تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

بیت‌کوین در فاز اصلاح؛ رمزارزها آرام گرفتند

استارت ناامیدکننده طلا

دنیای اقتصاد : آغاز معاملات در هفته جدید، برای طلا با کاهش ارزش همراه شد. با ادامه افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات‌متحده و بازگشت بازدهی اوراق ۱۰ ساله به ۶/ ۱ درصد، ارزش اونس جهانی در روز دوشنبه با کاهش همراه شد و تا مرز هزار و ۷۶۰ دلار کاهش یافت

 ادامه شوک اوراق خزانه به طلا

قیمت طلا صبح روز دوشنبه در بازارهای جهانی کاهش یافت. اما تا زمان ثبت این گزارش به هزار و 768 دلار بازگشت. بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات‌متحده به غیر از اوراق 30 ساله، افزایشی بود و همین موجب شد‌ مسیر طلا برای شروع افت در ابتدای هفته هموارتر شود. بازدهی اوراق خزانه‌داری 10 ساله آمریکا در روز دوشنبه با رشدی 2 واحدی (هر واحد رشد برابر 01/ 0 درصد است) به بیش از 6/ 1 درصد رسید. این رشد در اثر انتظارات ناشی از انتظار برای شاخص بازار مسکن ایالات‌متحده رخ داد. در این میان دلار نیز روند صعودی به خود گرفت و بر افت ارزش اونس جهانی دامن زد. شاخص دلار آمریکا که ارزش آن را در برابر ارزهای یورو، ین ژاپن و پوند انگلیس، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس نشان می‌دهد در روز دوشنبه با رشدی 16/ 0 درصدی به بالای 94 واحد رسید. اما در ادامه روز با افت اندکی در بازدهی اوراق خزانه‌داری و بازگشت دلار به زیر 94 واحد، طلای جهانی تمام ضررهای روز خود را جبران کرد و به مرز هزار و 770 دلار نزدیک‌تر شد. برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که به دلیل انتظارات تورمی که در هفته‌های اخیر با انتشار داده‌های اقتصاد ایالات‌متحده ایجاد شده است، نرخ‌های بهره حداقل تا مدتی به‌طور چشم‌گیری افزایش نخواهند داشت و این می‌تواند برای سرمایه‌گذاران در حوزه کامودیتی‌ها به‌ویژه طلا خبر خوبی باشد. اما برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند که رشدهای اخیر بازار رمزارزها و افت بازار سهام می‌تواند مسیر را برای طلا سخت‌تر کند.

 تقاضای جدید برای بیت‌کوین؟

بازار ارزهای دیجیتال در روز گذشته روندی نسبتا ثابت داشت و قیمت ارزهای بزرگ تغییر چندانی را تجربه نکرد. بیت‌کوین که در چند روز گذشته توانست تا مرز 63 هزار دلار پیشروی کند، درگیر اصلاح شده و روندی نسبتا ثابت را در دستور کار قرار داده است. خبر مجوز فعالیت صندوق ETF موجب صعود اخیر در بازار شد. در همین راستا در روز گذشته شرکت CME که یک شرکت سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی در ایالات‌متحده است اعلام کرد که با آغاز صندوق قابل معامله بیت‌کوین، مشارکت نهادی در بازار افزایش خواهد یافت. براساس داده‌های ارائه‌شده توسط bybt، ارزش دلار بهره آزاد (OI)، یا تعداد قراردادهای آتی معامله شده در ماه پیش 64/ 3 میلیارد دلار بود که در این ماه به دو برابر رسیده است. این اتفاق می‌تواند سیگنالی از پتانسیل تقاضا در بازار باشد که به صورت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله (ETF) آزاد خواهد شد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان