این داروها ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهند

استاتین و متفورمین ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهند.

این داروها ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهند

به گزارش خبرآنلاین، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد داروهای رایجی که برای کنترل کلسترول، قند خون و فشارخون بالا استفاده می‌شوند نیز ممکن است خطر سکته مغزی را در افراد کاهش دهند.

مهر در گزارشی به نقل از هلث دی نیوز نوشت: محققان خطر آنوریسم های مغزی را که باعث سکته‌های خونریزی دهنده در بیماران می‌شود، ارزیابی کردند.

برای این مطالعه، آنها سوابق پزشکی تقریباً 4900 بیمار مبتلا به سکته مغزی را بررسی کردند و آنها را با تقریباً 44000 نفری که هرگز آنوریسم مغزی نداشتند مقایسه کردند.

آنها چهار داروی خاص را شناسایی کردند که به نظر می‌رسد پس از در نظر گرفتن سایر عوامل خطر، خطر آنوریسم مغزی را کاهش می‌دهند:

• داروی فشار خون لیزینوپریل خطر را تا 37 درصد کاهش داد.

• داروی کلسترول سیمواستاتین خطر را تا 22 درصد کاهش داد.

• داروی دیابت متفورمین خطر را تا 42 درصد کاهش داد.

• داروی پروستات تامسولوسین خطر را تا 45 درصد کاهش داد.

«جوس پیتر کانینگ»، محقق ارشد از مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت در هلند، گفت: «ما برای جلوگیری از این نوع سکته که در سنین پایین‌تر و با نرخ مرگ و میر بالاتری نسبت به سایر انواع سکته مغزی رخ می‌دهد، نیاز فوری به راه‌های جدیدی داریم.»

کانینگ در بیانیه خبری دانشگاه افزود: «درمان‌های جراحی فعلی ما برای آنوریسم‌های مغزی خطر ناتوانی دائمی و مرگ را دارد که اغلب بیشتر از مزایای بالقوه آن است، بنابراین جلوگیری از پارگی با یک داروی غیرتهاجمی بسیار سودمند خواهد بود».

از سوی دیگر، چهار دارو خطر سکته مغزی خونریزی دهنده را افزایش دادند: وارفارین رقیق کننده خون، ونلافاکسین ضد افسردگی، پروکلروپرازین ضد روان پریشی و کودامول مُسکن.

کانینگ گفت: «تحقیقات آینده برای بررسی این ارتباط و تعیین اینکه آیا این داروها در کاهش خطر سکته مغزی هموراژیک مؤثر هستند یا خیر، مورد نیاز است.»

47236

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان