببرد که با بودجه 725 هزار دلاری به فروشی بالغ بر 10 میلیون دلار دست یافت.
او که حالا در 90 سالگی هم یک ستاره محسوب می‌شود اما حقایقی درباره این بازیگر، کارگردان، موسیقیدان و کارآفرین وجود دارد که شاید حتی طرفداران او نیز از آنها با خبر نباشند.
* زمانی که ایستوود برای اولین بار به عنوان بازیگر قراردادی به استخدام کمپانی یونیورسال در آمد با یک بازیگر جوان دیگر به نام «برت رینولدز» دوست شد و گرچه هر دو در سال‌های بعد به ستاره‌های مشهوری تبدیل شدند اما این دو بازیگر جوان در ابتدا از کمپانی یونیورسال اخراج شدند. «رینولدز» بعدها در مصاحبه‌ای دلیل اخراج «ایستوود» را بزرگ بودن سیب آدم او (بیرون زدن بیش از حد غضروف گلو)، آرام صحبت کردن و درست نکردن یکی از دندان‌های شکسته‌اش اعلام کرد.
* «ایستوود» وقتی مشغول بازی در سریال «پوست خام» بود برای بازی در یک فیلم کم هزینه ایتالیایی به نام «یک مشت دلار» به کارگردانی «سرجیو لئونه» به ایتالیا هم می‌رفت. این فیلم با بودجه 100 هزار دلاری و گیشه 14 میلیون دلاری به چنان موفقیت بزرگی دست یافت که دو قسمت بعدی آن «به خاطر چند دلار بیشتر» (1965) و «خوب، بد، زشت» (1966) نیز ساخته شد و بعدها به “سه‌گانه دلار” معروف شد. نکته جالب این است که در این سه فیلم وسترن از یک پانجو استفاده کرد که تاکنون هرگز شسته نشده است. «ایستوود» در مصاحبه‌ای گفته که هنوز این پانچو را دارد و اگر آن را بشوید از هم می‌پاشد.
* «ایستوود» علاوه بر بازیگری و کارگردانی در فیلم‌هایش برای نوشتن قطعات موسیقی در بسیاری از آثارش نیز شناخته شده است که از آن جمله می‌توان به فیلم‌های «مرد هانکی تاک»، «گرمای شهر»، «مرز دل شکستگی»، «یک دنیای بی‌نقص»، «پل‌های مدیسون کانتی»، «قدرت مطلق»، «جرم درست»، «گاوچران‌های فضا»، «در خط آتش» و هچنین موسیقی تیتراژ پایانی فیلم «گرن تورینو» اشاره کرد. او موسیقی کامل متن فیلم‌هایش «رودخانه میستیک»، «بچه جایگزین»، «عزیر میلیون دلاری» و «پرجم پدران ما» را نیز ساخته است.
* در سال‌های آغازین فعالیت بازیگری و زمانی که «ایستوود» جوان، مشغول بازی در سریال «پوست خام» بود، یک آلبوم موسیقی آهنگ‌های کابوی با صدای او ضبط و در سال 1963 منتشر شد. او در سال‌های بعد نیز در تک‌آهنگ هایی با چهره‌های معروفی چون «ری چارلز»، «مرل هگرد» و «برانکو بیلی» همکاری کرد.
* یکی از نقش‌های معروف «ایستوود» بازی در فیلم «هری کثیف» به کارگردانی «دان سیگل» و در نقش کاراگاه کالاهان است، نقشی که او در چهار دنباله این فیلم نیز تکرار کرد. در حالی که به سختی می‌توان بازیگر دیگری را برای این نقش متصور شد، اما «کلینت ایستوود» گزینه اصلی بازی در این نقش نبوده و چهره‌های سرشناسی چون «فرانک سیناترا» و «استیو مک‌کوئین» برای بازی در این فیلم در نظر گرفته شده بودند که در نهایت «فرانک سیناترا» به عنوان گزینه اصلی انتخاب می‌شود اما مشکل او در گرفتن اسلحه او را از این نقش دور می‌کند و سرانجام نقش کاراگاه کالاهان به «کلینت ایستوود» می‌رسد.
* حضور مستمر «ایستوود» در سینما در مقام بازیگر و کارگردان از دهه 1960 میلادی از او یک سینماگر ثروتمند ساخته است و در سال 2020 ارزش دارایی‌های او 375 میلیون دلار تخمین زده شده است. این در حالی است که دستمزد او برای بازی در سریال «پوست خام» 700 دلار در هفته بود و بازی در فیلم «برای یک مشت دلار» که او را به یک ستاره تبدیل کرد تنها 15 هزار دلار دستمزد نصیبش کرده بود. او از سال 1971 و ساخت فیلم «میستی را برای من پخش کن» تقریبا هر سال یک فیلم ساخته و جدیدترین فیلمش «ریچارد جول» (2019)، چهل و یکمین ساخته بلند او محسوب می‌شود.
* «ایسنوود» تاکنون نقش شخصیت‌های ماندگاری را دوران طولانی فعالیت هالیوود خود بازی کرده است اما دو نقش بزرگ را نیز رد کرده است: سوپرمن و جیمز باند. او در گفت و گویی با لس‌آنجلس تایمز فاش کرده که برای بازی در نقش مامور 007 در فیلم «در خدمت سرویس مخفی ملکه» پول خوبی به او پیشنهاد شده اما چون این نقش را متعلق به «شون کانری» می‌دانسته این پیشنهاد را رد کرده است. او در اواخر دهه چهارم زندگی نیز از بازی در فیلم «سوپرمن» (1978) به دلیل این که فکر می‌کرده برای این نقش خیلی پیر است، منصرف شده است.
* زمانی که «ایستوود» در ارتش خدمت می‌کرده در حین پرواز با یک بمب‌افکن دوران جنگ جهانی دوم به دلیل تمام شدن بنزین در اقیانوس و دور از سواحل «پوینت ریس» در کالیفرنیا سقوط می‌کند اما چون یک مربی شنا هم بوده توانسته با 50 مایل شنا خود را به ساحل برساند. البته او بعدها متوجه می‌شود که منطقه‌ای که در آن شنا می‌کرده محل زاد و ولد کوسه‌ها بوده است و اقرار کرده اگر این موضوع را می‌دانسته همان‌جا می‌مُرده است.

* در حالی که دوستانش او را «کلینت» صدا می‌کنند در محافل آکادمیک او را دکتر «کلینت ایستوود» خطاب می‌کنند چرا که او دارای سه مدرک دکترای افتخاری است. او در سال 2006 دکترای افتخاری هنرهای زیبا از دانشگاه پاسیفیک دریافت کرد و دانشکده هنرهای سینمایی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز در سال 2007 مدرک دکترای افتخاری «Human Letters» به او اعطاء کرد. او همچنین در سال 2007، مدرک دکترای افتخاری موسیقی را از کالج موسیقی بارکلی در بوستون دریافت کرده است.

اشتراک گذاری در:

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر