جرثقیل بازویی

در معرفی جرثقیل بازویی ویژگی‌های خاصی لحاظ می‌شود که با بررسی آن‌ها می‌توانید اهمیت و لزوم استفاده از این تجهیز را در صنایع درک کنید

جرثقیل بازویی

پیشرفت تکنولوژی و صنعت در عصر امروز مزایای بسیاری برای صنایع مختلف به همراه داشته است. این روزها در کارگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی مختلف به خصوص شرکت‌هایی که تجهیزات بزرگ را تولید می‌کنند، از انواع جرثقیل برای جابه‌جایی تجهیزات و بارهای سنگین استفاده می‌شود. انواع مختلف جرثقیل متناسب با نیاز کاربری تعریف شده برای آن‌ها، بهینه‌سازی شده‌اند. جرثقیل بازویی یکی از انواع جرثقیل است که پر صنایع مختلف برای جابه‌جایی بار در ظرفیت‌های کمتر از ده تن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع جرثقیل با نام‌های مختلفی از جمله: جرثقیل پرچمی، جرثقیل ستونی و جرثقیل دیواری شناخته می‌شود. جرثقیل بازویی از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که شناخت آن خالی از لطف نیست.

معرفی جرثقیل بازویی

قبل از اینکه ویژگی‌های این جرثقیل را بررسی کنیم، بهتر است یک تعریف مشخص از این نوع جرثقیل داشته باشیم. در معرفی این جرثقیل ستونی می‌توان نحوه حرکت آن را بررسی کرد که دارای شش حرکت است، حرکت بالابری و عرضی آن شبیه به حرکت جرثقیل سقفی تک پل است. در جرثقیل بازویی حرکت طولی در طول سالن یا انبار وجود ندارد و به‌جای آن حرکت دورانی حول محور مرکزی جرثقیل تعریف شده است. به خاطر همین ویژگی است که این نوع جرثقیل ستونی برای استفاده در فضای محدود یک انتخاب ایده‌آل به نظر می‌رسد.‌ این نوع جرثقیل بر اساس موقعیت نصب و زاویه دوران در چند گروه مختلف دسته‌بندی می‌شود.

images_1679091442_6414e6f2cba13.jpg

برای نصب جرثقیل بازویی می‌توان از ستون موجود در سالن یا یک ستون مستقل استفاده کرد. اگر محل نصب محور گردان روی زمین باشد، امکان چرخش چرثقیل با زاویه ۳۶۰ درجه وجود دارد، اما اگر محور گردان روی بخشی از جرثقیل نصب شده باشد، چرخش ۱۸۰ درجه انجام می‌شود. در چرثقیل بازویی چرخش بازو به صورت دستی و برقی اجرا می‌شود. به همین خاطر می‌توان این تجهیز را نوعی جرثقیل برقی دانست. آنچه در استفاده از انواع جرثقیل بازویی مورد توجه قرار می‌گیرد، عدم نیاز به فضای آزاد است و می‌توان از حرکت دورانی این جرثقیل برای استفاده در محیط کارگاه و فضاهای بسیار محدود بهره برد.

ویژگی‌های جرثقیل بازویی

در معرفی جرثقیل بازویی ویژگی‌های خاصی لحاظ می‌شود که با بررسی آن‌ها می‌توانید اهمیت و لزوم استفاده از این تجهیز را در کاربری‌های مختلف مانند: صنایع ماشین سازی، سوله سازی، مونتاژ، بسته‌بندی و ... درک کنید. جرثقیل پرچمی از قابلیت نصب بر ستون سالن یا ستون مستقل برخوردار است و در دو زاویه ۱۸۰ درجه و ۳۶۰ درجه می‌چرخد. این جرثقیل بازویی حتی امکان نصب روی بدنه ماشین آلات یا روی دیوار را نیز دارد. جرثقیل بازویی انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به همین جهت می‌توان از آن در کاربری‌های مختلف استفاده کرد.

انواع جرثقیل‌ بازویی

همانطور که گفتیم جرثقیل بازویی با نام‌های مختلف جرثقیل دیواری، ستونی و پرچمی شناخته می‌شود؛ اما می‌توان به صورت تخصصی‌تر این جرثقیل را بر اساس نوع کاربری و نحوه عملکرد آن به دو دسته دیواری و ستونی تقسیم کرد.

  • در جرثقیل دیواری، معمولا بازو روی دیوارهای ساختمانی یا ستون‌های سالن نصب می‌شود و می‌توان با استفاده از آن قطعاتی با وزن کمتر از دو تن را جابه‌جا کرد. در جرثقیل دیواری به جای حرکت دورانی از حرکت طولی در طول سالن استفاده می‌شود. استفاده از این جرثقیل در کنار جرثقیل‌های سقفی در موقعیت‌هایی که به دلیل تراکم بالای مکان، به تجهیزات باربرداری بیشتری نیاز است، ایده‌آل به نظر می‌رسد. این تجهیز در سالن‌هایی با دهانه بزرگ و ارتفاع بلند نیز کارایی زیادی ارائه می‌دهد. در نظر داشته باشید اگر در طراحی ساخت جرثقیل دیواری دقت عمل کافی وجود نداشته باشد، به دلیل عدم ناپایداری تجهیز، ارتعاش و سر و صدای زیادی ایجاد می‌شود.

images_1679091503_6414e72f61e95.jpg

  • در معرفی جرثقیل ستونی بازویی بر اساس نوع کاربری آن می‌توان گفت یک پل است که با کمک یک ستون به زمین متصل شده و می‌تواند ۱۸۰ تا ۳۶۰ درجه حول محور ستون بچرخد. به این صورت که اگر قسمت گرداننده روی دکلی که روی زمین نصب شده، قرار بگیرد، با زاویه ۳۶۰ درجه می‌چرخد و اگر قسمت گرداننده روی خود سازه نصب شود، با زاویه ۱۸۰ درجه چرخد‌. به علاوه این که بالابر تعبیه شده را روی تیر می‌تواند به سمت جلو و عقب حرکت کند‌.

مزایای جرثقیل بازویی

جرثقیل پرچمی مزایای بسیار زیادی دارد. همانطور که گفتیم این نوع جرثقیل از قابلیت نصب در مکان‌های مختلف برخوردار است، ساخت و نصب این نوع از جرثقیل برقی در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود و استفاده از آن به اپراتور نیازی ندارد. این نوع از جرثقیل‌های بازویی استهلاک بسیار کمی دارند و می‌توان روی آن‌ها انواع تجهیزات مانند مگنت، باسکول، آژیر و .... را نصب کرد. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، ظرفیت این نوع از جرثقیل پرچمی حداکثر ۱۰ تن است؛ اما در برخی موارد خاص می‌توان از این جرثقیل برای حمل بار با تناژ ۱۵ تن نیز استفاده کرد.

با توجه به نحوه عملکرد جرثقیل ستونی بازویی و جرثقیل دیواری بازویی و استهلاک کم آن‌ها، قیمت این تجهیزات کمتر از انواع دیگر جرثقیل است. یکی از مهم‌ترین مزایای جرثقیل ستونی بازویی و جرثقیل دیواری بازویی نگهداری آسان و کم هزینه آن است. با توجه به اینکه جرثقیل پرچمی استهلاک کمی دارد، طبعا به تعمیر کمتری نیاز پیدا می‌کند و هزینه تعمیر آن نیز کمتر از جرثقیل‌های سقفی است.

images_1679091576_6414e778184fe.jpg

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی جرثقیل بازویی پرداختیم و انواع مختلف آن شامل جرثقیل دیواری و جرثقیل ستونی را از لحاظ نحوه عملکرد بررسی کردیم. آنچه در مورد جرثقیل پرچمی مورد توجه قرار می‌گیرد، بهینه‌سازی نحوه عملکرد آن است که در شش جهت مختلف با زاویه ۳۶۰ درجه حرکت می‌کند و برای استفاده در فضای محدود یک انتخاب ایده‌آل به نظر می‌رسد. با توجه به محدودیت فضای در کارگاه‌ها و صنایع مختلف می‌توان اهمیت استفاده از این تجهیز را توجیه کرد. گذشته از ویژگی‌ها و مزایای قابل توجهی که این نوع جرثقیل برقی دارد، قیمت متناسب آن و هزینه نگهداری کم سبب افزایش محبوبیت و کاربری گسترده این تجهیز شده است.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان