بازگشت مقتدی صدر به عرصه سیاست؟!

رهبر جریان صدر عراق در حالی شهریور ۱۴۰۱ از صحنه سیاسی عراق خارج شد که منابع رسانه‌ای گمانه‌زنی‌هایی را درباره احتمال بازگشت وی به دنیای سیاست مطرح کرده‌اند.

بازگشت مقتدی صدر به عرصه سیاست؟!

به گزارش خبرآنلاین چند منبع مطلع در این باره به خبرگزاری رویترز اعلام کردند «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر در حال زمینه سازی برای بازگشت به صحنه سیاسی عراق است.

رویترز در این باره با بیش از 20 منبع از جمله چند سیاستمدار وابسته به جریان صدر گفت‌وگو کرده است و همگی آنها خواستند تا هویتشان افشا نشود. این منابع پیش‌بینی کرده‌اند که این بازگشت در جریان انتخابات پارلمانی عراق در سال 2025 رخ دهد.

به نقل از ایسنا یکی از نمایندگان سابق جریان صدر گفت: این بار، جنبش صدر عزم قوی‌تری نسبت به گذشته برای به دست آوردن تعداد بیشتری از کرسی‌ها برای تشکیل دولت اکثریت دارد»، اگرچه تا بدین لحظه تصمیم نهایی برای نامزدی به طور رسمی گرفته نشده است.

منابع رویتر در این باره به دیدار پیشتر صدر و آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجعیت عالی‌قدر عراق اشاره کردند و در این باره یک روحانی نزدیک به دفتر آیت‌الله سیستانی اعلام کرد رهبر جریان صدر در این دیدار درباره بازگشت احتمالی به سیاست گفت‌وگو کرده و با دیدی مثبت از این دیدار خارج شده است.

در همین راستا، یک منبع نزدیک به جریان صدر نیز گفت: مقتدی صدر پس از دیدار با آیت‌الله سیستانی در تلاش برای جلب حمایت شیعیان عراق، تصمیم به تغیر نام جریان صدر به «جریان ملی شیعه» گرفت.

یک سیاستمدار برجسته در جریان صدر نیز در این باره تصریح کرد این جریان ممکن است به دنبال اتحاد با برخی از گروه‌ها و احزاب شیعه حاکم، از جمله «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق باشد.

این سیاستمدار عراقی ادامه داد: طرف‌هایی در ائتلاف موسوم به «چارچوب هماهنگی شیعیان عراق» وجود دارند که ما با آنها روابط طولانی مدت داریم و می‌توانیم قبل یا بعد از انتخابات با آنها وارد ائتلاف شویم.

رهبر جریان صدر دوشنبه هفتم شهریور 1401 در اقدامی غیرمنتظره کناره‌گیری قطعی خود را از فعالیت‌های سیاسی اعلام کرد. مقتدی صدر در بیانیه‌ای گفت به صورت دائم از فعالیت سیاسی کناره‌گیری کرده است.

وی همچنین از بستن تمامی دفاتر و نهادهای وابسته به جریان صدر خبر داد، با این حال موسسه مرقد شریف (شهید صدر)، نهاد فرهنگی شهید صدر و موزه شهید صدر را مستثنا کرد. این تصمیم مقتدی صدر در حالی اتخاذ شد که جریان متبوعش در انتخابات پارلمانی 2021 پیروز شده بود، اما موفق به تشکیل دولت نشد.

311311

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان