کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

هزینه سنگین آزادسازی مدارک تحصیلی

تصویری از ابلاغیه جدید سازمان امور دانشجویان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. بر اساس این ابلاغیه دانشجویانی که قصد آزادسازی مدرک تحصیلی خود را دارند، باید از حدود ۶ میلیون تا حدود ۲۵ میلیون تومان برای هر ترم، هزینه بپردازند. این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی متغیر است.

به گزارش «تابناک» به نقل از تجارت نیوز، تصویری از هزینه‌های جدید آزادسازی مدرک تحصیلی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. ابلاغ و انتشار این هزینه‌ها واکنش‌های زیادی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

سال تحصیلی 1402-1401 شگفتی‌های زیادی برای محصلان در تمامی مقاطع تحصیلی رقم زد. هر نهاد و وزارتخانه‌ای هم به سهم خود نقشی در این شگفتی داشتند.

در روزهای اخیر از سوی شورای عالی اتقلاب فرهنگی، آیین‌نامه انضباطی دانشجویان 1401 ابلاغ شد که حواشی زیادی به دنبال داشت. تغییرات این آیین‌نامه فعالیت دانشجویان را در دانشگاه و در فضای مجازی سخت می‌کند.

برخی از نمایندگان مجلس نیز طرحی برای فعالیت‌های دانشجویی در پیش گرفته‌اند. طرحی که گفته می‌شود در آن ممنوع‌الخروجی 10 ساله را به عنوان یکی از جریمه‌هایی دانشجویان در نظر گرفته‌اند.

این طرح با واکنش‌های زیادی از سوی فعالان سیاسی، کارشناسان و برخی از نمایندگان مجلس مواجه شد.

حالا هم نوبت به وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان رسیده است. تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد سازمان امور دانشجویان هزینه جدید آزادسازی مدرک تحصیلی را به رؤسای کلیه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ابلاغ کرده است.

آنطور که برخی از دانشجویان و کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند هزینه‌های جدید 6 تا 10 برابر سال گذشته شده است.

حالا دانشجویانی که قصد مهاجرت دارند، علاوه بر تحمل سختی‌های اقتصادی و غیراقتصادی مهاجرت، باید هزینه گزافی هم برای گرفتن مدرک تحصیلی خود بپردازند.

بر اساس ابلاغیه سازمان امور دانشجویان، هزینه آزادسازی مدرک در گروه علوم انسانی برای هر ترم، در مقطع کارشناسی و کاردانی 5,974,360 تومان است.

همچنین هزینه آزادسازی مدرک در مقطع کارشناسی ارشد برای هر ترم، 10,680,640 تومان و در مقطع دکتری تخصصی 17,471,600 تومان اعلام شد.

برای گروه‌های دیگر تحصیلی، اما این هزینه لغو تعهد خدمت آموزش رایگان بیشتر محاسبه شده است. آنطور که تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، گروه هنر بیشتر از سایر گروه‌ها باید هزینه بپردازد.‌

هزینه آزادسازی مدرک در گروه هنر برای هر ترم در مقطع کاردانی و کارشناسی 8,609,680 تومان محاسبه شده است.
در صورت تمایل دانشجویان گروه هنر برای آزادکردن مدارک تحصیلی خود برای مهاجرت، در مقطع کارشناسی ارشد 14,859,720 تومان و در مقطع دکتری تخصصی 24,809,240 تومان باید بپردازند؛ البته برای هر ترم تحصیلی.

هزینه آزادسازی مدرک برای گروه فنی و علوم پایه

پس از گروه هنر، گروه فنی و مهندسی بیشترین هزینه را برای آزادسازی مدرک خود باید پرداخت کنند.

آنطور که ابلاغیه سازمان امور دانشجویان نشان می‌دهد، هزینه هر ترم برای این گروه تحصیلی در مقطع کاردانی و کارشناسی 7,026,560 تعیین شده است.

دانشجویان گروه علوم پایه نیز برای لغو تعهد خدمت آموزش رایگان در سال تحصیلی جاری، برای هر ترم در مقطع کاردانی و کارشناسی 6,374,800 تومان هزینه بپردازند.

همچنین دانشجویان علوم پایه مقطع کارشناسی ارشد برای هر ترم 12,594,120 تومان باید پرداخت کنند و در گروه دکتری تخصصی 22,427,520 تومان.

البته باید در نظر داشت که همه ارقامی که سازمان امور دانشجویان ابلاغ کرده، تنها برای یک ترم محاسبه شده است.

هزینه‌های جدید برای دانشجویان سنوات گذشته!

نکته مهم دیگر در این ابلاغیه، دانشجویان سنوات گذشته هستند. بنا بر اعلام سازمان امور دانشجویان مفاد این ابلاغیه شامل تمام دانشجویان و دانش‌آموختگان سنوات گذشته که قصد آزادسازی مدرک تحصیلی خود را دارند، می‌شود.

این در حالی است که دانشجویان سنوات گذشته یا در حال تحصیل، زمان آغاز تحصیل خود برای ابلاغیه‌های آینده تعهد نداده‌اند. مشخص نیست چرا هزینه‌های جدید به پای دانشجویان پیش از تاریخ اعلامی هم نوشته شده است.

هنوز هیچ‌کدام از مقامات مربوط به وزارت علوم و تحقیقات درباره این ابلاغیه سازمان امور دانشجویان اظهارنظر نکرده‌اند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی