عکس ؛ شمارش معکوس برای آزمایش تاریخی و بی‌نظیر ناسا

یک فضاپیما راهی ماموریتی میلیون‌ها کیلومتر دورتر از زمین شده است که در صورت موفقیت می‌تواند در آینده کره خاکی را از خطراتی بزرگ نجات دهد.

عکس ؛ شمارش معکوس برای آزمایش تاریخی و بی‌نظیر ناسا

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «دارت» یا آزمایش تغییر جهت حرکت سیارک ماموریتی است که 17 میلیون کیلومتر دورتر از زمین ایده‌ای را می‌آزماید که سال‌هاست برای جلوگیری از برخورد سیارک‌های خطرناک به کره زمین پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

کوبیدن فضاپیما به سیارک و تغییر مسیر آن از جمله پیشنهادهایی است که برای جلوگیری از برخوردهای مرگبار این اجرام آسمانی با زمین ارائه شده است. ناسا هفته آینده با کوبیدن فضاپیمای چند صد میلیون دلاری دارت به سیارک دوگانه دیدیموس، عیار این ایده را خواهد سنجید.

این آزمایش در همکاری با آژانس فضایی اروپا می‌تواند سنگ بنای دفاع فضایی برابر اجرام خطرناک آسمانی شود. آزمایش دوشنبه چهارم مهر (26 سپتامبر) انجام می‌گیرد و فضاپیماهایی کوچک که پیش از برخورد از بدنه فضاپیمای انتحاری جدا می‌شوند، تصاویر برخورد را به زمین ارسال خواهند کرد.

عکس ؛ شمارش معکوس برای آزمایش تاریخی و بی‌نظیر ناسا

فضاپیمای دارت تقریبا دو برابر یک ماشین لباسشویی اندازه دارد و اواخر سال 2021 با موشک فالکون شرکت اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شد.

این فضاپیما به سمت سیارکی دوگانه به نام دیدیموس حرکت می‌کند. البته دیدیموس با قطر 740 متر هدف برخورد نیست، بلته آزمایش روی سیارکی کوچک‌تر به نام دیمورفوس که دور دیدیموس می‌چرخد و به نوعی ماهک آن است، انجام خواهد شد.

در نهایت فضاپیما با سرعت 22هزار و 500 کیلومتر بر ساعت به این سیارک کوچک برخورد می‌کند و پس از آن دانشمندان تاثیر برخورد بر مسیر حرکت سیارک را با تلسکوپ بررسی خواهند کرد.

5858

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان