قوانین تغییر و کنسلی بلیط هواپیما

تا همین چند وقت پیش هم افراد زیادی برای خرید بلیط هواپیما به آژانس‌های مسافرتی مراجعه می‌کردند و با ارائه مدارکشان اقدام به تهیه بلیط می‌کردند اما امروزه دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود که به همین شیوه سنتی عمل کند و اغلب افراد به خرید اینترنتی بلیط رو آورده‌اند.

قوانین تغییر و کنسلی بلیط هواپیما

خرید آنلاین بلیط کار دشواری نیست و همه افراد به راحتی آن را انجام می‌دهند. اما موضوع مهمی که حین خرید، بیشتر مسافران از آن غافل می‌شوند، این است که اگر بعد از رزرو بلیط سفرشان به هر دلیل لغو شود و هنگام ثبت اطلاعات هویتی در بلیط، مرتکب اشتباهی شده باشند آن وقت برای کنسلی یا تغییر بلیط چه اقدامی باید کرد؟ بنابراین تصمیم داریم در این مطلب قوانین تغییر و کنسلی بلیط هواپیما را به طور کامل بررسی کنیم. پس اگر جزو مسافران همیشگی هواپیما هستید با ما همراه شوید.

انجام اصلاح و تغییر در بلیط هواپیما

شاید در نگاه اول بعید به نظر برسد که فردی هنگام وارد کردن اطلاعات هویتی خود نظیر نام یا تاریخ تولد برای رزرو بلیط هواپیما، اطلاعات اشتباهی را وارد کند، اما جالب است بدانید که این مورد، از اشتباهات رایج در خرید بلیط است و روزانه تعداد زیادی از مسافران مرتکب آن می‌شوند. این اشتباهات گاهی به طور سهوی و صرفاً به دلیل اشتباهات تایپی رخ می‌دهد. به‌طوری که گاهی نام مسافر با تغییر در یک یا چند حرف در بلیط ثبت شده است. در چنین مواقعی برخی از مسافران به اشتباه تصور می‌کنند امکان اصلاح بلیط قبل از پرواز برای آنها وجود دارد. در صورتی که طبق قوانین اطلاعات درج شده بر روی بلیط هواپیما باید کاملاً با اطلاعات مندرج در مدارک هویتی مسافر همخوانی داشته باشد و کوچک‌ترین اختلافی موجب می‌شود تا مسافر اجازه پرواز نداشته باشد؛ مسافر ناچار است مجدد اقدام به رزرو بلیط دیگری کند و متحمل خسارت مالی زیادی می‌شود.

در این بین تنها تعداد محدودی از ایرلاین‌ها هستند که به مسافران اجازه می‌دهند تا برخی تغییرات را در بلیط اعمال کنند ولی حتی این دسته از ایرلاین‌ها هم مبلغی را به عنوان جریمه برای مسافران در نظر می‌گیرند. البته باید در نظر داشت که در چنین مواقعی مسافر تنها می‌تواند تغییرات کوچکی در بلیط اعمال کند و هیچ وقت اجازه تغییر در موارد اساسی نظیر تاریخ پرواز، مبدأ و مقصد و مواردی از این دست را ندارد. گفتنی است نام مسافر اصلی به هیچ وجه قابل تغییر به اسم فرد دیگری نیست زیرا بلیط صادر شده غیر قابل انتقال به افراد دیگر است.

نکات مهم برای پیشگیری از اشتباهات رایج در ثبت اطلاعات در بلیط‌ها

بهتر است در نظر داشته باشید که حتی اشتباهات سهوی که به نظرتان ناچیز می‌رسد هم از اهمیت برخوردار است. بنابراین در زمان خرید بلیط وقت بیشتری را صرف کنید و اطلاعات هویتی را به درستی وارد کنید. از آنجا که امکان اصلاح و تغییر در بلیط هواپیما خارجی بسیار سخت‌تر از بلیط‌های داخلی است، بهتر است همیشه در زمان درج اطلاعات با بررسی پاسپورت خود مطمئن شوید که نام خود را درست بر مبنای نام لاتین درج شده در گذرنامه وارد کرده‌اید.

همیشه قبل از تأیید اطلاعات و مرحله نهایی خرید بلیط یک بار دیگر تمام اطلاعات را به دقت بررسی کنید تا از عدم وجود اشتباهات تایپی مطمئن شوید. در نهایت اگر بلیط را رزرو کردید و متوجه شدید که اشتباهی رخ داده است توصیه می‌کنیم در اولین فرصت با پشتیبانی سایت رزرو تماس بگیرید تا در صورت موافقت ایرلاین، اطلاعات هر چه سریع‌تر اصلاح شود. این کار را به زمان ورود به فرودگاه موکول نکنید؛ زیرا ممکن است ناچار شوید بلیط را کنسل کنید و مجدد خریداری کنید که در این صورت هرقدر سریع‌تر این کار را کنید جریمه کمتری متحمل می‌شوید.

قوانین تغییر و کنسلی بلیط هواپیما

قوانین و شرایط کنسلی بلیط هواپیما

در مجموع قانون مشخص و ثابتی برای کنسلی بلیط هواپیما وجود ندارد و هر شرکت هواپیمایی قوانین خاص خودش را دارد. معمولاً ایرلاین‌ها بر اساس نوع بلیط و کلاس نرخی بلیط شرایط خاصی را برای کنسلی بلیط هواپیما تعریف می‌کنند. برای اطلاع دقیق از این شرایط بهتر است پیش از رزرو بلیط به سایت رسمی ایرلاین مراجعه کنید یا در صورت رزرو از منابع شناخته شده‌ای نظیر سفرمارکت، تیم پشتیبانی رزرو بلیط هم می‌تواند قوانین ایرلاین انتخابی را به شما اطلاع دهد. اگر بلیط را به‌صورت حضوری و از دفاتر فروش تهیه می‌کنید هم قبل از رزرو بلیط می‌توانید قوانین کنسلی را از متصدی رزرو بپرسید.

معمولاً درباره بلیط هواپیما به مقاصد خارجی همواره شرکت‌های هواپیمایی یک مبلغ مشخص را به عنوان جریمه بلیط عنوان می‌کنند. گاهی هم شرکت هواپیمایی بلیط پرواز در یک مسیر خاص را به‌صورت بسته‌های متفاوت و تحت عنوان کلاس نرخی عرضه می‌کند. به این صورت که در یک پرواز مشترک، بلیط با نرخ‌های مختلف اما خدمات متفاوتی ارائه می‌شود. در چنین شرایطی قوانین کنسلی در زمان خرید بلیط در آن کلاس نرخی درج می‌شود. معمولاً کلاس‌های نرخی بسیار ارزان به‌صورت بلیط غیر قابل استرداد عرضه می‌شوند.

قوانین کنسلی بلیط سیستمی هواپیما

تقریباً می‌توان گفت مهم‌ترین عامل در تعیین شرایط کنسلی بلیط‌های پرواز نوع بلیط خریداری شده یا به عبارتی سیستمی یا چارتری بودن بلیط است. در بلیط‌های سیستمی قوانین مشخصی برای استرداد بلیط تعریف شده است. به این صورت که مبلغی به عنوان جریمه کنسلی از میزان پرداختی مسافر کسر می‌شود و مابقی به حساب او بازپرداخت می‌شود. مبلغ جریمه کنسلی بلیط‌های سیستمی بر اساس زمان اعلام کنسلی از سوی مسافر و زمان باقی مانده تا تاریخ شروع پرواز تعیین می‌شود؛ بنابراین هر قدر به تاریخ شروع پرواز نزدیک‌تر شویم جریمه کنسلی بلیط هم افزایش پیدا می‌کند و برعکس.

قوانین تغییر و کنسلی بلیط هواپیما

شرایط کنسلی بلیط چارتری هواپیما

شرایط استرداد و کنسلی بلیط چارتری هواپیما نیز بر اساس قوانین شرکت چارتر کننده تعیین می‌شود؛ اما به طور کلی این دسته از بلیط‌ها به عنوان بلیط غیر قابل استرداد شناخته می‌شود و در اغلب موارد در صورت درخواست برای کنسلی بلیط هیچ هزینه‌ای به مسافر بازگردانده نمی‌شود. همین موضوع موجب می‌شود تا علی‌رغم همه جذابیت‌هایی که بلیط‌های چارتر برای مسافران دارند، عده ای همیشه به سراغ بلیط سیستمی بروند تا زمانی که احتمال لغو سفر دارند، تنها با پرداخت جریمه بتوانند بلیط را استرداد کنند. بدیهی است درصورتی‌که نیاز به اصلاح یا تغییر اطلاعات درج شده در بلیط چارتری باشد نیز این امر ممکن نیست و مسافر ناچار به تهیه یک بلیط دیگر می‌شود.

کلام آخر

بیشتر مسافران در زمان خرید بلیط هواپیما به مواردی نظیر قیمت بلیط، ایرلاین برگزارکننده پرواز و خدمات عرضه شده توسط شرکت به مسافران توجه زیادی می‌کنند درحالی‌که قوانین کنسلی و تغییر بلیط هواپیما از آن دسته موضوعات مهمی است که باید پیش از انجام رزرو به آن توجه شود. در این مطلب تلاش کردیم بر شرایط کنسلی هر نوع بلیط هواپیما را بررسی کنیم. بااین‌وجود مواردی که در این مطلب به آن اشاره شد به طور کلی مطرح شده است و ممکن است برخی ایرلاین‌ها به گونه متفاوتی با موضوع کنسلی یا تغییر بلیط برخورد کنند؛ بنابراین امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید یک دیدگاه کلی درباره این موضوع به دست آورید و در نظر داشته باشید که همیشه قبل از رزرو بلیط همه جوانب را بسنجید و برای اطلاع از شرایط کنسلی بلیط از شرکت‌های مختلف از قبل به وب‌سایت رسمی ایرلاین مراجعه کنید یا از طریق پشتیبانی منابع معتبری نظیر سفرمارکت از این موارد اطلاع پیدا کنید.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان